הדרך הארוכה והמפותלת של את’ריום 2.0 להשגת מדרגיות

ב -4 בנובמבר, מפתחי הליבה של Ethereum (ETH) הגיעו לאבן דרך משמעותית. ב”עדכון מהיר “בבלוג של Ethereum Foundation, המפתח דני ריאן אישר את שחרור המפרט v1.0 לשדרוג Ethereum 2.0 הצפוי מאוד, הכולל את כתובת חוזה הפקדת mainnet. כל מי שרוצה להשתתף בתור מאמת במערך Ethereum 2.0 יכול כעת להתחיל להפקיד את יתרתו המינימלית בסך 32 ETH.

התוצאות הראשוניות נראו מבטיחות, כאשר 14,000 ETH (בשווי של כ -5 מיליון דולר) הושקעו בשמונה השעות הראשונות בלבד. עם זאת, היזמים קבעו סכום כולל מינימלי של 524,288 ETH מ- 16,384 מאמתים כגורם ההשקה של ה- Mainnet, המכונה שרשרת המשואות. יש לעמוד ביעד לפחות שבעה ימים לפני כן, ולכן עד ה 24 בנובמבר. אם זה לא יקרה, ההשקה תתבצע שבעה ימים לאחר עמידה ברף ההימור המינימלי..

האם המועד האחרון ל -1 בדצמבר בר השגה?

בזמן כתיבת שורות אלה הושקעו פחות מ -20% מהסכום הכולל. אם ההימור ימשיך בקצב הנוכחי, רשת Ethereum 2.0 תושק לא ב -1 בדצמבר, אלא בשבועות הראשונים של 2021..

כמובן ששיעור ההשתתפות יכול להשתנות. עם התקרבות ה -24 בנובמבר, הציפייה הגוברת עשויה לעודד אנשים רבים להמר על ה- ETH שלהם. בן אדג’טון, בעל המוצר המוביל ב- ConsenSys Quorum Protocol Engineering, המייעץ לפיתוח Ethereum 2.0 ברחבי ארגון ConsenSys, שומר על השקפה חיובית בתאריך ההשקה של 1 בדצמבר ואומר ל- Cointelegraph:

“אני צופה שקצב ההפקדות יואץ בחדות ככל שמתקרב תאריך הניתוק. אין תועלת בהימור מוקדם, אז אני חושב שאנשים פשוט לוקחים את הזמן שלהם. אם יהיה מספיק לדחוף אותנו מעבר לסף בזמן קשה לשפוט, אבל אני נשאר אופטימי. אם יש עיכוב בראשית, אני מצפה שהוא יהיה קצר. “

המספרים מראים שהפוטנציאל קיים, מכיוון שמספר הכתובות המחזיק 32 ETH הגיע לשיא של כל הזמנים של 126,852 בשעות שלאחר הידיעה. המשמעות היא שפחות מ -13% מהכתובות צריכות להשתתף כדי להגיע לסף.

מצד שני, מי שעוסק בהימורים ינעל את האסימונים שלהם בחוזה חד כיווני עד שמערך Ethereum הנוכחי יצטרף לשרשרת המשואות. בדיוק כאשר זה קורה, איש אינו יודע, אם כי מפת הדרכים הנוכחית של Ethereum 2.0 מציינת כי תהיה בשנת 2021.

בין אם רשת המשואות תושק ב -1 בדצמבר ובין אם בשבועות שלאחר מכן, לא בהכרח יהיה “מפץ גדול” לצפות לו בהשקה. תפקידה של רשת המשואות הוא לאבטח עסקאות ברשתות רסיסים, שלא יהיו זמינות עד מאוחר יותר. מערכת ה- Ethereum 1.0 הנוכחית תמשיך לפעול כפי שהיא פועלת כעת.

הדרך לשבירה

אז מה הם השלבים הבאים ומתי אתריום יכול להיות מדרגי לחלוטין? השקת רשת המשואות ידועה בשם שלב 0 ב- Ethereum 2.0 מפת דרכים. ההתפתחויות המשמעותיות הבאות אמורות להתקיים לשנת 2021 ויכללו השקת 64 רשתות רסיסים, שיפעלו במסגרת ההסכמה על ההימור שתוקף על ידי אלה שהעריכו את ETH. עם זאת, במצבם הראשוני, רשתות רסיסים לא יתמכו בחוזים חכמים או בחשבונות משתמש.

אולי אבן הדרך המשמעותית ביותר עבור המערכת האקולוגית הקיימת של Ethereum 1.0 תהיה שלב 1.5, כאשר רשת Ethereum תצטרף לשרשרת המשואות כשרשרת רסיסים. זה יסמן את המעבר של את’ריום להסכמה מלאה על הוכחה. שוב, זה אמור לקרות בשנת 2021, אך נכון להיום אין תאריך מדויק.

