צעד אחד קדימה וצעד אחד אחורה: מדוע ויסות הקריפטו ברוסיה דורש מים?

ברוסיה כבר זמן רב שוק קמעונאי תוסס תוסס, אך עדיין הרגולציה של הנכסים הדיגיטליים של המדינה נותרה מאחור. כשלל בעלי אינטרסים ורשויות רגולטוריות שונות, מתקשים להבין מסגרת מדיניות קוהרנטית בתוך מערכת ביורוקרטית, חלק ניכר מתעשיית הקריפטוגרפים נותר מחוץ לתחום הפעילות הכלכלית המוסדרת – למורת רוחם של יזמים רבים..

החלק המרכזי בחקיקת הצפנה – א שטר כסף נקרא “על נכסים פיננסיים דיגיטליים” (DFA) – התקדם בסבב הדיון הראשון שלו בבית המחוקקים ברוסיה במאי 2018, אך נותר בעבודות מאז, ותקע את תעשיית הקריפטו המקומית בלימוץ משפטי..

בשבועות האחרונים חלה עלייה בפעילות הרגולטורים, שנגרמה בעקבות דליפת התיקונים המוצעים להצעת החוק שחשפה תפנית אוסרת חדה. האם זו יכולה להיות נקודת סיום לא נעימה בחשיבה הרגולטורית של הרשויות, או שמא מדובר בסך הכל בפיתול בדרך הסלעית לגישה אחידה למטבעות קריפטוגרפיים?

מקורות חוק הקריפטו הרוסי

קשה למצוא חומר על עמדת המוסדות הממשלתיים הרוסיים בנוגע למטבעות קריפטוגרפיים לפני אוקטובר 2017. חריג לא מפתיע הוא הבנק המרכזי של רוסיה (CBR), שהנפיק את הראשון שלו. הַצהָרָה על כסף דיגיטלי בתחילת 2014.

הרגולטור אמר כי הנפקת “פונדקאיות כסף” מנוגדת לחוק הפדרלי, והזהירה כי ניתן לראות בהחלפת “מטבעות וירטואליים” עבור כסף פיאט או סחורות ושירותים כפעילות חשודה במסגרת תקנות נגד הלבנת הון ומימון טרור. ההתנגדות של CBR לחוקי תפוצה של מטבעות קריפטוגרפיים לא מקרטע מאז ש.

עם התפוצצות קצב האימוץ התברר כי המגזר המתעורר דורש חקיקה מיוחדת. באוקטובר 2017, הנשיא פוטין טעונה הממשלה ו- CBR עם הגדרה חוקית של מושגי טכנולוגיה פיננסית כגון ספר חשבונות מבוזר, מטבעות קריפטוגרפיים, אסימונים וחכמים חכמים, וכן פיתוח מסגרות רגולטוריות לכריית קריפטו והצעות מטבע ראשוניות (ICO).

לטענת כמה מומחים, הרגולטורים ניגשו למשימה כתרגיל מתקתק. ארטם טולקצ’וב, מייסד ומנכ”ל פלטפורמת ההשקעות הדיגיטליות לנכסים טוקנומיקה, אמר לקוינטלגרף:

“לאור עמדתו האסורה של הבנק המרכזי וחוסר מומחיותם של גורמים מחוקקים בנושא, הצו [הנשיאותי] בוצע בצורה רשמית בלבד – במטרה לכאורה לפתח רגולציה תוך הימנעות מלקבל החלטות מוחשיות בטקסט. . הצעת החוק שהתקבלה, “על נכסים פיננסיים דיגיטליים”, עברה כמה מהדורות, אך היא מעולם לא התקרבה להסדרת הנושאים הדוחקים ביותר: המצב המשפטי של מטבעות קריפטוגרפיים, כללים להחלפתם, שימוש באסימונים של גיוס כספים, כללי תאימות וזיהוי לבעלי נכסים דיגיטליים. “

משיכת חבל

על מנת להפוך לחוק פדרלי, על החקיקה להעביר שלוש קריאות בדומא של המדינה, הפרלמנט של רוסיה. ה גרסה מקורית של הצעת החוק DFA, שנרשמה בדומא במרץ 2018, הכילה הגדרות של מונחים כמו נכס פיננסי דיגיטלי, ספר חשבונות מבוזר, כרייה, מטבעות קריפטו, אסימון וחוזה חכם. בחודש מאי, הצעת החוק עברה את הקריאה הראשונה, רק כדי להיתקע בתהליך התיקון שנמשך כבר שנתיים לקראת השנייה.

