מהי רשת ברקים ואיך זה עובד

כאשר ביטקוין הוצע לראשונה על ידי סאטושי נקאמוטו בשנת 2008, הציבור הראשון תגובה על המערכת שהכין ג’יימס א ‘דונלד הכילה את השורה הבאה: “כפי שאני מבין את הצעתך, נראה שהיא לא מתאימה לגודל הנדרש”. עשר שנים מאוחר יותר, מדרגיות היא עדיין הבעיה הגדולה ביותר עבור ביטקוין כמו גם מערכות קריפטוגרפיות ותיקות אחרות.

מה המשמעות של מדרגיות בדיוק? ובכן, לאורך כל קיומו הביטקוין הצליח לעבד רק 7 עסקאות בשנייה בלבד. אמנם זה הספיק כבר בהתחלה, אבל המערכת עמוסה כבר כמה שנים. כתוצאה מכך, עיבוד של עסקאות לוקח הרבה זמן ועמלות העסקה סחטניות.

אם ביטקוין יהפוך אי פעם לחלופה מן המניין למערכות התשלומים הקיימות כיום, מן הסתם יהיה עליו להיות מסוגל להתחרות בהן. נכון לעכשיו, זה אפילו לא קרוב. כדי להבין את גודל המצב, פשוט השווה את עסקאות זעירות 7 של ביטקוין לשנייה לממוצע של ויזה של 24,000, ואת יכולת השיא שלו בסביבות 50,000 עסקאות לשנייה.

עסקאות לשנייה - ויזה, ביטקוין וביטקוין מזומן

במהלך השנים הקהילה של ביטקוין הגיעה להצעות שונות כיצד לשפר את יכולת ההרחבה של ביטקוין, אך טרם הושגה קונצנזוס מהדהד כללי. לכן יש לנו כרגע כמה רשתות דומות לביטקוין המסתעפות מהרשת המקורית. אולם ישנו פתרון מוצע אחד שנבדק כעת שעשוי פשוט לעבוד. קוראים לזה רשת ברקים.

מהי רשת הברק?

בשלב כלשהו בהיסטוריה, שליחת מברק הייתה הדרך המהירה והיעילה ביותר לתקשורת למרחקים ארוכים. לשם כך היית צריך ללכת לסניף הדואר המקומי שלך, למלא טופס ולשלם עבור ההודעה שלך על סמך מספר המכתבים שהיא מכילה. לאחר מכן, ההודעה תועבר לטלגרף למשרד הטלגרף הקרוב להעברה לקצה הרחוק. דוור היה מוסר את המברק ליעדו.

בעיקרון, היו הרבה אנשים שהיו מעורבים בשליחת הודעה קצרה פשוטה והיית צריך לשלם על כך לא מעט כסף. זה פחות או יותר המצב הנוכחי של רשת הביטקוין. באנלוגיה זו, רשת הברק היא למעשה כמו שיש אדם שאיתו אתה רוצה לדבר בחיוג מהיר: אתה רק צריך ללחוץ על ‘1’ והטלפון של חברך כבר מצלצל.

קפטן ג'ק ספארו משתמש בטכנולוגיית רשת ברקים

במילים פשוטות, הרעיון שמאחורי רשת ברק הביטקוין אולי נשמע משהו כזה: אנחנו באמת לא צריכים לשמור תיעוד של כל עסקה אחת בבלוקצ’יין..

במקום זאת, רשת ברק מוסיפה שכבה נוספת לבלוקצ’יין של ביטקוין ומאפשרת למשתמשים ליצור ערוצי תשלום בין שני צדדים בשכבה הנוספת הזו. הערוצים האלה יכולים להתקיים כל עוד נדרש, ומכיוון שהם מוגדרים בין שני אנשים, העסקאות יהיו כמעט מיידיות והעמלות יהיו נמוכות במיוחד או אפילו לא קיימות.

איך זה עובד?

היכנסו לדני וג’ון. יתכן שהם עובדים יחד, יתכן שהם קרובי משפחה או זוג, העניין הוא שהם צריכים לשלוח כסף אחד לשני לעתים קרובות למדי, במהירות ובתשלום מינימלי. לפיכך, הם הקימו ערוץ ברשת הברקים.

ראשית, עליהם ליצור ארנק רב-תכליתי, שהוא ארנק אליו שניהם יכולים לגשת באמצעות המפתחות הפרטיים שלהם. לאחר מכן, שניהם מפקידים כמות מסוימת של ביטקוין – נניח, 3 BTC כל אחד – לארנק הזה.