רק כאשר השלב האחרון של שלב 2 יגיע, ניתן יהיה להעריך את ההשפעה המלאה של שדרוג Ethereum 2.0 על יכולת המידה של הרשת. בשלב זה, רסיסים יהיו תפעוליים לחלוטין, יתמכו בחוזים חכמים ובכל סוגי העסקה. עם זאת, זה יכול להימשך עוד שנתיים. במפת הדרכים מצהירה קרן את’ריום, “שלב 2 עדיין נמצא מאוד בשלב המחקר”, ומאשר למעשה כי הפיתוח עדיין לא נמצא בעיצומו..

אין פיתרון לשלוט בכולם

גם אם כל שלבי מפת הדרכים יועברו בתוך 18 החודשים הקרובים, שזה “אם” גדול, זה יהיה הרבה בשנת 2022 לפני שניתן יהיה לראות את הפוטנציאל הרחב המלא של Ethereum 2.0. עם זאת, במקום להתמקד בפיתוח את’ריום 2.0 כמשחק הקצה, כדאי להסתכל במבט הציפור על התפתחות המערכת האקולוגית של את’ריום בשנים הקרובות..

על אף שנכנסו לביקורת מסוימת, פתרונות שכבה-שתיים עדיין מציעים את התקווה הטובה ביותר להרחבה של את’ריום לקראת הפיכת מלא של Ethereum 2.0. אפילו ויטאליק בוטרין עצמו מעדיף פלטפורמות שכבה-שתיים אחרות כפתרון קנה המידה הנוכחי שנבחר.

השנה, הן Matic Network והן רשת OMG חשפו פתרונות שכבה-שתיים המבוססים על וריאציות של פלזמה, העושה שימוש בשרשראות צדדיות כדי להוריד את עומס העיבוד משרשרת את’ריום הראשית..

עם זאת, בעוד שפלזמה הייתה טכנולוגיית קנה המידה הנבחרת לזמן מה, המיקוד במשך רוב השנה היה על אוספים, פיתרון גם כן. מְאוּשָׁר מאת ויטליק בוטרין. בנוסף, פרוטוקול הפרטיות אזטק השיק חוזים פרטיים חכמים המבוססים על אוספי ידע אפס. אוספי ידע אפס מקבצים עסקאות יחד באמצעות הוכחות אפס ידע לאימות תוקף.

סוג אחר של אוסף, המכונה אוספים אופטימיים, נמצא גם בפיתוח על ידי כמה פרויקטים. אוספים אופטימיים משתמשים בתורת המשחקים כדי למנוע את הצורך בעומס החישובי הכבד הנדרש על ידי zk-Rollups. אריק דה מורה, מייסד ומנכ”ל חברת Cartesi, הסביר לקוינטלגרף כיצד הוא מאמין כי אוספים מתגברים על פתרונות קנה מידה מבוססי פלזמה:

“אוספים פותרים בעיה ענקית שטבועה בפלזמה – זמינות נתונים. עם אוספים, כל נתוני העסקאות מאוגדים, או מגולגלים, וזמינים ב- Ethereum באופן זול יותר ממה שיהיה עבור עסקאות רגילות המבוססות על בלוקצ’יין. חוץ מזה, כל עומס החישוב הכרוך נעשה מחוץ לרשת, מה שמביא לרווחים גדולים בתפוקה ובעלות יעילות של עסקאות. “

Cartesi אמורה להשיק גרסה משלה של אוספים אופטימיים ברשת המבחנים שלה בתחילת שנת 2021. ההשקה תגיע עם תשתית מבוססת לינוקס, מה שיעשה למעשה גרסה מדרגית של Ethereum זמינה למפתחים המשמשים לסטנדרטים המיינסטרים.

מערכת אקולוגית ניתנת להרחבה

ראוי לציין כי הגעתו של את’ריום 2.0 לא תשלול את מאמצי הפיתוח של הפלטפורמות שכבה-שתיים המנסות כעת לפתור למדרגיות. במקום זאת, טכנולוגיות כמו אוספים או רשתות צד ימשיכו לסייע לאתר Ethereum 2.0 מעבר ליכולתו המחודשת לאחר יישום מלא של הגריסה..

אז, רצועה והסתפק בנסיעה ארוכה. Ethereum 2.0 עשוי להתכונן להשקה ראשונית, אך זה עדיין רק הצעד הראשון מבין רבים בדרך הארוכה להרחבה. הפיתוח המתמשך של פתרונות שכבה-שתיים פירושו שיש הרבה חברות בדרך.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map