האם ביטקוין הוא חנות ערך? מומחים בנושא BTC כזהב דיגיטלי

קשה לדעת מי היה הראשון שמטבע – משחק מילים המיועד – ביטקוין (BTC) כ”זהב דיגיטלי “, המדגיש את הרעיון שביטקוין הוא מאגר ערך טוב. כדי להבין את מחשבותיהם של מנהיגי הקהילה לגבי זהב דיגיטלי בימינו, שאלנו את צ’אנגפנג ג’או מבינאנס, מנהיג הטכנולוגיה עטור הפרסים ג’ונתן רייכנטל, סוזן הו של האו”ם, דייויד אובראן מאוניברסיטת סינגולריות, ומומחים מצטיינים אחרים..

הביטוי “זהב דיגיטלי” נכנס לשימוש נרחב יותר לאחר ספרו של עיתונאי הניו יורק טיימס, נתנאל פופר, "זהב דיגיטלי," פורסם בשנת 2015. חיפושים בגוגל למונח “זהב דיגיטלי ביטקוין” הגיע לשיאו בדצמבר 2017, כאשר מחיר המטבע הקריפטוגרפי המוביל הגיע לשיא של כ -20,000 דולר למטבע.

במשך אלפי שנים של היסטוריה אנושית, אנשים השתמשו מתכות יקרות – נחושת, כסף וזהב – למילוי התפקידים העיקריים של כסף: יחידת חשבון, אמצעי חליפין ומאגר ערך.

הרבה לפני שנולד הביטקוין, מדען המחשב ניק סאבו כתבתי הצעה ל”מעט זהב “, המניחה מושג לכסף דיגיטלי מאובטח המכונה לעתים קרובות קודמו של ביטקוין.

לאחר עשר שנים של קיום, השאלה האם אכן ביטקוין יכול להיחשב “זהב דיגיטלי” או לא ממשיכה להתווכח בענף. כן, הביטקוין נועד להיות מועט, אך כאשר דנים בו כחנות ערך פוטנציאלית, רבים מצביעים על התנודתיות ההיסטורית של ביטקוין כטיעון כנגד כך..

כדי לראות היכן אנו נמצאים עם הוויכוח היום, ביקשנו ממגוון מומחי קריפטו ובלוקצ’יין לבחון מחדש את השאלה.

האם ביטקוין הוא מאגר ערך טוב? האם זה יכול להיחשב “זהב דיגיטלי”?

ג'ונתן רייכנטל

“אולי זו תשובה פשוטה מדי, אבל היא פשוט ממשיכה להיות לא יציבה מדי. הזהב משתנה, אך הוא אינו מכפיל את ערכו בפרק זמן קצר.

“אני לא יודע אם זה מזויף או לא, אבל יהלומים יש בשפע. וכך, הם באמת לא בעלי ערך כלשהו. אבל אם אתה הולך לחנות ואתה קונה יהלום, זה יקר, נכון? והאופן בו הוא שומר על ערך הוא מועט. זה אמור להיות נדיר. זה נראה יפה, זה צורה מסוימת, לא משנה מה. אני מאמין שחברת יהלומים גדולה אחת מסוימת אספה הרבה יהלומים והשליכה אותם לים כדי לשמור על מחיר גבוה, כי אם יהלומים יפים זמינים לכולם, הם יורדים במחיר מהר מאוד וזה כבר לא מיליארד. שוק הדולר. אין לי דרך להוכיח את זה, אבל קראתי את זה במקורות אמינים.

“השאלה הגדולה בקריפטו היא: האם אנחנו יכולים להיכנס לשלב שבו הוא יציב? יש לנו סטנדרטים. זה כנראה לא יכול להתקיים בהיעדר מוחלט של רגולציה. זו סוג של מילה מגעילה בשוק הקריפטו של סייבר. אבל ככל הנראה – לרמה מסוימת של הגנה – צריך להיות כמה תקנות מוסכמות במדינות לאומיות, אך גם ברחבי העולם.

“אם כן, עד לתקופה כזו שהיא יציבה לאורך תקופה ארוכה והיא מוכרת על ידי הכמות הגדולה ביותר של ארגונים וממשלות, אני חושב שהיא לא תוכל להיות שום זהב או סוג נכס יציב.”

ג’ונתן רייכנטל, מנכ”ל העתיד האנושי, פרופסור באוניברסיטת ברקלי, לשעבר קצין המידע הראשי של העיר פאלו אלטו

צ'אנגפנג ג'או

"ביטקוין אינו זהב. זהב כבד, קשה לנשיאה. ביטקוין עדיף."

