מה העסקה עם ים פיננסים?

ישנם כמה פרויקטים של מימון מבוזר שמבצע הלוואות בזק; ים פיננסים (YAM) היה פרויקט של DeFi שהופיע בהבזק.

YAM, שתיארה את עצמה בתחילה כ”ניסוי כספי מינימלי “, הושק ב -11 באוגוסט על רקע מהומה, ובתוך פחות מיומיים ערך השוק שלה נסק מאפס ל -57 מיליון דולר. אך בסוף יום רביעי, החברה הודיעה כי מצאה באג בחוזה ההתחלפות שלה ועד יום חמישי שווי השוק שלה התרסק לאפס. ללא הועיל, קהילת DeFi התגייסה להציל את הפרויקט, שתפקידו של rebase הפך אותו למעין תחרות עולמית, כאשר המשקיעים הימרו על המחיר הסימני..

חייהם הקצרים של YAM הדגישו גם חלוקה בקהילת הצפנה, כאשר חלקם מודאגים מהכיוון הפזיז במקצת שנראה כי DeFi נוקט. בין אם ההבדל הזה הוא דורי, עניין של ביטקוין לעומת DeFi “מתנוון”, או משהו אחר לגמרי לא ממש ברור, אך סקר Cointelegraph לא רשמי גילה שתי השקפות שונות בתכלית של הניסוי החוזר של YAM.

אריק Voorhees, מנכ”ל ShapeShift, אמר ב- 11 באוגוסט, “YAM נראה כמו הונאה. […] פרויקטים כאלה לא יהיו טובים עבור DeFi. ” בינתיים, מנכ”ל מסרי, ריאן סלקיס טרק YAM מימון כ- “P מושלם&D [pump and dump] setup “עם סיכוי של 20% להפוך לגרסת DeFi של ה- DAO, חוויית המוות הקרוב למוות ב -2016.

בינתיים, מהנדס תוכנה ומפתח ליבת הביטקוין החד פעמי ג’יימסון לופ קרא קהילת הקריפטו “להתנער ולבייש את האנשים שמקדמים מוצרים פיננסיים חסרי אחריות מגוחכים” כמו YAM.

ניסוי תיאורטי או משאבה וזרוק קלאסית?

טיילור מונאהאן, מייסד ומנכ”ל ספק ממשקי האינטראקציה של בלוקצ’יין MyCrypto, אמר ל- Cointelegraph, “YAM מסמן נקודת מפנה שבה הדברים עוברים קצת פרועים למפחידים ממש.” היא הזכירה כי “כולם יודעים שיש הרבה ערך על כף המאזניים” בפרויקטים של DeFi – יותר מ -6 מיליארד דולר השבוע – “אבל איש לא העלה על דעתו פרויקט בלתי מבוקר בעליל עם מיתוג אבסורדי יתפוס 500 מיליון דולר בפחות מיממה.”

הבאג שהתגלה בקוד פרוטוקול YAM הביא למילואים יתרות YAM מוגזמות, מה שהופך את “לבלתי אפשרי לנקוט בפעולות ממשל עתידיות.” הפרויקט קרא אז לקהילת DeFi לעזרה, שתמיכתה צפויה להגיע, כמנכ”ל BitMEX, ארתור הייז צייץ: “עשיתי את שלי כדי להציל את YAM, האם עשית את שלך?” CoinGecko גם סייע לפרויקט, ומייסדו ומנכ”ל התפקידים, בובי אונג, תיאר את YAM בפני Cointelegraph כ”ניסוי כלכלי קריפטו מוצלח מאוד – אם כי מסוכן וחסר רשלנות. “

YAM הוכיח שאפשר להתחיל בקהילת פרויקטים מצליחה על פני קהילות אחרות “על ידי מינוף על קהילות ה- DeFi השונות כגון Chainlink, Synthetix, Aave, Maker ואחרים”, הסביר אונג לקוינטלגרף:

“זה ניסוי מעניין מאוד שכן הוא יישם גם פונקציית rebase שהפכה פופולרית על ידי אמפלפורת בכללי הפרוטוקול שלה. אסימונים עם פונקציות rebase בעצם הופכים אותו [הפרויקט] למשחק קריפטו מסיבי מרובה משתתפים עם שחקנים בכל רחבי העולם המהמרים על מחיר האסימון. זה יוצר מחלקת נכסים שאינה מתואמת עם מחיר הביטקוין, האת’ר או כל אסימון אחר מכיוון שמחירו מונע אך ורק על ידי כללי הפרוטוקול שלו. “

אחרים, אף שהם אוהדים את מפעל ים, לא היו מוכנים להרחיק לכת ולתאר זאת כניסוי – לפחות לא במובן המדעי. Ruaridh O’Donnell, מייסד שותף ומנהל מערכות מידע ב- Kava, פלטפורמת הלוואות DeFi, אמר ל- Cointelegraph, “לקרוא לזה ניסוי מרמז שמדובר במערכת שהוקמה בקפידה שנועדה להוכיח מושג חדש. זה לא היה זה. זה היה מושב במהירות של רעיונות DeFi קיימים. ” לאחר מכן הוסיף, “עם זאת, לפעמים זה מה שאנחנו צריכים כדי לעורר את הגרסאות האמיתיות שמגיעות מאוחר יותר.”

