מימון ציבורי סיכון ציבורי: סטופר או פיתרון עתידי לסטארט-אפים של Blockchain?

אבטחת כספי זרעים לסטארט-אפים של בלוקצ’יין היא עסק מסובך בזמנים רגילים, אך עם מגפה המשתוללת, זה ממש מגע. משקיעים פרטיים מתרחקים לאחרונה מעסקאות סטארט-אפ, ומבקשים לחסוך הון חוזר בתקופות כלכליות לא ברורות. אך למרבה המזל, ממשלות וגופים דמויי ממשלה ממהרים למלא את החסר.

ריצ’רד פטיקו, מייסד altFINS – סטארטאפ בלוקצ’יין שמאפשר למשקיעי קריפטו להקרין, לנתח ולסחור נכסים דיגיטליים בבורסות – אמר לקוינטלגרף כי יש לו משקיע בתור לספק פיתוח והשקת מימון לפלטפורמה, “אבל אז קוביד התגלגל . ” המשקיע, שחווה בעיות נזילות בעסקי הליבה שלו בתחום הנדל”ן, שלף למעשה ימים לפני שייחתם חוזה. 

סלובקיה מספקת מימון זרעים

בסופו של דבר, altFINS הצליחה למצוא מימון חדש באמצעות חברת ה- VC Crowdberry, ששותפה עם הקרן הריבונית של ממשלת סלובקיה, סלובקיה השקעות אחזקות. נראה כי חלק מהממשלות מכירות בכך ש”תמיכה בסטארט-אפים היא שלב חשוב בהתפתחות הכלכלית – וכי בסופו של דבר זה יבוא לידי ביטוי בקצב הצמיחה הכלכלי “, אמר פטיקו לקוינטלגרף.. 

יש כמובן פשרות לסטארט-אפ. הערכת השווי של CrowFberry של altFINS הייתה נמוכה ב -7% מההערכה הקודמת של העסקה שהופלה, אך זה היה פחות קשור לכספים פרטיים לעומת ציבוריים מאשר למהפך שגרם המגפה, אמר פטיקו. עם זאת, הסטארט-אפ קיבל הון של מיליון דולר, שהיה כפול מהמספר שהציעה חברת ה- VC הראשונה. 

ז’אן מארק פועל, שותף בכיר בחברת LeadBlock Partners – חברת VC המתמקדת בסטארט-אפים אירופיים בתחום הבלוקצ’יין – אמר לקוינטלגרף: “מימון ציבורי בעת משבר הוא יתרון גדול, במיוחד כאשר הגישה להון הפרטי מתייבשת.” הוא הוסיף: 

“זה חל על המערכת האקולוגית ההפעלה, לא רק על המערכת האקולוגית של בלוקצ’יין. אני רואה בהון ציבורי והון פרטי כמשלימים במסע מימון התחלתי. בנוסף לתמיכה הקשורה ל- COVID, הון ציבורי מהווה כיום זרז להגברת ההשקעות בשלב מוקדם בסטארט-אפים של בלוקצ’יין. “

אם דיברה על עסקאות VC באופן כללי, מיכל נספור, שותפה בפלטפורמת ההשקעה ההמונים Crowdberry, אמרה לקוינטלגרף: “משבר קוביד 19 האיץ את משיכת המימון המסורתי של VC משלבי מימון מסוכנים או עסקאות חדשות.” זה יצר פתח למי שמשקיע הון ציבורי – כמו גם קרנות פרטיות, הוסיף. “אנו רואים גידול בעסקאות של חברות שהציעו הצעות מכספונים מסורתיים שהוקפאו או בוטלו לאחר פריצת המגפות.”

מגמה מתמשכת?

Fetyko אמר Cointelegraph כי הוא מצפה לראות יותר חברות VC במימון ציבורי שעובדות עם חברות סטארט-אפ של בלוקצ’יין. “זו מגמה מתמשכת באירופה”, ולא רק במרכז ומזרח אירופה, כפי שהיה לאחרונה דיווח. לדברי מועצת האירופי לחדשנות האירופית של הנציבות האירופית, למשל, הקצאה גדולה לסטארטאפים, כולל אלה במערב אירופה.. 

אך התנועה לעבר חברות VC במימון ציבורי בולטת פחות בארצות הברית, שם קרנות ה- VC קיימות זמן רב יותר, מחוברות טובות יותר והון חזק יותר. “תוכניות שונות נוצרו כדי לתמוך בהשקעות בשלב מוקדם באירופה”, אמר פטיקו. הדברים עשויים להיות שונים בארה”ב, שיש לה תשתית VC ארוכת טווח וגדולה יותר. נספור הוסיף: “ככלל אנו רואים כי שוקי הון פחות מפותחים, כגון מרכז ומזרח אירופה, עשויים להיות מטופחים על ידי ההון הציבורי.” זה בעיקר תוצאה של היעדר “תיאבון” הון פרטי לסוג ההשקעות בסיכון להחזר סיכון VC במדינות כאלה..

הרעיון הוא “לתמוך בפרויקטים כמו שלנו”, הוסיף פטיקו, שהזהיר כי “זה לא כסף בחינם.” יש הקצאת מניות, שמדללת את הון המייסדים, והפלטפורמה ושותפיה הציבוריים מצפים להחזר חיובי על השקעתם.. 

יש גם ביקורת רבה יותר ושקיפות נדרשת גם מול חברות VC במימון ממשלתי. “הם יכולים לבקש כספים בכל עת,” אמר פטיקו. הם יכולים לבדוק חוזים עם הקבלנים החיצוניים של הסטארט-אפ, למשל, “והם יכולים להגיע למשרדים ללא הודעה ולבדוק מסמכים.” חברת VC במימון פרטי מצפה גם לדיווחים רבעוניים ונוספים, אך באופן כללי הוא לא פולשני.

