כיצד ארה”ב ואירופה מווסתות את הקריפטו בשנת 2020

מטבעות קריפטוגרפיים קיימים יותר מעשר שנים, אך מעמדם החוקי של ביטקוין (BTC) ורוב המטבעות הקריפטוגרפיים האחרים נותר לא ברור ויש לו הגדרות שונות בתחומי שיפוט שונים. האם הם כסף, נכס, מוצר, נכס או משהו אחר? האם עליהם לסחור באופן חופשי או חייבים להיות מוסדרים בחוזקה? בהעדר תשובה ברורה, ממשלות בארצות הברית ובאירופה עדיין מוציאות פעולות משפטיות להסדרת שוק הקריפטוגרפים ומנסות לקבוע את יחסם לקריפטו..

רק בחודשים הראשונים של שנת 2020 בצרפת, גֶרמָנִיָה ו אוֹסטְרַלִיָה, הרשויות פרסמו החלטות עם שלוש פירושים שונים לאופי הביטקוין: כמטבע, מכשיר פיננסי המיושם כאמצעי חליפין בין יחידים או ישויות משפטיות, וכבטחון..

בינתיים, מערכת המיסוי, מורכבות הרגולציה והדיווח תלויים בסיווג המטבעות הקריפטוגרפיים. לדוגמא, מטבע מתפקד בתנאים של פיקוח רגולטורי חלש יחסית. לעומת זאת, ניירות ערך כפופים לרוב לכללים מכבידים יותר בנוגע לשקיפות מחירים ולדיווח על סחר.

דבר אחד בלבד בטוח: קשה לייחס מטבעות קריפטוגרפיים לכל סוג נכס קיים מכיוון שהם ייחודיים. בהתחשב בכך שמטבעות קריפטוגרפיים שונים מאוד זה מזה, הם משתלבים גם בכמה שיעורים. אך נושא זה בצד, הנה מה המשטרים החוקיים עבור מטבעות קריפטוגרפיים במדינות שונות מקריפטו בשנת 2020.

ארצות הברית

ארה”ב היא מוקד לוויסות קריפטוגרפי בעולם וקובעת את הקצב לטוב ולרע לאימוץ רב. ראשית, החוקים המסדירים את תעשיית הקריפטו משתנים ממדינה למדינה, והרשויות הפדרליות גם מפרשות ומסדירות אותם באופן שונה. לדוגמא, רשת אכיפת הפשעים הפיננסיים, המנתחת עסקאות לסימון פשעים פיננסיים, אינה רואה במכרז חוקי מטבעות קריפטוגרפיים. עם זאת, מאז שנת 2013 היא שוקלת חילופי מטבעות קריפטוגרפיים כספיים כמפעילי שירותים ואסימונים כ”רכוש אחר “המחליף מטבע.

על הבורסות להישמע להמלצות כוח המשימה הפיננסי ולעמוד בחוק סודיות בנק. שירות ההכנסה הפנימית, רשות המסים של המדינה, לעומת זאת, רואה במטבעות הקריפטו רכוש ויש לו הפיקו מדריך מס.

כמה רגולטורים פדרליים נלחמו גם על פיקוח על חילופי מטבעות-מטבע. נציבות ניירות ערך רואים במטבעות קריפטוגרפיים ניירות ערך, והוועדה לסחר בחוזים עתידיים בסחורות רואה בביטקוין סחורה ומפקחת על שוק הנגזרים של מטבעות קריפטו..

2020 החלה בחדשות על הנהגת מגבלות חדשות, שכן שר האוצר האמריקני אמר כי בכוונת המשרד להכניס כללים מחמירים יותר בנוגע למטבעות דיגיטליים כדי למנוע עסקאות חשודות באמצעות מטבעות קריפטוגרפיים. אך חודש לאחר מכן, אכיפת ההגירה והמכס, הנלחמת בפשעים חוצי גבולות בארה”ב, פיתחה שיטה חדשה למעקב אחר פעילות הצפנה ללא רישיון והציעה תוכנית מודיעין מטבעות קריפטוגרפית לשנת 2021. תוכנית המודיעין של קריפטו מציעה כללים ודרישות חדשות למס דיווח במטרה לסלול את הדרך לאימוץ נרחב של טכנולוגיית הבלוקצ’יין במדינה.

