איראן אחת מעלה בארצות הברית? טהראן מחפשת דומיננטיות בכריית קריפטו

כריית הקריפטו באיראן אמורה להיות גדולה עוד יותר כאשר הממשלה תתן אור ירוק לתחנות כוח לכרות מטבעות קריפטוגרפיים כמו ביטקוין (BTC). החדשות הן החלק האחרון של התפתחות חיובית בחזית כריית המטבע הווירטואלי שיצא מהמדינה בשנה האחרונה.

מאז חוקי כריית הצפנה ביולי 2019, הרשויות האיראניות ביקשו להבטיח שמשתתפי השוק יפעלו רק לאחר קבלת הרישיונות הנדרשים. בכך שהיא מאפשרת לתחנות כוח לעסוק בכריית מטבעות קריפטוגרפיים, איראן מצטרפת למוקדים מתעוררים אחרים כאשר “מלחמות החשיש” העולמיות מצטברות..

איראן ראתה זרם של כורים בגלל החשמל הזול שלה, מה שמזניק את המדינה להיות אחת ממדינות כריית הקריפטו המשמעותיות יותר מחוץ לסין. בינתיים, משתתפי השוק הגדולים בצפון אמריקה מרחיבים את פעילותם ברכישות מלאי מרובות במהלך החודשים האחרונים.

כריית קריפטו מורשית בלבד

הרשויות האיראניות נתנו את ההתחלה לתחנות כוח לכריית מטבעות קריפטוגרפיים. עם זאת, האישור מגיע עם אזהרה, מכיוון שמפעילי תחנות הכוח אינם יכולים להשתמש בדלק מסובסד. לפיכך, תחנות כוח איראניות המעוניינות לכרות את הביטקוין חייבות לקבל רישיון מהממשלה ולהשתמש בתעריפי החשמל המאושרים שקבעו הרשויות. 

אי מתן אפשרות לתחנות כוח להשתמש בדלק מסובסד הוא אמצעי שננקט על ידי הממשלה בכדי להבטיח כי פעילויות כאלה אינן משפיעות לרעה על אספקת החשמל לתושבים כמו גם למגזרי תעשייה אחרים במדינה. Babak Behboudi, מייסד שותף של פלטפורמת הסחר הנכסי הדיגיטלי SynchroBit Hybrid Exchange, אמר ל- Cointelegraph כי הידיעה הזו מסמנת אבן דרך נוספת לכריית קריפטו חוקית באיראן:

“זה הישג נהדר שכן ציין כי ממשלת איראן הכירה בתעשיית כריית הקריפטו כעובדה! המשמעות היא ש- Cryptocurrency יכול להיחשב כנכס חוקי ומוסדר באמצעותו אנשים יכולים לעשות משהו למען עסקיהם וחייהם. “

הרשויות האיראניות שמדגישות כריית קריפטו מורשית אינה פיתוח חדש. ואכן, החל מינואר משרד התעשייה, המכרות והמסחר במדינה הוציא מעל 1,000 רישיונות לכריית מטבעות קריפטוגרפיים. לפני לגליזציה, כמה כורים העבירו את פעולתם למסגדים על מנת ליהנות מחשמל בחינם, מה שגרם לנקיטת מאמצים ממשלתיים בגלל עלייה בצריכת האנרגיה.

עד מהרה נמצאה פשרה, כשהממשלה איפשרה כריית קריפטו ואף תמריצה משתתפים נוספים להעביר את פעילותם לארץ בהבטחה לחגי מס. כורי מטבעות קריפטוגרפיים איראניים המחזירים את רווחיהם הזרים למדינה זכאים לפטורים ממס מסוימים. כחלק מהקמפיין להתרת כריית קריפטו מורשית בלבד, הממשלה הציעה תגמולים למלשינים שחושפים פעילויות כריית קריפטוגרפים בלתי חוקיות, עם סכומי סכום של כ- 100 מיליון ריאל (2,375 דולר).

ממשלת איראן קובעת את סדר היום

בחודש מאי קרא נשיא איראן, חסן רוחאני, לפקידים בבנק המרכזי של איראן, משרד האנרגיה, ומשרד התקשורת וטכנולוגיית המידע לפתח אסטרטגיה לאומית מקיפה לכריית קריפטו. המהלך אותת על כוונתה גדולה יותר של הממשלה לכלול כריית מטבעות קריפטוגרפיים בתוכניות ההבראה הכלכליות שלה. עם התמודדות המדינה עם היפר-אינפלציה וכלכלה נאבקת שהחמירה עוד יותר בגלל התפרצות נגיף העטרה, ממשלת איראן בוחנת יותר ויותר את היתרונות של מעורבות רבה יותר בתעשיית הקריפטו במדינה..

לצד מצרים, כווית ומיאנמר, יש לאיראן תעריפי חשמל נמוכים בעולם. חשמל זול הוא לעיתים קרובות תמריץ עבור כורים בעלי שורות תחתונות בריאות יותר. מחוץ לסין, איראן פקדים החלק החמישי בגודלו בפיזור קצב החשיש העולמי של כריית ביטקוין. ואכן, עליית איראן בפעילות כריית הצפנה בשנת 2019 הובילה לירידה קלה בכריית הצפנה באנרגיה נקייה.