צ’אנגפנג ג’או, מנכ”ל Binance

טונים ויי

“הביטקוין עשוי להיות מאגר הערכים הגדול ביותר בהיסטוריה של העולם. כן, הוא תנודתי – כיוון שהוא היה שימושי רק כשבע שנים – אך מאפיין ה”אי-פסקנות “אינו תואם. זהו מאגר הערך האמיתי שלו, שכן זהב ניתן להחרמה וכל הנכסים האחרים אפילו קלים יותר. “

טונים ויי, סוחר ואנליסט קריפטו

סוזן הו

“כששאלתי את ידידי דן סוקול אם יש לו ביטקוין כלשהו בשנת 2016, הוא אמר: ‘F — לא, ילד. הלב שלי לא יכול היה לסבול את זה. ’דן הוא אחי עתיק בעמק הסיליקון בן כ- 40 שנה, עכשיו בדימוס. בין ההאקרים הראשונים בעולם, דן היה מהנדס מוליכים למחצה / מנהל ממציא סדרתי שלקח עותק של BASIC ונתן עותקים ממנו לחנונים האקרים, ואמר, ‘F — איתו, שבר אותו, וברגע שתבין איך לתקן את זה, ספר לכולנו איך עשית את זה. ‘זה היה אחד האירועים הראשונים של קוד פתוח בעמק הסיליקון..

“אפילו הוא אמר לי שהוא לא רוצה להסתכן בבעלות ביטקוין. עד שנפסיק להעריך את הרווח לטווח הקצר במסחר על התנודתיות, זהו מאגר ערך ירוד, ולא מטבע. זוהי טכנולוגיה מצוינת המספקת מערכת חסרת אמון ללא נקודת כשל אחת. זו טכנולוגיה עם פילוסופיה – של שקיפות, ביזור ודמוקרטיזציה של ערך. באופן אידיאלי. “

סוזן הו, מנכ”ל Muckr.AI וחבר דירקטוריון בלוקצ’יין להשפעה באסיפה הכללית של האו”ם

ג'וזף בונאו

“ההגדרה של מאגר ערך היא מעט מעגלית: משהו הוא מאגר של ערך אם כולם מאמינים שהוא עדיין יהיה בעל ערך במשך זמן רב.

“הזהב נחשב למאגר הערך האולטימטיבי מכיוון שהוא נחשב בעל ערך לרוב ההיסטוריה האנושית ברוב המקומות (ישנם כמה יוצאים מן הכלל), ולכן קיימת אמונה רחבה מאוד כי הזהב יישאר יקר בעתיד, לא משנה כמה פוליטיקה עשויה לשנות באופן אפשרי.

“לגבי הביטקוין המקרה שמדובר במאגר ערך הרבה פחות ברור. בהחלט מתקבל על הדעת שלחמש-עשר שנים מהיום, לביטקוין כמעט לא יהיה שום ערך.

“זו ההגדרה הכלכלית, ולא ההגדרה החוקית, שאני לא בטוח לגביה.”

ג’וזף בונאו, מרצה באוניברסיטת ניו יורק (קורס קריפטו), מחבר משותף של “ביטקוין וטכנולוגיות מטבעות קריפטו

ויני לינגהם

“תמיד עמדתי שסטושי במקור התכוון לביטקוין לשמש לתשלומים, ולא לאחסון ערך. עם זאת, הוא עזב את ביטקוין, אז הקהילה נמצאת עכשיו בשליטה – לטוב ולרע.

“מאז הקמתו בשנת 2008, הביטקוין נמצא בתהליך להפוך לסחורה דיגיטלית. בהגדרה, מאגר ערך יכול להיות סחורה שאינה מתכלה או כפופה לפחת לאורך זמן לעומת נכסי עזר מרכזיים, כמו מטבעות לאומיים או סלי מטבע..

“בדרך כלל קיימת רמת ביקוש בסיסית בה לא צפוי חנות של ערך לרדת מתחת לרמה מסוימת, למעט שינויים מבניים בכלכלה המקומית או הגלובלית. בעיקרו של דבר, חנויות ערך הן פריטים שהערך בהם לא מתפורר לאורך זמן, אך למעשה יכולים גם לעלות.

“כדי שביטקוין יהיה אמצעי חליפין אמין, או ‘מטבע’, הוא צריך להיות יציב ובעל תנודתיות נמוכה. במילים אחרות, אנשים צריכים לקבל ולהחזיק ביטקוינים מכיוון שהם מהימנים ולא ישתנו בערכם. בסופו של דבר, כדי להפוך למטבע, מדובר באפקט רשת ובביקוש לסחורה שמוגבלת מתמטית להיצע של 21 מיליון יחידות. “

ויני לינגהם, מנכ”ל סיוויק

דייויד אורבן

“במהלך עשר השנים האחרונות, מספר האנשים שיודעים על ביטקוין ומחזיקים סכום כלשהו עבר מאפס למספר מיליונים. האם המספר הזה יגדל למאות מיליונים או מיליארדי אנשים במהלך עשר השנים הבאות? אני מאמין שזה יקרה.

“ואף להוזיל את ההעלאה הסופית של BTC מול מטבעות פיאט לאומיים שונים, תכונותיה יהפכו אותה לאטרקטיבית כחנות ערך לכמות הולכת וגדלה של אנשים..