ארנק לביטקוין

מכאן ואילך, הם יכולים לבצע עסקאות בלתי מוגבלות בין שניהם. בעיקרו של דבר, עסקאות אלה הן חלוקה מחדש של הכספים המאוחסנים בארנק המשותף. למשל, אם דני רוצה לשלוח 1 BTC לג’ון, היא תצטרך להעביר אליו את זכות הבעלות על סכום זה. לאחר מכן, שניהם משתמשים במפתחות הפרטיים שלהם כדי לחתום על מאזן מעודכן.

חלוקת הכספים בפועל מתרחשת כאשר הערוץ נסגר. האלגוריתם משתמש במאזן שנחתם לאחרונה כדי לקבוע מי יקבל מה. אם דני וג’ון יחליטו לסגור את הערוץ לאחר אותה עסקה אחת, דני יקבל 2 BTC וג’ון יקבל 4 BTC.

ילדה משתמשת בטכנולוגיית רשת ברקים

רק לאחר סגירת הערוץ, המידע אודות יתרתו הראשונית והסופית משודר לבלוקצ’יין ביטקוין. כך, הדרך בה פועלת רשת הברק היא שהיא מאפשרת למשתמשים לבצע עסקאות רבות מחוץ לבלוקצ’יין הראשי ואז להקליט אותן כעסק יחיד..

הדבר המרגש ביותר כאן הוא שברגע שהטכנולוגיה מאומצת באופן נרחב, לא בהכרח תצטרך להקים ערוץ ייעודי כדי לשלוח כספים לאדם מסוים. במקום זאת תוכל לשלוח תשלום למישהו המשתמש בערוצים עם אנשים שכבר אתה מחובר אליהם. המערכת תמצא אוטומטית את המסלול הקצר ביותר.

כך יכולה בסופו של דבר רשת ברק לספק תשובה לוויכוח הבלתי נגמר לגבי קניית כוס קפה לביטקוי. למראה זה, פעולה זו דרך רשת ערוצי הברק עשויה פשוט לעבוד, מכיוון שזו תהיה רכישה כמעט מופע שלא תחויב בעמלות כלשהן.

בִּטָחוֹן. עם זאת, ראוי לציין כי הרעיון של רשת הברק אומר שהמערכת תעבוד על גבי הבלוקצ’יין, אך למעשה לא תהיה הביטחון שלה מאחורי עצמה. לפיכך, סביר מאוד שהוא ישמש בעיקר לעסקאות קטנות או אפילו מיקרוסקופיות יחסית. העברות גדולות יותר הדורשות אבטחה מבוזרת, יתקיימו ככל הנראה בשכבה המקורית.

ארנק ביטקוין מאובטח

לבסוף, מאפיין מרתק נוסף של רשת הברק שנבדק כרגע הוא חילופי אטומים צולבים, שהם העברת אסימונים בין חסימות שונות. במילים פשוטות, זוהי דרך להחליף כל מטבע קריפטוגרפי נתון למטבע אחר מבלי להשתמש בחילופי מטבעות.

בסופו של דבר, טכנולוגיה זו עשויה להפוך חילופי מטבעות ריכוזיים לא בטוחים כמו גם הטרחה הקשורה למסחר בהם למיושנת. המבחן הראשון של החלפת אסימונים בין רשתות החסימה לביטקוין ו- Litecoin כבר הוכיח את עצמו כ- הַצלָחָה.

מי פיתח את זה?

רשת ברקים תוארה לראשונה בעיתון לבן על ידי ג’וזף פון ותאדיוס דרייג’ה בשנת 2015 – ניתן למצוא את הגרסה הנוכחית של הנייר הלבן. כאן. נכון לעכשיו ישנם שלושה צוותים המבצעים ביחד את מרבית העבודה על פיתוח רשת הברק: Blockstream, Lightning Labs ו- ACINQ, עם קלט מחברים אחרים בקהילת הביטקוין..

כל אחד מהסטארט-אפים שהוזכרו לעיל עובד על יישום משלהם של פרוטוקול Lightning Network שנכתב בשפות תכנות שונות.

לוגו Blockstream

Blockstream עובד על גרסת LN ב- C.

לוגו של מעבדות ברק

מעבדות ברק מפתחות דמון רשת ברק (lnd) שנכתב בגולאנג.

לוגו ACINQ

ACINQ אחראית על יישום Scala.

יתר על כן, קיימות יישומים אחרים הנמצאים כעת בפיתוח. הרשימה המלאה זמינה כאן. לסיום, חשוב להזכיר כי המבחנים האחרונים הוכיחו כי שלושת היישומים העיקריים הם זהים לחלוטין, מה שאומר שהם יכולים לעבוד בצורה חלקה זה עם זה..