רבים עדיין מאמינים שגם סביר להניח שרמת הייעוץ והכישרון בחברות VC גדולות ומסורתיות טובה יותר. אך נספור מאמין כי “יש דוגמאות לסמינרים ציבוריים מנוהלים ומוצלחים בציבור עם אספקה ​​חלקית של הון פרטי באירופה.”

הדגשת יסודות עסקיים על פני צמיחה?

אחרים, כמו אלכס משינסקי, מנכ”ל פלטפורמת ההלוואות הקריפטו Celsius Network, טוענים כי בעוד חברות VC פרטיות עשויות להציע הערכות שווי טובות יותר וקישורים למשקיעים בעמק הסיליקון, חברות VC במימון ציבורי, לעומת זאת, מדגישות את היסודות העסקיים על פני הצמיחה ומציעות יותר זמן רב. מונח כוח השהייה. כשהוא מציג השקפה חלופית, אמר טים דרייפר, שותף מוגבל וחבר הנהלה באולפן VC, דרייפר גורן הולם, לקוינטלגרף:

“לא. הייתי מתערב שלא תוכלו למצוא סגן משנה ממשלתי אחד שיעלה על הצוות שלי. הם יעשו יותר טוב רק לשלם את האגרה ולשאת ולשים איתנו את הכסף שלהם. “

אך כאשר קרנות הון סיכון פרטיות מתייבשות בחלקים מהעולם – כמו במדינות מרכז ומזרח אירופה – על רקע משבר ה- COVID-19, ניתן לטעון כי הון ציבורי יכול לעזור לסתום את הפערים בגופים כמו קרן ההשקעות האירופית. אבל על פי דרייפר:

“אני תמיד מאמין להשיג כל קבוצה שתוכל לממן סטארט-אפים. אבל המגזר הפרטי, אם לא מווסת את קיומו, צריך לקבל את החלטות ההשקעה. קרנות-קרנות מנוהלות ממשלתיות גדולות הסתדרו, אך כאשר ממשלות הולכות אחרי השקעה בסטארט-אפים בודדים, הן מקבלות החלטות על ידי ועדה והן בדרך כלל אסון. ממשלות הנוטלות את התפקיד שהמגזר הפרטי צריך למלא מובילה בדרך כלל לסוציאליזם מטורף. “

לטענת Fetyko, בעוד הכספים של altFINS סופקו בסופו של דבר על ידי ממשלת סלובקיה, אך חברת VC Crowdberry היא שבחרה בפועל את הסטארט-אפים שימומנו, ורק כ -5% נתמכו בסופו של דבר.. 

מימון פרטי עדיין קריטי

פועל אינו רואה במימון ציבורי של חברות סטארט-אפ בבלוקצ’יין פיתרון ארוך טווח לתעשיית בלוקצ’יין משגשגת. הוא אמר: “המגזר אינו יכול להסתמך על מימון ציבורי כדי לשגשג ויהיה עליו למשוך את מאגרי ההון הפרטיים הגדולים יותר.”

במקום אחר, מימון בלוקצ’יין באמצעות הנפקות ציבוריות ראשוניות מקבל כעת תשומת לב רבה יותר עם עסקאות שקופות וטובות יותר מבחינת איכות נכסי הבסיס, ציין נספור, אם כי זה לא אידיאלי לכל מודל עסקי. המימון הקהילתי צובר תאוצה למודלים עסקיים ללקוחות, בעוד ש”הצגות הייטק ומודלי B2B נוטות יותר להישאר בידיים מיוחדות מאוד של VC. ” לגבי הנפקות ספציפיות אמר פואל לקוינטלגרף: 

“דינמיקות מימון לסטארט-אפים של בלוקצ’יין אינן שונות משאר המערכת האקולוגית הטכנולוגית. הון סיכון פרטי נותר אופציית המימון המועדפת על מנת לתמוך בצמיחה של חברות סטארט-אפ, פיתוח מוצרים ו / או התרחבות גיאוגרפית. עם התבגרות המערכת האקולוגית של הבלוקצ’יין, אנו בהחלט נראה מספר עולה של חברות סטארט-אפ בבלוקצ’יין המעוניינות לגייס הון באמצעות הנפקות. ” 

האם חברות VC במימון ציבורי נבנו להחזיק מעמד?

בסך הכל, בהתחשב בלחץ הנזילות על חברות VC מסורתיות כתוצאה ממגיפת הנגיף הכורוני, אנו עשויים לצפות לראות הון ציבורי רב יותר עבור ארגוני בלוקצ’יין בשלב מוקדם, במיוחד באזורים חסרי קפיטל. “במיוחד בשלב הזרעים של חברות – שלב הפיתוח המסוכן יותר של חברה – אנו מצפים שיהיה יותר מימון ציבורי בניגוד למימון פרטי לאחר וירוס קורונה”, אמר נספור לקוינטלגרף..

ולמרות שחברות VC במימון ציבורי חסרות לעיתים מומחיות ומגעים של חברות עמק הסיליקון המסורתיות – וגם דורשות בדיקה פיננסית רבה יותר – הן יכולות לעתים קרובות לפצות על ידי הצעת הון סבלני חוזר. כמו כן, מוקדם לדעת אם כספי הציבור יציבים יותר, אמר פטיקו לקוינטלגרף והוסיף כי הוא מקווה שהמשקיע יהיה זמין שוב כאשר יופיע הצורך בסבב ההון הבא..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map