“ללא גבולות, ללא הרשאה, נייד – זה למעשה עדיף על זהב. הדוגמאות הנוכחיות של אנשים ממדינות כמו ונצואלה יוחלפו לאורך השנים בדוגמאות חדשות. מה יחליטו אזרחי ארה”ב לעשות ברגע ש”פטרו-דולר “יפסיק להתקיים ויצוץ סדר גיאו-פוליטי חדש? האם הם יחליטו לסמוך על ביטקוין בכמות גדולה? “

דייויד אורבן, יועץ של אוניברסיטת סינגולריות, מייסד חברת מיזמים ברשת

סוניה מאן

“אני ספקן שניתן להגדיר” מאגר ערך טוב “במופשט. אם הביטקוין עומד בתקן תלוי במה שאתה באמת מנסה להשיג באמצעות קנייה או התעסקות. מהן המטרות שלך ברמת האובייקט, אילו מאפיינים נדרשים כדי לעמוד ביעדים אלה, והאם ל- BTC יש מאפיינים אלה? מהן האפשרויות האחרות שלך, וכיצד ההשתלמות של אפשרויות אלה בהשוואה ל- BTC ביחס להשגת המטרות שלך? במילים אחרות, מה סדרי העדיפויות שלך בחנות הערך ואילו פשרות אתה מוכן לעשות? שם טמונה התשובה.

“כמובן, ניתן להכליל לגבי התאמתו של ביטקוין כחנות ערך. בהחלט ראיתי אנשים עושים זאת בצורה מושכלת (למשל הלוך ושוב בשרשור הטוויטר הזה). עם זאת, לדעתי, אחסון ערך הוא מקרה שימוש כה כה נרחב, המונע עם כל כך הרבה מניעים ויעדים שונים, בכל כך הרבה מצבים שונים עם אופטימה מקומית מוגבלת באופן אידיוסינקרטי, עד שאי אפשר לבסס את ה- BTC כ’מאגר ערך טוב ‘ב כל חוש אוניברסלי או סופי.

“כל אלה אמרו, הביטקוין הוא דפלציוני מטבעו, בגלל ההיצע המוגבל של 21 מיליון ומבנה התמריצים החכם שהגן על אמינותו בצורה אמינה. הסדר המתהווה השולט בביטקוין, גם כמוצר תוכנה וגם כתופעה, תלוי ללא ספק בנתיב, ומיוחס במידה רבה להחלטות העיצוב של סאטושי נקאמוטו. אין שום ערובה לכך ש- BTC יעלה בערכו, אך מגמות העבר ודינמיקת הביקוש להיצע מבקשים כי מדובר בתחזית סבירה לטווח הארוך..

“בכל מקרה. מחשבות על ‘זהב דיגיטלי’ … יש מספיק קווי דמיון בין זהב לביטקוין ביחס לכלכלת הייצור והתנגדות לצנזורה, ש’זהב דיגיטלי ‘הוא מונח שימושי – אם כי בעיקר כקיצור דרך שמעביר את התמצית של האופן שבו BTC עובד ומה זה עושה. ‘זהב דיגיטלי’ הוא מהיר ונוח באותו אופן שתיאור סטארט-אפ כ’אובר לכל דבר ‘הוא מהיר ונוח. האם ההשוואה היא 100% מדויקת במובן המילולי למהדרין? לא, אך בדרך כלל איננו מחזיקים באנלוגיות לתקן זה.

“שאלה מדויקת יותר: ‘האם BTC חולקת את תכונות הזהב שהפכו את הזהב לאטרקטיבי כחנות ערך?’, שוב, התשובה תלויה בהקשר ספציפי.

“באופן אישי, אני חושב שחוסר הפרטיות של ביטקוין וחוסר הפגיעות הקשורים אליו הם חסרונות חמורים שמערערים את עמידותו בצנזורה, כמו גם את צרכי האבטחה המעשיים האחרים של המשתמשים. צוותים כמו zkSNACKs עשו התקדמות משמעותית וראויה לשבח במתן משתמשי BTC אפשרויות פרטיות יותר; הייתי רוצה לראות את זה ממשיך. עם זאת, אין תחליף לפרטיות שכבה 1 המוגדרת לעתיד, בגלל ההתקפות ההסתברותיות אליהן מערכות מבוססות דמה פגיעות, והתגמולים לדנונימיזציה מוצלחת של ההימור הגבוה. “

סוניה מאן, ראש תקשורת בקרן זקש, עיתונאי טק

התשובה לעיל היא של סוניה מאן ואינה מהווה את העמדה הרשמית של קרן זקש.

הציטוטים הללו נערכו ותמצו.

מאמר זה אינו מכיל ייעוץ או המלצות להשקעה. כל מהלך השקעה ומסחר כרוך בסיכון. עליך לערוך מחקר משלך בעת קבלת החלטה.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map