לא לכל הבנקים המרכזיים יש עניין ב- CBDC

האחרונים סֶקֶר תוצאות שפורסמו על ידי בנק ההתנחלויות הניבו רגשות שוריים ודוביים ביחס לאימוץ המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי. בעוד הבנקים בכלכלות השוק המתעורר (EME) נעים במהירות רבה יותר לעבר הנפקת CBDC בחסות ממשלתיות, נראה כי אלו שבמדינות מבוססות נוקטים עמדה זהירה יותר לגבי המעבר ממטבעות פיאטיים לדיגיטליים..

האירוניה כאן היא שהבנקים שעלולים להזניק את העולם לעידן המטבע הדיגיטלי הם אלה שהכי פחות הסיכוי שהם המאמצים הראשונים. מה נוהג – או לא נוהג – חוסר הרצון שלהם לנוע מהר יותר?

1.6 מיליארד אנשים יוכלו לקבל גישה ל- CBDC בשלוש השנים הבאות

זה הממצא המדהים ביותר במחקר, שכותרתו התאימה “הגעה קרובה – המשך לסקר על מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי.” משיבי הסקר כללו 66 בנקים המייצגים 75% מאוכלוסיית העולם ו -90% מהתפוקה הכלכלית שלו. עשרה אחוזים מהבנקים דיווחו כי הם יוציאו את ה- CBDC למטרות כלליות ראשונות בשלוש השנים הבאות, המייצגות 20% מאוכלוסיית העולם..

המשמעות היא שלמטבעות דיגיטליים, למרות שהם ריכוזיים, יש פוטנציאל להשיג אימוץ המוני כמעט מיידי שיוצרים מטבעות קריפטוגרפיים ומוצרי מטבעות עובדים במשך עשר השנים האחרונות..

כאשר דן בממצאי הדו”ח עם Cointelegraph, אמר הימאנשו ידב, המייסד והשותף המנהל של קרן וודסטוק, קרן השקעות רב נכסים: "ככל שמסמכי ה- CBDC מתגלגלים, יותר ויותר אנשים ירצו להבין מהו מטבע דיגיטלי. ” הוא המשיך והוסיף:

“חלקם יתעלמו מהם, וחלקם יחקרו אותם עוד יותר, מה שיוביל לרווח חיובי נטו במערכת האקולוגית של קריפטו. מפתחים יבנו כלים שיאפשרו החלפה חלקה בין מטבעות מטבע החוץ לבין מטבעות קריפטוגרפיים, והמירוץ לעליונות המטבע הדיגיטלי יעמוד במרכז הבמה בעשור זה.."

מרבית מוצרי ה- CBDC יונפקו בכלכלות שוק מתעוררות

זה הגיוני לחלוטין עבור חברות EME, אשר נאבקו היסטורית בנושאים כולל יעילות תשלומים, בטיחות והכללה פיננסית. הנפקת CBDC עשויה להפחית או אפילו לבטל חלק מחוסר היעילות במערכת העומדים בדרכם לשרת את השווקים הנוכחיים ולהרחיב את טווח ההגעה שלהם ברחבי העולם..

נטלי סימסון, מנהלת התפעול הראשית של Coinsbit.io, חילופי מטבעות קריפטו שבסיסה באסטוניה, דנה מה המשמעות של בסיס המשתמשים הפוטנציאלי החדש והגדול הזה לקריפטוגרף בפני Cointelegraph:

“על ידי הגדלת מספר המשתמשים המשתמשים בטכנולוגיית הבלוקצ’יין, התעשיות יצטרכו להסתגל כדי לתמוך במטבעות אלה לרכישות יומיומיות, ולא רק למסחר. שווקים חדשים יכולים לצמוח במדינות הלא מפותחות השוקלות יישומי CBDC ולכן השוק שלנו מתחבר ישירות לאמזון ו- eBay, בכדי לאפשר קבלה ושימוש ב- CBDC וב- cryptocurrency. יותר צרכנים נהנים מכל המערכת האקולוגית של קריפטוגרפים כאשר הם אינם נעולים. “

יש גידול במזומן, אך השימוש בו בתשלומים הולך ופוחת

מגמה זו עליה דיווחו הבנקים מספקת תובנה לגבי האופן שבו הצרכנים משתמשים בכסף. מזומנים משמשים לאחסון ערך, ולא כתשלום. התנועה לעבר חברה נטולת מזומנים ממשיכה להתקדם כאשר אנשים בוחרים צורות תשלום חלופיות. מנכ”ל אלמנט אפס, ג’ודה רגב, אמר לקוינטלגרף כי “מותגים המנפיקים מטבעות CBD עשויים לקבל אימוץ גדול יותר מאשר מטבעות ממשלתיים מגובי נכסים.”