אודונל ייעץ לקחת את התצוגה הארוכה יותר. “בשווקים חדשים יש תמיד תקופות של היפוך יתר. לעתים קרובות הם עוקבים אחר מודל עקומת S שבו הצמיחה היא איטית בהתחלה לפני שהם מתחממים יתר על המידה כאשר אנשים משערים על הפוטנציאלים של הטכנולוגיה החדשה, לפני ערב בחוץ כאשר אנשים לומדים יותר “, אמר.

האם DeFi מתחמם יתר על המידה?

זה עשוי להיות קשה לשמור על שיווי המשקל כאשר שוק צומח במהירות כמו שוק DeFi. כשנשאל אם DeFi מבעבע, אמר ג’ון ווגסטר, עו”ד ב- Frost Brown Todd LLC, ל- Cointelegraph: “העלייה המהירה בסך הערך הכולל שנכלא ב- DeFi, מכמיליארד דולר במאי למעל 6 מיליארד דולר כיום, בהחלט יכולה בהחלט. להיחשב כסימן לכך שהשוק מתחמם יתר על המידה. ” עם זאת, הוא גם אמר כי “הרעיון החדשני באמת של גידול תשואות הוא תוצאה של הנדסה חכמה שנראה שפתתה את משתתפי השוק המחפשים הזדמנות חדשה.”

DeFiPulse

לקס סוקולין, מנהל השיווק הראשי וראש השותף העולמי של פינטק ב- ConsenSys, אמר לקוינטלגרף: “התוכנה משקללת רעיונות כמו שמעולם לא, כאשר מפתח אחד יכול לארכיטקט ולפרוס יישום DeFi פנטסטי ל -500 מיליון דולר בנכסים בין לילה […] מתי בהשוואה למערכות הפיננסיות הקיימות בתחום הבנקאות והפינטק, המרחב הזה נע הרבה יותר מהר ועם יותר מומנטום. ” עוד הוא שיתף:

“ההסרה שלי מ- YAM היא שיש ביקוש מסיבי לחדשנות בתשתיות פיננסיות, ושהביקוש יכול לעלות על יכולת סביבת התפעול הקיימת.”

מונהאן, לעומת זאת, חושש ש”דברים שהיו מסוכנים אתמול – צוותים נאיביים ופזיזים עם כוונות טובות – יוחלפו במהרה בכל הונאות ותופס כסף ופושעים. אנו רואים כבר אתרי דיוג ותוספים המתמקדים אך ורק במוצרי DeFi – למשל Uniswap. אנו רואים מודעות גוגל ומכשירי DM וציוצים זדוניים לאתרים מזויפים. ” היא שיתפה עוד:

“אמרתי בפברואר שהערך הכולל הנעול (TVL) עבור DeFi היה בבירור השלבים הראשונים של פרבוליות וזה יקרה מהר ממה שאנחנו צופים. COVID-19 שם מפגע בדברים, אך בסופו של דבר אין דבר – אפילו לא מגיפה עולמית – שיכול לעצור את המומנטום של שווקי הקריפטו. “

כשנשאל אם DeFi כבר רותח, אמר Tone Vays, אנליסט ביטקוין ומארגן The Summit Financial, ל- Cointelegraph: “לרוע המזל בגלל העלייה האחרונה בביטקוין, לא נראה שדה-פי עדיין מתחמם יתר על המידה ולכן כולם ממהרים להתעשר מההונאות האלה בזמן שהם יכולים. ” Vays המשיך והוסיף:

“היזמים אפילו לא באמת צריכים מוצר מתפקד. מייסדי YAM רצו כנראה שיימשך יותר מיומיים, אך בהתחשב בכך שהיה שוק ביום הראשון והוא הוערך לפי שווי שוק של 60 מיליון דולר, המייסד יכול היה למכור YAM בשווי של 5 מיליון דולר ביום הראשון ועכשיו יכול להירגע וליהנות משאר החיים. “

לשאלה האם הוא רואה ב- YAM הונאה, ענה וויס, “בעיני כל מי שמדפיס את כספו מפעיל הונאה. זה היה שונה כשסטושי [נקאמוטו] עשה את זה כי הוא היה הראשון לפתור בעיה ממשית. ” לעומת זאת, האונג של CoinGecko אמר: “לא הייתי רואה בכך הונאה מכיוון שהכללים הוגדרו בבירור מראש לכולם לראות. עם זאת אני רואה ב- YAM מסוכן מאוד וניסיון רשלני. “

הנקודה בנושא סיכון סובבת סביב פונקציית ה- rebase, שיכולה להטמיע כמויות עצומות של אסימונים של YAM, ובכך לדלל את מחזיקי האסימונים הקיימים, אך יתכן וזה לא היה ידוע לכל המשתתפים. הפרויקט נקרא רשלני מכיוון שהקוד שלו לא נבדק ונבדק כראוי לפני ההשקה.