עם זאת, במרץ השנה, ארה”ב ראתה האטה כלכלית גדולה עקב מאמצי הבלימה של COVID-19 ורבים השמיעו את הדעה כי מטבעות קריפטוגרפיים יכולים לעזור לאוכלוסייה בתקופות קשות. ממשלת ארה”ב אפשרה לכיכר, המנוהלת על ידי מנכ”ל טוויטר ג’ק דורסי, לקחת חלק בתוכנית הפדרלית לסיוע לכלכלה באמצעות אפליקציית ההצפנה CashApp. החברה בארה”ב הצליחה לקבל הלוואות בריבית נמוכה.

מטבעות קריפטוגרפיים אינם אסורים בארה”ב, אך הם עדיין אינם משולבים במבנה הפיננסי של המדינה, כאשר ה- SEC מחסל ניסיונות לרשום מוצר שאליו ניתן להגיע למשקיעים רגילים. רק כמה דוגמאות כאלה נעות בין השבתת מאזניים פרי מוחם של פייסבוק לבין דחיית יישומי ביטוח-תעודת סל רבים או הליך פתאומי בין ה- SEC לטלגרם בנוגע לאסימוני הגראם של האחרונה..

בסוף מרץ 2020 הוגשה לקונגרס האמריקני הצעת חוק שהזכירה דולר דיגיטלי בתגובה למגיפה של COVID-19, אך במהרה היא נעלמה מהמסמך וזה היה זה. גלן גודמן, מחבר הספר The Crypto Trader שיתף את השקפתו עם Cointelegraph לגבי יחס ממשלת ארה”ב כלפי מטבע קריפטוגרפי לאומי. לדבריו, לארה”ב יש כל מה להפסיד כשמדובר בקריפטו:

“כך שהממסד האמריקני עצבני מאוד מפני עידוד מטבעות קריפטוגרפיים שעלולים לאיים על מעמדו הדומיננטי של הדולר במימון העולמי. ארה”ב נהנית ממה שכבר מזמן נקרא “הזכות המופרזת” להיות מסוגלים להדפיס לכאורה אינסוף דולרים וללוות סכומים חסרי תקדים מבלי לגרום לקריסת הדולר. כל זה בגלל שכמעט כל מדינה אחרת משתמשת בדולרים כסטנדרט לסחר וכספים בינלאומיים. כל עוד כולם זקוקים לדולרים, ארה”ב מדפיסה ומלווה בחופשיות מבלי לקרוס את המטבע שלהם. “

רוּסִיָה

ברוסיה, שם האוכלוסייה די ידידותית לקריפטו, הממשלה עדיין לא החליטה מה הם ביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים, אך נראה שהם עוינים בעיקר כלפי הטכנולוגיה. היא לא הוציאה איסור, עם זאת, לפחות עדיין לא. עד כה ניתן להבין מה רוסיה עושה מקריפטו באמצעות החלטות בית המשפט שלה.

מאז שנת 2018 היו שני מקרים בהם הקריפטו הוכר כ”רכוש אחר “. במאי 2018 בית המשפט הגיע לפסק דין כזה והורה לחייב להעביר גישה לארנק הקריפטו שלהם. המקרה השני התרחש בפברואר 2020, שם גם בית המשפט הוציא החלטה דומה, שהכיר בביטקוין כרכוש אחר.

עם זאת, הדבר המעניין ביותר ביחסי רוסיה עם מטבעות קריפטוגרפיים הוא אימוץ החוק המתאים זמן רב, אשר אמור לסייע בפיתוח סוג חדש של נכס פיננסי במדינה, אך נתקע בלימבו מאז 2018. השנה, הרוסי הממשלה כבר ניסחה פעולה זו מספר פעמים רק כדי לדחות את יישומה בכל פעם.

בתחילת השנה נודע כי ממשלת רוסיה החליטה לעדכן את חוק השוחד והמאבק בהלבנת הון ביחס למטבעות קריפטוגרפיים. יתר על כן, החוק יסווג כל עסקת מטבעות קריפטו כסיכון פוטנציאלי להלבנת הון. מאוחר יותר, הבנק המרכזי במדינה ביקש לאסור את השימוש במטבעות קריפטוגרפיים כאמצעי תשלום.

אבל בסך הכל, נראה כי הרגולטורים הפיננסיים ברוסיה לא יכולים למצוא פשרה בין התרת או איסור על מטבעות קריפטוגרפיים. הגרסה האחרונה של החוק בשם On Digital Financial Assets הופיעה בתחילת יולי והגדירה את הביטקוין כרכוש אך לא כמצע חוקי. מומחים רבים מפקפקים במעשה זה שיאומץ אי פעם.