ככל שהצרכנים נעים יותר להשתמש באמצעים דיגיטליים להחלפת ערך, המעבר ל- CBDC הוא התקדמות טבעית. כאשר ניבאה את ההשפעה העתידית של CBDC על מטבע הקריפטוגרפיה, אמרה מוניקה סינגר, המובילה בדרום אפריקה עבור Consensys, חברת חדשנות ממוקדת באת’ריום:

“ברגע שמשתמשים יהיו מודעים כמה קל להשתמש ב- CBDC, הם יהיו מעוניינים להשקיע ולהתנסות במטבעות קריפטוגרפיים. מטבעות קריפטוגרפיים ישמשו בעתיד כמאגר ערך, בפרט כאלו שהן מבוטחות ושבהן הממשל מובן ומנוהל כראוי. “

ד”ר וולף קאל, פרופסור למשפטים בבית הספר למשפטים באוניברסיטת סנט תומאס, אמר לקוינטלגרף כי הוא מאמין כי מטבעות קריפטוגרפיים עשויים להפיק תועלת משימוש מוגבר ב- CBDC:

“הביטקוין מרוויח מהאימוץ ההולך וגובר של CBDC, מכיוון שהוא ייחשב כהשקעה בסיסית וכברירת מחדל בנכסים דיגיטליים. מידת התועלת לביטקוין, תלויה שוב ביכולת להמיר CBDC לביטקוין ולהיפך. “

למרות תפיסה זו לעיל, עד כה אסימונים מבוזרים נותרים מתחת לרדאר. בהתאם לתוצאות סקר 2018, הבנקים לא דיווחו על שום שינוי משמעותי בשימוש במטבעות קריפטוגרפיים לתשלומים, אך 60% אמרו כי הם “שוקלים” את השפעתם של מטבעות יציבים על מערכות מוניטריות נוכחיות. רבים ממוסדות אלה חוקרים את הסיכונים הפוטנציאליים לעסקים שלהם הקשורים לפוטנציאל של ייצור מטבעות חשמליים.

בנקים בכלכלה מתקדמת בטוחים יותר במערכות המוסדיות הנוכחיות שלהם

כשמסתכלים על תשובות הסקר מהבנקים המרכזיים, ניכר שחלקם מבחינים בבלוקצ’יין הערכי שמציג למערכות הנוכחיות שלהם המשמשות לניהול העברת מטבע והנפקה. המניעים שלהם להנפקת מטרה כללית CBDC כוללים גם יציבות פיננסית, יעילות תשלומים ובטיחות, אך הכללה כלכלית הייתה נמוכה ברשימתם..

זה מצביע על כך שהבנקים האלה בטוחים שהם מציגים בפני אנשים ועסקים הנפקות פיננסיות משתלמות העונות על צרכיהם. מאחר שאחת מהנחות היסוד הראשוניות של ביטקוין (BTC) הייתה לספק אמצעי לאנשים מכל שכבות האוכלוסייה להחליף נכסים במערכת עמיתים לעמית, ייתכן ש- CBDC לא יהיה נחוץ או רצוי בכלכלות אלה – לפחות לא עדיין. כאשר דן בחוסר הרצון מכלכלות מתקדמות יותר להנפיק CBDC, ג’סטין ניוטון, מנכ”ל ומייסד שותף של Netki, ספקית KYC ו- AML, אמר:

“חילופי הנוכחיים בין פיאט לקריפטו הם כמו המודמים של ימי האינטרנט. הם מספקים גשר קריטי בין עולם המורשת לעולם הדיגיטלי החדש ככל שהאימוץ גדל. במקרה של האינטרנט, רק עם הופעתם של מודמי DSL וכבלים – ואז סיבים – ראינו את השימושים הנמצאים בכל מקום שיש לנו כיום. באופן דומה, CDBCs תמיד פועלים, גרסאות דיגיטליות זמינות תמיד של עמיתיהם הוותיקים והאנלוגיים שלהם. בזמינותם זה יקל על אנשים לעבור ולצאת מרשתות פתוחות באמת ונטולות הרשאות. “

כלכלות מתקדמות נזהרות לגבי CBDCs

טוב ככל שמידע הסקר שהציג ה- BIS הוא, בנקים מגיבים עשויים להתאפק בתוכניותיהם להנפיק CBDC בשל אופיים התחרותי מאוד. אך רבים מהבנקים הללו דיווחו כי הם ממשיכים לחקור מטבעות דיגיטליים ואת היתכנות ההנפקה שלהם.

בעוד הבנקים המרכזיים נעים לכיוון של הנפקת מטבעות דיגיטליים משלהם, בנקים מרכזיים בכלכלות מתקדמות יותר עשויים לראות פחות צורך בשינוי ופיתוח קיצוניים. סבט סדוב, מייסד SvetRating, פלטפורמת בדיקת נאותות מבוזרת, אמר לקוינטלגרף:

“קשה לדמיין מדוע כל בנק מרכזי ירצה לתכנן מטבע, שלא יהיה נתון לשליטה ישירה [ממשלתית]. לכן קשה לחזות אילו חסמים עתידיים לאימוץ ההמונים של קריפטו יונחו על ידי סוכנויות ממשלתיות שונות ברחבי העולם. עד לאחרונה, כל המאמצים הללו הוכיחו שהם יעילים רק בשוליים – מאטים אך לא עוצרים את התפשטות הקריפטו. “

בנקים מרכזיים ממלאים תפקיד קריטי בכלכלה העולמית, ולכן לכל יישום בלוקצ’יין יש פוטנציאל לגדל את המערכת האקולוגית בצורה חיובית. בעוד שבנקים מרכזיים ממדינות מבוססות יותר ימשיכו בזהירות, כוחה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין יוכר על ידי סוכנויות ממשלתיות.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map