Ethereum 2.0 ו- EOS Crossing חרבות על פני עליונות מדרגיות

כאשר רשת EOS הושקה בשנת 2018, היא נראתה כאחת המתמודדות הגדולות ביותר של Ethereum (ETH) – לא רק מבחינת מתן פלטפורמת פיתוח ניתנת להרחבה לאפליקציות מבוזרות, או DApps, אלא גם מבחינת פרויקט הממומן היטב. עם תמיכה נהדרת, וכזו שיכולה להתחרות באת’ריום כקריפטו המדורג שני.

עד כה, בעוד שמערכת ההפעלה של EDApps היא בהחלט מתחרה ראויה, קשה לטעון שהיא הפילה את Ethereum, המאכלסת כמעט פי תשעה DApps בפלטפורמה שלה מאשר EOS, לפי למדינת ה- DApps. עם זאת, EOS נותרה מתחרה מובילה, בעיקר בזכות התפוקה העולה שלה. הקלה על למעלה מ- 700,000 עסקאות תוך 24 שעות, EOS יכולה כיום להתמודד עם פי 20 מהנפח של Ethereum. זה מתורגם למספרי משתמשים, כאשר EOS מתעדכן כעת.

פלטפורמות בלוקצ'יין מובילות ל- DApps

שדרוג ה- 2.0 של Ethereum מתקרב יותר ויותר באופק, ומבטיח להגביר את המדרגיות באמצעות השבירה. אז, איך הגרסה החדשה והמשופרת של את’ריום תעמוד ל EOS?

מדרגיות: שם המשחק

האתגרים המתמשכים של את’ריום עם יכולת הרחבה היו אחד המניעים הדוחקים ביותר ליישום 2.0. נכון לעכשיו, הפלטפורמה יכולה לתמוך בסביבות 30 עסקאות בשנייה, מה שגורם לעומס תכוף ברשת ולעמלות גז מסתחררות. 

מייסד Ethereum, ויטאליק בוטרין, ציין כי יישום ה- ETH 2.0 יביא לשיפור עצום, ובסופו של דבר להשיג 100,000 עסקאות בשנייה, או TPS, בעזרת מנגנון השבירה, המאפשר ביצוע מקביל על ידי פיצול הבלוקצ’יין לחתיכות. עם זאת, למרות שהשלב הראשון של שדרוג את’ריום יתרחש בסוף קיץ 2020, רק השלב הסופי – שנמצא כשנתיים משם – יישם התנגדות ויביא למהירות המובטחת של 100,000 TPS..

בניגוד לאת’ריום, EOS תוכנן כבר מההתחלה תוך התחשבות בהרחבה, והוא מושג על ידי אפשרות לעיבוד עסקאות מקביליות תוך שמירה על מספר יצרני הבלוקים קטן, וזירוז התפוקה. המדרגיות של EOS, בהשוואה לאת’רום, תרמה לחלק גדול מהבאזז שנוצר סביב הפרויקט מרגע שהחלה למכור אסימונים בשנת 2017 ועד להשקתו הראשונה בשנת 2018. נכון לעכשיו, התפוקה המרבית שהושגה ב- EOS עומד פשוט ביישן מ -4,000 עסקאות בשנייה.

לכן, יש כל סיכוי כי Ethereum 2.0 יכול להתמודד עם EOS עד לסיום יישוםו. עם זאת, זה מניח ש- EOS תשמור על אותן מהירויות עסקאות בהן היא יכולה להתמודד כעת. החזון האסטרטגי של EOSIO רשימות מדרגיות כאחד מסדרי העדיפויות של הפלטפורמה, המפרט שיטות שונות שיכולות לשפר את קנה המידה האנכי והאופקי וביצוע חוזים חכם מקביל. דן לרימר, מנהל הטכנולוגיה הראשי של החברה העומדת מאחורי EOS, Block.one, אמר לקוינטלגרף כי EOS תמשיך להחזיק את הקצה מעל אתריום במדד זה:

“EOSIO תמשיך להיות האופציה המהירה יותר ביישומים ‘רסיס יחיד’, בהתחשב בכך שהיא מעוגנת ברמת האדריכלות, ומהדורת 2.0 של Ethereum תחשב ליישומים רבים יותר בפלטפורמה שלה, אך לא גדולה יותר.”

מעניין שתקשורת בין-בלוקצ’יין כוללת גם בין סדרי העדיפויות של EOSIO. לרימר הבהיר כי יכולת פעולה הדדית בין רשתות חסימות יכולה להיות תחום נוסף להצטיינות ב- EOS והוסיפה: “אנו מעודדים מאוד פתרונות פעולה הדדית, כמו הזוכה האחרון שלנו ב- EOSIO Challenge, eosio.evm, שמאפשרים למפתחים להמשיך להשתמש ולהרחיב את החוזים החכמים שלהם מהאתרום החכם. ”

בני חקק, מנכ”ל LiquidApps – המנהל את רשת DAPP – אמר לקוינטלגרף כי הוא מאמין כי יכולת פעולה הדדית תביא לעתיד בו שתי הפלטפורמות יפעלו בהרמוניה לטובת היזמים:

“העתיד הוא רב-שרשרתי, מה שמקנה למפתחים את האפשרות לשלב את היתרונות של רשתות שונות, ומאפשר להם למטב את היישומים שלהם לביצועים וחסכוניות באופן המתאים ביותר למשתמשי הקצה שלהם. מפתחים יכולים לבחור את שכבת הבסיס על סמך מקרה השימוש הספציפי שלהם, ופעולת פעולה הדדית תיתן להם את החופש לעבור לשרשרת אחרת. “

ביזור וביטחון

ניתן לטעון שאתרום מבוזר יותר מ- EOS. נכון לעכשיו, כל מי שיש לו ציוד כרייה נכון יכול להצטרף לרשת את’ריום ולהיות כורה. השלב הראשון של הטמעת ETH 2.0 יכלול מעבר להוכחת יתד, כאשר ההימור המינימלי נקבע על 32 ETH. כל מי שיכול להגיע למחסום זה עדיין יכול להצטרף לרשת כמאמת כדי להתמודד על תגמולי חסימות. 