אירופה: מדינות קטנות – חזון נהדר

מטבעות קריפטו הם חוקיים בכל האיחוד האירופי, אך רגולציה ותקנים ספציפיים משתנים בין המדינות. בענייני מיסים, מרבית מדינות האיחוד האירופי מונחות על ידי החלטת בית הדין האירופי לצדק משנת 2015, לפיה יש לפטור החלפת מטבעות קריפטוגרפיים ממס ערך מוסף..

בנוסף, כל מדינות אירופה התאימו את הסטנדרטים הרגולטוריים שלהן להמלצות שהונפקו על ידי כוח המשימה הפיננסי ביוני 2019. על פי ה- FATC, כל אתר קריפטו צריך להתחיל לעמוד בתקנים המחמירים להכיר את הלקוח שלך והלבנת הון, כמו גם כשיתוף נתונים עם הרגולטור.

בינואר 2020 נכנסה לתוקף ההוראה החמישית של האיחוד האירופי למניעת הלבנת הון, המחייבת רישום של חילופי מטבעות קריפטוגרפיים עם הרגולטורים הפיננסיים והעברת כתובות ארנק לקוחות אליהם. באופן כללי, האיחוד האירופי מחמיר בהדרגה את הרגולציה שלו על שוק הקריפטו.

חוסר היציבות הכלכלי העולמי שנגרם על ידי נגיף העטרה החדש, השפיע על התפתחות תעשיית הקריפטו באירופה, והאיץ את אימוץ המטבעות הקריפטוגרפיים במדינות מסוימות..

צרפת היא אחת ממדינות האיחוד היחידות שנותרו בהן עדיין אין הגדרה ברורה למטבעות קריפטוגרפיים. בחודש מרץ השנה, בית משפט קמא כינה את בית המשפט המסחרי של ננטרה הכיר ב- BTC כמטבע, והפך אותו לנכס מתחלף. אף על פי שאין פסיקה במדינה, יתכן שפסיקת בית משפט זו היוותה תקדים יעיל.

בפורטוגל החליטה הממשלה ללכת בעקבות שכנותיה ודחפה את התפשטות המטבעות הקריפטוגרפיים עם אזורים חופשיים טכנולוגיים. בסוף אפריל אישרה המדינה תוכנית ארצית לקידום הדיגיטציה בכמה תחומים. ממשלת פורטוגל תספק תשתיות ותמריצים לחדשנות, יזמות ותחרות וכן לייעול בינלאומי של ארגונים במדינה..

נראה כי השטח הזעיר של גיברלטר ממצב את עצמו כמוקד הקריפטו האמיתי השנה, ומושך אליו חברות קריפטו עם מסגרת רגולטורית המעניקה רישיון רשמי. גיברלטר הציגה משטר רגולטורי מותר לחברות בלוקצ’יין כבר בשנת 2018 ומאז הפכה לאטרקטיבית מאוד עבור חברות מובילות בתעשייה כמו Huobi. יתר על כן, המדינה הייתה הראשונה באירופה שפיתחה כללים המסדירים את פעילות הנפקת המטבעות הראשונית.

עתיד הרגולציה

כמובן שלכל מדינה יש יחס משלה כלפי מטבעות קריפטוגרפיים; מדינות מסוימות אינן רוצות לקבל את הנכס כפי שהוא, למתג אותו כבלתי חוקי, בעוד שאחרות יוצרות את המסגרת החוקית ונהנות מהעובדה ששוק המטבעות הרווחי מרוויח. אפשר רק לקוות שבמוקדם או במאוחר, כל מדינות העולם יבינו שמטבעות קריפטוגרפיים מעוגנים היטב בחיינו, ועלינו לקבל אותם בצורה כזו או אחרת. דייב הודג’סון, מנהל ההשקעות הראשי ומנהל NEM Ventures, מאמין כי הלגליזציה תתרחש בהדרגה:

“נמשיך לראות ממשלות מתקדמות שמקדמות את התקנות והמנגנונים שלהן המאפשרים לאזרחים להשתמש בפתרונות בלוקצ’יין בתשלום ובלא תשלום בכלל. המדינות שהיו לאט יותר לטפל ולסמל תקנות אלה ימשיכו לאבד עסקים ואזרחים לאותן תחומי שיפוט הנוקטים גישה מתקדמת יותר. אני מאמין שגורמים כלכליים אלה ימשיכו לתמרץ את המובילים האיטיים יותר להדביק את עצמם. “

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map