ככל הנראה, התיקונים שהוכנסו להצעת החוק בין הקריאה הפכו לזירת קרב עבור גורמים אינטרסנטיים שונים בתוך הממשלה וקרובה לה. ג’ורג ‘בריאנוב, מומחה בפקולטה למימון ובנקאות באקדמיה הנשיאותית הרוסית לכלכלה לאומית ומנהל ציבורי (RANEPA), אמר לקוינטלגרף:

“עיכוב הצעת החוק נובע בין היתר ממספר העצום העצום. יש חברות כרייה גדולות כמו Nornikel ו- Rusal שיכולות לעשות שימוש באסימונים ביטחוניים, ה- CBR שרוצה לשמור על פיקוח מונופוליסטי על כל השוק הפיננסי, ושירותי אבטחה והכנסות אשר מודאגים מהלבנת הון / מאבק במימון הטרור. (AML / CFT) היבט. “

ערפל המלחמה מעמעם את מרבית הדינמיקה הכוחית העומדת בבסיס התמורה של הצעת החוק בשנתיים האחרונות, אך אנו עדיין יכולים להתבונן באבני דרך ותוצאות סתמיות. גרסת הטקסט שהוועדה לשוק הפיננסי של הדומא העלתה לקריאה שנייה, נשללה מההגדרות של מטבעות קריפטוגרפיים וחוזים חכמים לחלוטין, דבר המצביע על כך של- CBR הייתה היד החזקה באותו סיבוב..

גורם נוסף שיכול לעכב את התקדמות החקיקה הוא חוסר שביעות הרצון הבסיסי של תעשיית הקריפטו ברוסיה עם כמה מהעקרונות שמצפין הצעת החוק. אנטונינה לבשנקו, מנהלת מרכז רוסיה-OECD ב- RANEPA, הסבירה לקוינטלגרף:

“הצעת החוק מקרטעת משום שהיא כוללת כמה נורמות בהן הקהילה העסקית לא מסכימה. במיוחד, זה מגביל את השימוש במטבעות דיגיטליים באופן שיוביל לשימוש לא חוקי ולהופעת שוק צל. […] אין הפרשה למסחר במטבעות קריפטוגרפיים או להחלפתו בסחורות ושירותים, מה שיוביל לפחת שלה. בנוסף, יש בעיות עם הפעלת בורסות מבוססות זרים, שהרגולציה שלה ברוסיה אפילו לא נדונה “.

אפקט אדווה בכל החוק הרוסי

ראוי לציין כי הקורפוס של החוק הרוסי שאמור להסדיר את שטח הנכסים הדיגיטליים אינו מוגבל להצעת החוק DFA בלבד. בהתחשב בכך שלפחות כמה צורות של נכסים דיגיטליים יקבלו בסופו של דבר הגדרה משפטית, המחוקקים שוקלים או כבר יישמו שינויים בחוקים ובקודים הסמוכים..

ראשית, נקרא מושא חדש של החוק זכויות דיגיטליות, הוצג לקוד האזרחי הרוסי באוקטובר 2019. זכויות דיגיטליות מוגדרות כזכויות חוזיות או אחרות שתוכן המהות ותנאי הביצוע שלהן כלולים במערכת מידע כמו בלוקצ’יין. הסעיף החדש אינו מציע דוגמאות לזכויות מסוג זה, אך נראה כי נורמה זו תפעל בשיתוף פעולה עם חקיקות אחרות, כגון חוק ה- DFA..

בצד אכיפת החוק, משרד הפנים ועוד כמה רשויות ביצוע עובדות על המסגרת החוקית כדי לאפשר החרמת נכסי קריפטו כחלק מהליך השיפוטי..

תפנית לרעה

ב- 21 במאי 2020, כמעט שנתיים בדיוק לאחר שהצעת החוק של ה- DFA עברה את קריאתה הראשונה, מכתב שהודלף מוועדת השוק הפיננסי של הדומא למשרד לפיתוח כלכלי חשף סדרה של תיקונים שהציעו חברי הפרלמנט להציג בפני המינהל והפלילי של רוסיה. קודים. הצעדים קבעו קנסות כבדים בגין שימוש בלתי חוקי, החלפה והנפקה של נכסים דיגיטליים ומטבעות דיגיטליים. מחברי המסמך גם הציעו לסייג את אותן פעילויות בקנה מידה גדול כפלילים שעונש מאסר בפועל.

