ביזור פופולרי של COVID-19, אך ייתכן שבלוקצ’יין לא יתפוס

ב- 9 בנובמבר יצרנית התרופות פייזר הוכרז שחיסון ה- COVID-19 שלו יעיל בכ -90 אחוזים, ולמרות שזה עשוי להיות מוקדם להצהיר על סיום המגיפה – כאשר הנגיף ממשיך להשתולל בארצות הברית ובאירופה – פעם אחת לפחות יכולה לשער: איפה יעמוד אימוץ הבלוקצ’יין כשהמשבר מתפוגג?

חלקם חזו, אחרי הכל, כי המהפך העולמי בתחום הבריאות עשוי לספק סערה מושלמת לאימוץ בלוקצ’יין ברחבי העולם. מאמר של Harvard Business Review מאפריל שכותרתו "איך המגיפה דוחפת את בלוקצ’יין קדימה," לדוגמה, הערות:

“הנגיף גילה את החולשות בשרשראות האספקה ​​שלנו, את חוסר היכולת שלנו לפרוס משאבים במקום הדרוש להם ביותר לטיפול במגיפה. […] פתרונות Blockchain שנמצאים בפיתוח כבר שנים הוחזרו ושוחררו כדי להתמודד עם אתגרים אלה. ”

האם ביזור יימשך?

העולם התקדם לעבר מבנה כלכלי מבוזר יותר עוד לפני המגפה של נגיף הכורון, אך המשבר – על מחסורו במסכות, מאווררים וסמים אמינים; איסורי נסיעה ופרוטוקולים לעבודה מרחוק; יוזמות למעקב אחר קשר וכו ‘- אפשר לטעון שהאיץ את התהליך, וזה אמור להימשך לאחר שהמגפה תפוג.

סקר שנערך בקרב 12,500 אמריקאים שנערך בין מאי לאוקטובר, למשל, מצא כי “20 אחוזים מכל ימי העבודה המלאים יסופקו מהבית לאחר סיום המגיפה”, לעומת 5% בלבד לפני האסון COVID-19. העבודה מהבית “תישאר”, לטענת החוקרים, מכיוון שהסטיגמה הכרוכה בעבודה מרחוק נעלמה, זה חוסך זמן נסיעה, ועובדים רבים מאוד אוהבים את זה – לפחות בחלק משבוע העבודה..

“מגמת [ביזור] זו תימשך לאחר המגיפה”, אמר פיליפ סנדנר, ראש מרכז הבלוקצ’יין בבית הספר בפרנקפורט בבית הספר למימון בפרנקפורט. & ההנהלה אמרה לקוינטלגרף והוסיפה: “המצב הפנדמי הנוכחי הראה לנו עד כמה יכול להיות מבוזר בעל ערך ויעיל – מה שמאפשר לנו להגביר את עמידותנו לאירועים בלתי צפויים ובמקביל לשפר לעיתים קרובות את היעילות התפעולית.”

עוד בחודש אפריל, אריאל זטלין-ג’ונס, פרופסור חבר לכלכלה בבית הספר לעסקים טפר באוניברסיטת קרנגי מלון, אמר לקוינטלגרף כי המגיפה גרמה לשיעורים קשים, בעיקר כי התלות היא חולשה: “נצטרך כלכלה חזקה יותר – כזו שרשתות האספקה ​​תלויות פחות במפיק אחד, בה העובדים תלויים פחות בפעילות של חברה אחת, בה אנשים פחות תלויים במקור אחד של שירותי בריאות. ” בקיצור, נדרשה כלכלה עולמית מבוזרת יותר, וטכנולוגיית הבלוקצ’יין נראתה מוכנה באופן מיוחד למלא תפקיד.

בהמשך ל- Cointelegraph על המצב הקיים, אמר זטלין-ג’ונס כי הוא עדיין צופה יותר ביזור לאחר סיום מגיפת ה- COVID-19. “אני מצפה שמגזרים רבים במשק ימשיכו לחפש דרכים להתמקד טוב יותר כנגד זעזועים גלובליים כמו מגיפה.” הוא הוסיף: “אם גיוון זה מתרחש באמצעות ביזור או כמה גורמים ריכוזיים המגדילים את רמת הגיוון שלהם נותר לראות.” יתר על כן, לדבריו, בלוקצ’יין יכול למלא תפקיד בכל זה:

“ככל שבלוקצ’יין מציע דרך אחת להשיג גיוון זה, על ידי אכיפה מבוזרת של מסד נתונים משותף או ספר חשבונות, אני נשאר אופטימי שהוא ימלא תפקיד בכלכלה בהמשך.”

אחרים אמביוולנטיים יותר. חנה הלבורדה, פרופסור חבר בבית הספר לעסקים של אוניברסיטת ניו יורק, אמרה לקוינטלגרף כי “בלוקצ’יין לא סיפק ככל שקיוויו” במהלך המגפה. “זה נכשל במידה רבה כפתרון למעקב אחר קשר: זה היה איטי מדי, האימוץ היה מסורבל ולא השיג שום מסה קריטית.” פיתרון המעקב COBID-19 מבוסס IBM של בלוקצ’יין, למשל, הגיע לדעתי. “הפתרונות הטובים ביותר למעקב אחר קשר לא היו מבוססי בלוקצ’יין”, הוסיפה.

ובכל זאת, טכנולוגיות כמו זום, אפליקציית השיחות העוסקות בטלפון ועידה שהשימוש בה הפך לחובה עבור אנשים רבים העובדים מהבית, הרקיע שחקים במהלך המשבר, והדבר יכול להשפיע על זרימה, ולהפוך אנשים ועסקים לפתוחים יותר מול טכנולוגיות חדשות, היא הודתה.

תפקיד בקליטת מידע בריאותי?