איפה, מתי ולמה ישתמש בו?

נראה כי קהילת הקריפטוגרפים צופה בשקיקה את השקת רשת הברק. במקור, הוא תוכנן במיוחד עבור ביטקוין, אך הטכנולוגיה מפותחת כיום עבור מגוון מטבעות קריפטוגרפיים אחרים, כגון Stellar, Litecoin, Zcash, Ether ו- Ripple..

ביטקוין אמיתי כבר נשלח וכמעט תמיד התקבל באמצעות היישומים של Blockstream, Lightning Labs ו- ACINQ, מה שמוכיח כי שלושתם פועלים זה מזה. יתר על כן, הגרסה הראשונה של מפרט ברקים המתאר את כללי הרשת פורסם.

מפרטים אלה מהווים צעד ענק קדימה עבור הרשת, מכיוון שהם יכולים לשמש מפתחי יישומים והטמעת רשת הברק בשפות תכנות אחרות..

עם זאת, הרשת עדיין מאוד בחיתוליה. נכון לעכשיו, אין תוכנה שאיתה משתמשים מזדמנים ברשת יכולים לבצע עסקאות. יתר על כן, היישומים הנוכחיים עדיין די מטושטשים. מפתחי רשת ברק דחקו במשתמשים ללמוד על הרשת באמצעות רשת הבדיקות של ביטקוין ולא לשלוח כסף אמיתי.

יישומי רשת ברקים הם די מטושטשים

היזמים גם ממליצים למשתמשים להישאר בסבלנות, מכיוון שקוד הרשת מורכב מאוד ודורש בדיקה קפדנית. כדי לאמץ באופן מלא על ידי קהילת הביטקוין, רשת הברקים תצטרך להוכיח את עצמה כבטוחה ושמישה. עם זאת וגורמים רבים אחרים בחשבון, מומחים צופים שרשת ברקים עובדת לחלוטין יכולה להיות בין מספר חודשים לשנתיים..

באשר לסיבה שבגללה תשמש הרשת, התשובה היא פשוטה: מדרגיות. אם הרשת אכן תיתן מענה לנושא העיקרי של ביטקוין, סביר להניח שהוא יאומץ על ידי מטבעות קריפטוגרפיים אחרים.

אם זה קורה, קיימת אפשרות לפיתוח טכנולוגיה של חילופי אטומים מרובי שרשרת, ובכך לסמן צעד ראשון לקראת בניית חילופי מטבעות מבוזרים באמת..

רשת ברק הביטקוין

יתרונות

כפי שהוזכר קודם לכן, רשת הברק רק עושה את צעדיה הראשונים. זה עדיין מאוד בפיתוח, והאם זה אכן יעבוד כפי שהמפתחים מדמיינים שזה עדיין נראה. אם כן, להלן כמה מהיתרונות החשובים ביותר של רשת הברק, מהם תוכלו ליהנות:

מהירות עסקה. ברגע שהרשת פעילה, לא תצטרך לחכות למספר אישורים על כל עסקה שאתה מנסה לבצע. העסקאות יהיו כמעט מיידיות ולא משנה כמה עסוקה הרשת. אם זה יקרה, שוק הקריפטוגרפיה יעשה צעדים ענקיים לקראת יכולת להתחרות במערכות תשלום מסורתיות כמו ויזה, מאסטרקארד ופייפאל.

דמי עסקה. מכיוון שהעסקאות יתקיימו בפועל בערוצי רשת הברק ומחוץ לבלוקצ’יין, תצטרך לשלם רק את העמלות הזעירות ביותר, אם בכלל. זהו אחד היתרונות העיקריים של רשת הברקים, מכיוון שהדבר יאפשר להשתמש בביטקוין באופן מלא כאמצעי תשלום בחנויות, בתי קפה, ברים וכן הלאה..

עמלות עסקאות ביטקוין ושדה תעופה

מדרגיות. נטען כי רשת ברקים מסוגלת לקחת את העסקאות לשנייה של ביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים אחרים לגבהים חסרי תקדים של לפחות מיליון עסקאות בשנייה..

חילופי אטומים צולבים. המבחנים הראשונים של עסקאות חוצה-בלוקצ’יין עבדו, והכל מרגש מאוד. כל עוד שתי החסימות חולקות את אותה פונקציית חשיש קריפטוגרפית (והעיקרית שבהן), המשתמשים יוכלו לשלוח כסף מרשת אחת לאחרת מבלי לסמוך על מתווך של צד שלישי, כמו למשל מרכזיה. לטכנולוגיה זו פוטנציאל מהפכני באמת.