חלוקת קצב חשיש גלובלי

במהדורה השלישית של דו”ח כריית הביטקוין הדו-שנתי שלה ביוני 2019, חברת ניהול הנכסים הדיגיטליים CoinShares חשפה כי חדירת האנרגיה המתחדשת העולמית בענף עמדה על 74.1%. בממצאי המחקר האחרונים שלה יצא לאור בדצמבר 2019 השיעור ירד מעט ל -73%. בהתייחסו לאפשרות של איראן לתבוע נתח גדול עוד יותר משוק כריית הביטקוין העולמי, העיר בכבודי כי מוקדם לומר בוודאות:

“כדי להפוך למוקד כרייה, תעשיית הכרייה של איראן צריכה לקבל גישה לטכנולוגיות הכרייה העדכניות ביותר, במיוחד למכונות המתקדמות, כדי לשפר את יעילות צריכת האנרגיה ולהגדיל את החזר ה- ROI של המשקיעים. יתר על כן, עלינו לראות כיצד הממשלה רוצה לקבוע את מפת הדרכים לענף חדש זה. נושא מרכזי הוא כיצד הממשלה רוצה לאפשר לחברות ומשקיעים זרים להשתתף בתעשיית כריית הקריפטו של איראן. “

מאתגר את הדומיננטיות של סין

תחנות כוח באיראן העוסקות בכריית קריפטו עשויות להגדיל את טביעת הרגל של כריית הביטקוין במדינה, וכתוצאה מכך נתח גדול יותר מהתפלגות קצב החשיש העולמי. החל מאוגוסט 2019, איראן מדורגת התשיעי בעולם ביכולות ייצור חשמל תרמי, עם עלייה מהירה של 9,000 מגה וואט שקורה במהלך שש שנים.

החדשות מגיעות גם כאשר נראה שמשתתפים במרכזי כריית קריפטו גדולים אחרים משדרגים את פעילותם. כורים צפון אמריקאים גדולים כמו Bitfarms ומרתון ביצעו הזמנות נכבדות עבור אסדות כרייה של יצרנים גדולים כמו MicroBT ו- Bitmain בחודשים האחרונים..

מלאים חדשים אלה מכילים את האיטרציות האחרונות של חומרת כרייה המתוארת כמסוגלות לספק רמות פריון רבות בהרבה בהשוואה לדור הישן של האסדות. כריית קריפטו יעילה מאוד מהווה דאגה רבה יותר באקלים הנוכחי, במיוחד לאחר הפחתת התגמול על בלוק ביטקוין במאי.

בקירגיזסטן נראה שכריית הביטקוין מעוררת עניין ממשלתי. מוקדם יותר באוגוסט, משרד הכלכלה במדינה מְשׁוּחרָר לדיון ציבורי טיוטת תוכנית להטלת שיעור מס של 15% על כורי הביטקוין. המהלך הוא חלק ממאמצי הממשלה לעורר את ההתאוששות הכלכלית על רקע המגיפה הנוכחית של COVID-19.

עבור חילופי ביטקוין, מדינות כמו איראן יחפשו להתחרות בארצות הברית במלחמת חשיש. על פי שור הקריפטו מקס קייזר, התעסקות זו תזניק את הביטקוין למחיר שוק של 500,000 דולר. נדידת כוח החשיש מ”מזרח למערב “עלולה לגרום לירידה משמעותית בשליטת קצב החשיש של כריית הביטקוין בסין. כורים מערביים שמתרחקים מעלויות התפעול הגבוהות של אירופה עשויים לעבור להתגורר בצפון אמריקה, שם ארה”ב מתגלה כאופציה ריאלית בשל התפתחויות ברגולציה על ידי מספר מדינות..

חציית COVID-19 וביטקוין

לעת עתה, סין עדיין שולטת בענף, ושולטת ב -65% משיעור החשיש. עם עונת המונסונים בעיצומה בסין, מומחים מצפים מכורים לראות רווחיות גדולה עוד יותר ככל שהחשמל יהיה שופע.

בשנת 2020 נאלצה התעשייה לסבול סופות מרובות, כולל מגיפת COVID-19, שהשפיעה על אספקת החומרה לכורים. בעקבות הפחתת הביטקוין, גם מחיר השוק הספציפי של BTC לא הצליח לראות שום דחיפה כלפי מעלה, מה שאילץ את פעולות הכרייה הקטנות יותר להיסגר. תומס הלר, מנהל עסקי עולמי במפעילת בריכת הכרייה של ביטקוין F2Pool, חשף את השפעות החציון בפני Cointelegraph:

“הכנסות הכרייה היומיות צנחו מ- 0.16 $ לכל TH / s לפני החציון ל -0.07 $ ביולי וכעת הן סביב 0.10 $. שולי הרווח דקים בהרבה ומכונות מהדור הישן נכבו, למעט אלה שניצלו את מחירי הכוח הזולים של הידרו עונה בסין. “

ויט גיבס, מנכ”ל חברת כריית הקריפטו Hashr8, הדהד רגשות דומים ואמר לקוינטלגרף כי ההתחלפות הייתה אכזרית: “ברור שבכל פעם שאתה מחצית את תגמול הגוש אתה משפיע ישירות על השורה התחתונה של הכורה.” הוא המשיך: “הוסף לכך את העובדה שלמרות חודשים של פעולות מחיר צדדיות חלה גם עלייה מתמדת בקושי, זה לא היה כמה חודשים נחמדים עבור כורי הביטקוין.” לדברי הלר, הצטברות הצידה לרוחב גם מילאה חלק גדול:

“בגלל מחיר ה- BTC, היה הרבה פחות ביקוש למכונות מהדור החדש לעומת 12 חודשים קודם לכן. כמה חברות בארה”ב ובחו”ל ביצעו הזמנות גדולות מאוד מ- MicroBT ו- Bitmain, עם זאת, אנו לא מצפים לגידולים עצומים בשיעור הרשת בגלל המכירות האיטיות. “

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map