בספרו האחרון The Pandemic Information Gap: The Brutal Economics of COVID-19, ג’ושוע גאנס, פרופסור לניהול אסטרטגי באוניברסיטת טורונטו, טוען כי ניתן להשתמש בטכנולוגיית בלוקצ’יין כדי לוודא האם אנשים נבדקו לאיתור זיהומים וכן מתי או כיצד התחסנו נגד וירוסים. “אני חושב שממשלות עדיין מתקשות לקבוע זאת,” אמר לקוינטלגרף. “הבעיה היא שהם מסתמכים על מאגרי מידע מרכזיים. האם אלה יהיו מאובטחים וניתנים להרחבה? קשה לומר כרגע. ” כפי שגנס תיאר עוד יותר את Cointelegraph:

“טכנולוגיית Blockchain מורידה את עלות האימות – היכולת לאשר שמשהו קרה לאנשים רבים. לאחר מגיפה זה עשוי למלא תפקיד בביטחון בהתחשב בכך שיש עבודה מרוחקת יותר. אבל זה יכול להיות בעל השפעה רחבה יותר אם משתמשים בו בכדי ללכוד מידע בריאותי בצורה מהימנה – וזה משהו שאנחנו צריכים יותר ממנו. “

מוקדם יותר השנה החל מרכז הלמהולץ לחקר זיהומים בגרמניה מנפיק תעודות חיסון לאנשים שהחלימו מ- COVID-19, שחסינותם לאחר מכן יכולה, "למשל, אפשר להם להיות פטורים מכל מגבלה (הקשורה לנעילה) על עבודתם," לדברי ג’רארד קראוזה, אפידמיולוג במרכז. זה מסוג הפרויקטים שיכולים להיות יעילים יותר אם הוא יתנהל בפלטפורמת בלוקצ’יין, לדעת גאנס.

האם יימסר ציוד – והאם זה יעבוד?

בינתיים נשרפו לפעמים בתי חולים וממשלות המנסים לבצע רכישת ציוד חירום במהלך המגפה. “ממשלות שאין להן מומחיות ברכישת ציוד מגן קונות אותו מחברות שאין קשרי מסחר איתן” ציינתי חוקר המכון הטכנולוגי של מסצ’וסטס בבלוג אחרון, והוסיף: “עם המסירה מתברר שהסחורה פגומה או אפילו מזויפת.”

למשל הצלב האדום האוסטרי, הורה 20 מיליון מסכות נשימה מיצרן בסין, אך המסכות שנמסרו היו שונות מאלה שהוזמנו, ורבות מעולם לא הגיעו כלל. רשומה בבלוג MIT מציעה כי ספר חשבונות מבוזר נטול טמפ ‘בלבד יכול היה להבטיח שהסחורה לא הוחלפה במעבר..

“אם היו ספקות מתמשכים לגבי הערך של פלטפורמות הבלוקצ’יין לשיפור השקיפות של עסקים שתלויים בשילוב חלק של רשתות שונות, COVID-19 מחק אותם כמעט,” כתבתי מרים עוביד אלמוחירי, מנהלת פרויקטים במרכז המהפכה התעשייתית הרביעית באיחוד האמירויות בקרן דובאי לעתיד, בפוסט בבלוג של הפורום הכלכלי העולמי בחודש מאי. היא הוסיפה כי ניתן לראות במשבר הבריאותי חוויה לימודית, המדגימה “כיצד לבנות רשתות שקופות, הניתנות לתפעול וקישוריות”.

פרויקטים של Blockchain הם עדיין בהיקף מוגבל

ייתכן שהטכנולוגיה עדיין לא תהיה תכליתית כמו שחלקם קיוו. במחקר שנערך לאחרונה על שימושים מסחריים בבלוקצ’יין, חלבורדה ועמיתה יאניס באקוס הביט ב 150 פרויקטים של בלוקצ’יין “הוכרזו”. רק חלק קטן מאלה (10% עד 15%) יושם החל מחודש מרץ, ומבין אלה שהוצאו להורג, כמעט כולם היו מעורבים בניהול שרשרת האספקה, בהסמכה או בתשלומים, מה שמרמז על היקף טכנולוגיית הבלוקצ’יין המסחרית..

רשתות האספקה ​​המקומיות אמנם קיבלו דחיפה גדולה במהלך המשבר, הודו בחלבורדה, אך סביר גם לצפות שלאחר שכיכת המגיפה, הדברים עלולים לחזור להיות קרובים יותר למקום בו היו לפני המשבר. מוצרים עמידים, למשל, עדיין עשויים להיות מיוצרים במדינות בעלות נמוכה. חלק מהיתרונות של ייצור מקומי, כגון אי צורך להמתין לציוד מגן אישי שיגיעו אלפי קילומטרים משם, עשויים להישכח בעוד ארבע או חמש שנים..

ובכל זאת, גם אם הבלוקצ’יין איכזב בתחומים מסוימים, כמו איתור קשר, הוא ממשיך להציע יתרונות רבי עוצמה – כולל שקיפות, יכולת פעולה הדדית וחוסר שינויים – שיכולים לחזק את שרשראות האספקה ​​במשברים עתידיים. הטכנולוגיה עשויה להיות שימושית למשלוח תרופות מחברות תרופות לאזורים הרוסים במגפה, למשל, או הפיכת “אישורי תנועה” ליותר שימושיים באזורים נעולים, כפי שמציע פוסט הבלוג של WEF..

אפילו חלבורדה ראה רירית כסף בתוך החושך הנוכחי. “המגיפה אילצה חברות לאמץ פתרונות טכנולוגיים נוספים, ועסקים מכירים בצורך לאמץ טכנולוגיות חדשות, כולל בלוקצ’יין”, אמרה לקוינטלגרף..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map