מערכות מכהנות הן כמו קתדרלות מורכבות

באמת אין תקדים רב לסוג זה של פיצוצים שבועיים. כפי שאמר סוקולין לקוינטלגרף, “מערכות מכהנות נבנו הרבה יותר כמו קתדרלות מורכבות. […] שטח ההצפנה לא יתאים למשך 50 שנות תוכנת ליבה בנקאית וניהול תיקים בין לילה. “

אונג הוסיף כי הוא רואה את הבלאגן הנוכחי מחקה את שיגעון הכרייה של 2014–2016. אולם אז היה צריך להבין את מכניקת הכרייה, אך כעת, “צריך שיהיה לך הון להשקיע ולחוות את האסימונים המוקדמים, מה שהופך את זה לתהליך דמוקרטי יותר.”

קיימת סכנה לנוע מהר מדי ולהישבר יותר מדי כשמדובר בנכסים הפיננסיים של האנשים, הוסיף סוקולין, “אם נרצה להגיע לאימוץ קמעונאי המוני, הסטנדרטים בסופו של דבר יהיו מחמירים יותר והנכסים מוסדרים יותר.” עוד הוסיף אונג: “בסופו של דבר, התנהגות ‘מבחן בהפקה’ תביא לאובדן מאסיבי, וזה לא יפתיע אותי אם הר. אסון דמוי גוקס היה אמור לקרות בשלב מסוים. “

לקחים?

האם הושג משהו מאירועי השבוע שעבר? ווגסטר אמר לקוינטלגרף: “העובדה ש- YAM ככל הנראה עלתה לאוויר עם קוד תוכנה שלא עבר ביקורת היא דגל אדום ענק לכל מי ששומת לב, אבל תפוח רע אחד לא אמור לקלקל את כל החבורה.” אונג הוסיף כי בעתיד, מי שיחזיק סכום גדול בדפי צריך לשקול רכישת ביטוח. במקרה זה, “ביטוח לחוזה YAM היה זמין ב- Nexus Mutual אך לא היה קונה לחוזה זה”, אמר..

אודונל הדגיש את ההשפעה הגדולה של שגיאות קידוד בסביבת ההימור הגבוהה הזו: “אני חושב שזה מדגיש שבניית מערכות אלה היא קשה ושונה לגמרי מפיתוח תוכנה אחר. טעויות עלולות להוביל לכישלונות קטסטרופליים שלא כמו כל דבר שאפליקציה אינטרנטית סטנדרטית מסוגלת לעשות. “

Vays היה בספק כי התובנות בכלל נאספו מהאירועים האחרונים: “הדבר היחיד שהועיל מ- YAM הוא להראות שהפרויקטים האלה יכולים לאבד לך את כל הכסף שלך ביומיים – אבל אני כבר רואה אנשים שמחכים ל- YAM 2.0 אז השיעור לא נלמד. ” ואכן, כפי שדיווח Cointelegraph, הערך הכולל הנעול ב- YAM עלה על 400 מיליון דולר מאז קריסת הרשת, על פי להגיש תלונה מחברת ניתוח הקריפטו מסארי.

אולם אחרים מאמינים כי מותו המהיר של הפרויקט עשוי למצוא מקום בדברי הימים של הקריפטו. “YAM הוא עכשיו סיפור אזהרה,” אמרה קארה מיילי, מנהלת יחסי ציבור עולמית בקונסנסיס, לקוינטלגרף. “ביקורת הייתה יכולה למנוע את הנושא הראשוני – החלפה מחדש, מכיוון שחסרה בו פונקציה מתמטית בסיסית כדי להשיג את המספרים הנכונים – וחבילת בדיקה נכונה הייתה תופסת את זה,” הוסיפה..

ובכל זאת, סוקולין לא היה מופתע לראות יותר implosies מהסוג הזה, בהתחשב בכך ש- DeFi עוסק בהתחייבות של נכסים פיננסיים ברשת מבוזרת ותמידית: “הייתי מצפה לקריסות תקופתיות מרובות במרחב DeFi, אבל אני מקווה שהגודל שלהם ההשפעה – חושב ש- DAO, ואז קריסת ה- ICO – תהיה פחות ופחות קיומית, ואינפורמטיבית יותר ויותר. ” בינתיים אמר ווגסטר כי על המשקיעים להישאר ערניים כל הזמן:

“צפו לשיאים ונמוכים ככל ששוק DeFi מתבגר – על המשקיעים להתקרב לשוק בעיניים פקוחות. במיוחד משקיעים חדשים צריכים להימנע מנסיון לפדות אופנה שטרם מובנת היטב. “

כשהאבק של ים פיננסים מתייצב, רבים מביטים החוצה ורואים עדיין אופק בהיר עבור DeFi. “קהילת הקריפטו יושבת על אחד החידושים המהותיים ביותר בתולדות השירותים הפיננסיים”, אמר סוקולין לקוינטלגרף, “המפתח העיקרי מבחינתי הוא לשחק את המשחק הארוך, ולא להתמקד במחירי הנכסים בטווח הקצר.”

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map