גם החבילה שהודלפה, שהתפרסמה כמה ימים לאחר מכן הכיל גרסה חדשה של הצעת החוק DFA, כמו גם טיוטה של ​​הצעת חוק נפרדת כעת בנושא מטבעות דיגיטליים. האחרון מגדיר קריפטו כרכוש ואוסר למעשה על הנפקתו והחלפתו. מומחים רבים בתעשייה ומשתתפי שוק גזרה הצעדים המוצעים, בטענה שבצורה הנוכחית הם יגרשו את כל הפעילות הקשורה לקריפטו מרוסיה.

הביקורת לא הייתה מוגבלת לתעשיית הקריפטו, שכן מחלקות רבות של הממשלה החלו לשקול. ב -10 ביוני המשרד לפיתוח כלכלי. אמר במכתב לדומא המדינית כי האיסור המוצג על הסף יכריח את כל פעולות הצפנה מחוץ לרוסיה ובכך ישים את הכלכלה הלאומית בעמדת נחיתות. יחד עם זאת, לאור האופי הבין-לאומי של כסף דיגיטלי, יופיע שוק שחור לא מוסדר. המשרד הציע לשנות את הגישה הרגולטורית הכוללת ליצירת מנגנונים של החלפה מבוקרת של מטבעות דיגיטליים.

באותו יום משרד התקשורת בפני עצמו מִכְתָב לוועדת השוק הפיננסי טענה נקודה דומה לגבי הסכנות שיש ביצירת שוק צל מסיבי אם האיסור ייכנס לתוקף. המחלקה גם הדגישה כיצד המדד יכול לעכב את התפתחותו של תחום הבלוקצ’יין ברוסיה, לפגוע במי שכבר מחזיק בנכסים דיגיטליים, ואף להשפיע לרעה על פעילויות שאינן קשורות ישירות לקריפטו, כמו תוכניות נאמנות של עסקים ומימון המונים. יש לציין כי המכתב מגן על כריית מטבעות קריפטוגרפיים כ”פעילות מסחרית מועילה מבחינה חברתית “.

שבוע לאחר מכן, משרד המשפטים לקח נגיחה בחקיקה המוצעת, הפעם מטעמים טכניים יותר. המחלקה ציינה כי האיסור המוחלט על החלפת מטבעות קריפטוגרפיים עומד בסתירה לצורך של פקידי אכיפת בתי משפט למכור נכסים דיגיטליים שהוחרמו בהליכים משפטיים..

מה קורה לאחר מכן?

אלינה סידורנקו, ראש צוות המשימה של הדומא הממלכתי בנושא הערכת סיכונים הנובעים מטבע קריפטוגרפי, כתבתי בערוץ הטלגרם שלה כי הצעת החוק האוסרת “הוציאה דליפה”, מכיוון שרוב מומחי הממשלה והתעשייה נחשבו כ”לא מספקים “. היא הוסיפה כי אין זה סביר כי הפרלמנט יתקדם בחזית זו במהלך הקיץ, והציעה שהתעשייה תתייצב לישיבת המחוקקים בסתיו..

אנטולי אקסקוב, יו”ר ועדת השוק הפיננסי של הדומא, הודה שהצעת החוק של המטבעות הדיגיטליים הוכחה במחלוקת, מה שמצדיק דיון נוסף. עם זאת, לדעתו, “העמדות מאוחדות” בהצעת חוק הנכסים הדיגיטליים, מה שהופך אותו למועמד סביר לחקיקה מהירה..

התגובה השלילית המוחלטת לאיסור המוחלט המוצע על סחר בקריפטוגרפים ממחישה את המגוון של השקפות על מטבעות קריפטוגרפיים בדרגים הגבוהים ביותר של המערכת הפוליטית הרוסית. בעוד שהבנק המרכזי נותר נחוש בדעתו שאין מקום למעמדו החוקי של הכסף הדיגיטלי, מוסדות מדינה רבים אחרים חולקים הבנה ברורה כי גורף מגזר משגשג שלם של פעילות כלכלית מתחת לשטיח, יזיק יותר מתועלת..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map