ביטחון ואנונימיות. הרוב המכריע של המטבעות הקריפטוגרפיים שם אינם אנונימיים לחלוטין. את המעברים ניתן עדיין לאתר מארנק אחד למשנהו. כשמדובר ברשת ברק, עם זאת, רוב העסקאות מתרחשות מחוץ לבלוקצ’יין הראשי, כך שכל התשלום המיקרו המתבצע באמצעות ערוצי ברק יהיה כמעט בלתי אפשרי להתחקות..

חסרונות

לא מבצעית לחלוטין. אולי החיסרון העיקרי של רשת הברקים כרגע הוא העובדה שהיא עדיין לא פעילה לחלוטין, כך שאין שום דרך לטעון עד כמה היא באמת טובה. יתר על כן, הקונספט שלו נראה נהדר על הנייר, אך נכון לעכשיו אי אפשר לברר אם הוא ייראה נהדר לאחר שהבין.

מורכבות הערוצים. רשת הברק מושגת כמעין רשת ערוצים אשר, לאחר הקמתם, אמורה תאורטית לאפשר עסקאות חלקות. עם זאת, אין לדעת מה יקרה אם התשלום יצטרך לעבור מסלול מפותל מדי. אין ספק שאם העסקה שלך תצטרך לעבור עשרות ערוצי ביניים, העמלות יתווספו.

מכסי ערוץ. חסרון נוסף של הרשת הוא העובדה שבגרסתה הנוכחית הערוצים מוגבלים. כלומר, כמות הביטקוינים המאוחסנים בארנק על ידי שני המשתמשים עם הקמת ערוץ היא הסכום המרבי של הכספים בערוץ זה. התקנה זו יוצרת מצב שבו ייתכן שמשתמשים יצטרכו לבחור בין נזילות בערוצי רשת הברק לבין נזילות מחוץ להם, בבלוקצ’יין הראשי. זה רחוק מלהיות אידיאלי, במיוחד עבור בעלי משאבים מוגבלים למדי.

רכזות. יתר על כן, נשמעו חששות מפני יצירת ‘רכזות’ – מעין צמתים עם הון רב שרוב העסקאות יעברו. חובבי ביטקוין רבים רואים בכך ריכוז נוסף של הרשת. אך לא סביר שמוקדים כאלה יוכלו להרוויח דמי עסקאות משמעותיים כלשהם.

שוב, ראוי לציין כי כרגע היתרונות והחסרונות של רשת ברק המפורטים לעיל הם ספקולטיביים מאוד.

האם עלי להשתמש ברשת הברקים?

ובכן, למען האמת, אם אינך משתמש מתקדם, אינך יכול להשתמש ברשת ברק עדיין. אז, הכי טוב – אם לא הדבר היחיד שתוכלו לעשות כרגע זה לחכות ולראות האם רשת הברקים עומדת בהייפ, האם היא באמת יכולה לתפקד ולתאר והאם היא בטוחה.

זכור, רשת הברקים היא לא ההצעה היחידה שיש בה קנה מידה, והיא בשום פנים ואופן לא מנהיגה בלתי מעורערת במירוץ ההוא, כש- Bitcoin Cash (BCH) הוא היריב העיקרי שלה. הוויכוח בין חובבי ה- BCH לבין תומכי הברק הוא עז ואין סוף באופק. יכול להיות שאחת מההצעות הללו יוצאת בראש, הן עלולות להתקיים במקביל, או שיכול להיות פיתרון אחר לגמרי.

ביטקוין וביטקוין קאש הולכים בדרך

רשת הברקים נשמעת מרגשת. אם זה באמת מספק, שקול בשביל מה אתה באמת משתמש ב- Bitcoins שלך. אם אתה משתמש באסימונים כהשקעה ארוכת טווח ולא בשום דבר אחר, אולי אפילו לא תזדקק לרשת הברק, שכן נכון לעכשיו זה לא נראה לגמרי בטוח להפקיד אותה בטיפול בהעברות גדולות.

אך אם אתה רואה בביטקוין אמצעי תשלום חלופי, רשת הברק, בתנאי שהוא עומד בציפיות, תהיה חיונית עבורך. תשלומי מיקרו מיידית, אנונימיות מוגברת, עמלות כמעט לא קיימות – נראה שזה באמת מציע פתרונות לרוב הבעיות של הביטקוין.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map