התעניינות עצומה בהימור גרמה לכמה אנליסטים להציע כי עשויה להיות התייקרות במחירים שנובעת מכמויות גדולות של ETH שהוצאו מהמחזור. בין אם מדובר בכרייה ובין אם מדובר בהימור, הרשת המבוזרת של את’ריום הופכת אותה לבטוחה מפני התקפה, מכיוון שהעלות לתקיפת הרשת כמעט גבוהה מדי.. 

עד כה, אחת הביקורות הגדולות ביותר על EOS היא הריכוזיות שלה – חלק בלתי נפרד מעיצוב הפלטפורמה. הסכמת ההוכחה המוקצבת מאפשרת רק אי פעם למספר קבוע של 21 מפיקים חסומים, עם בעלי סמלים הזכאים להצביע למי שיזכה להשתתף כאחד מהקבוצה..

עם זאת, מספר הצמתים המייצרים בלוקים אינו הדאגה הדוחקת ביותר. טענות סביב חוסר מעורבות מצביעים, קניית קולות וריכוז אסימונים לידי מעטים חזקים עוררו חשש לגבי מאזן הכוחות בתוך EOS. בשנה שעברה עלו ידיעות כי ייתכן שמפיקי בלוקים מרובים מופעלים על ידי גוף אחד. מהבחינה הזו, אם מפלגה חזקה תיהיה זדונית, היא עלולה לתקוף את רשת ה- EOS.

עם זאת, ויטליק בוטרין עצמו הראה בעבר תמיכה במודל הממשל של EOS, כשהוא מכיר שלמרות שהוא ריכוזי, הוא אכן נמנע מבעיות שצצות מחסימות מבוזרות..

הצוותים המתאימים מאחורי פיתוח EOS ו- Ethereum הם שיקוף טוב למדי של האופן שבו כל פלטפורמה פועלת. צוות ETH 2.0 אינו ישות אחת קוהרנטית. במקום זאת, ישנם מספר צוותים העובדים על איטרציות שונות של הפלטפורמה. ביניהם שמות ידועים בקהילת הבלוקצ’יין, בהם ויטאליק בוטרין, ג’סטין דרייק וולאד זמפיר.. 

מצד שני, בעוד ש- EOS הוא קוד פתוח, החברה שבנתה במקור את הפלטפורמה, Block.one, ממשיכה לפתח אותה גם היום. בראשות Block.one עומדים המנכ”ל ברנדן בלומר ודניאל לרימר, המנהל הטכני הראשי של Block.one והארכיטקט של קונצנזוס ההוכחה המוקצה, וגם מהבלוקצ’יין של סטיאם.. 

מפת דרכים והתפתחויות בולטות

ההודעה הגדולה ביותר שיצאה ממחנה EOS בחודשים האחרונים היא סביב השקת הרשת החברתית שלה, Voice. החברה שעומדת מאחורי EOS, Block.one, סיפקה בעבר מימון של 150 מיליון דולר כדי להבטיח שהפרויקט יוכל לפעול באופן עצמאי. בינתיים, רוב החדשות סביב אתריום ממשיכות להתמקד בשדרוג ETH 2.0. למרות שלא נקבע כרגע ציר זמן, צפוי כי השלב הראשון יהיה השנה עם רשת הבדיקות הציבורית הסופית שכבר אושרה להשקה ב -4 באוגוסט.. 

לכן, למרות ש- EOS הוצג כחצי השני של “התנגשות טיטאנים” עם את’ריום, שתי הפלטפורמות ממשיכות להתקיים יחד בלי שזוכה מובהק. עם זאת, ההבטחה לתפוקה משופרת מאוד של Ethereum 2.0 הופכת אותו למתמודד רציני יותר עבור EOS בהיקף המדרגיות..

אף על פי כן, עיצוב ריכוזי יותר של EOS יכול לטעון לפלטפורמה יתרון זריז על פני Ethereum. לכן, קיימת כל אפשרות ש- EOS יכול למשוך שדרוג או שדרוג יכולת פעולה הדדית לפני יישום מלא של Ethereum 2.0. 

כך או כך, אין שום סיבה ששתי הפלטפורמות לא יוכלו להמשיך ולפעול זו לצד זו בעתיד, מכיוון שהתפתחויות ביכולת פעולה הדדית אפילו יכולות לראות אותן מתחילות לשחק יחד באופן שלא היה אפשרי עד היום. . כדברי חקק מ- LiquidApps: “כל רשת משרתת מטרה ומביאה לשולחן את הפונקציות שלה ואת היתרונות שלה. אנחנו לא רחוקים מנקודה שבה dApps ישלבו טכנולוגיית Ethereum ו- EOS מבלי שמשתמש הקצה ייחשף למערך האחורי. “

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map