עד כמה חמורה התביעה של רוש פרידמן נגד קשירה וביטפינקס?

בתחילת אוקטובר הגישה חברת המשפטי ניו יורק, רוש פרידמן, תביעה ייצוגית חדשה נגד חברת Tether ושירות המטבע הדיגיטלי Bitfinex. המקרה מאשים את הגופים הנ”ל במניפולציות בשוק באמצעות שלל תוכניות מתוחכמות שכללו תוכניות הונאה, משאבות וזרוק, וכן בתכסיסים מסוימים הקשורים להלבנת הון. כתוצאה מהדרמה המשפטית הזו, צמד הסחר USDT / BTC היה עד לירידה ניכרת בשווי השוק שלו (כ -10% נכון לזמן העיתונות).

מחיר USDT / BTC בשבעת הימים האחרונים

Coinmarketcap

לפי תביעה משפטית, הצוות המשפטי של רוש פרידמן טען כי טענת Tether של כל אסימוני ה- Tether שלה (USDT) מגובה בכמויות שוות של דולרים של ארצות הברית היא שקר בוטה. המקרה טוען גם כי לחברה יש ללא הרף כבר מנפיק כמויות אדירות של USDT לא מגובה על מנת לתמרן את המחיר של לא רק הנפקת הקריפטו המקורית אלא גם שוק הנכסים הדיגיטליים בכלל. לעניין זה נכתב בתביעה כדלקמן:

“מכיוון שהשוק האמין לשקר ש- USDT אחד שווה לדולר אמריקאי אחד, בידי Bitfinex ו- Tether היה הכוח, לעשות כן, לעשות מניפולציות בשוק בקנה מידה חסר תקדים כדי להרוויח ממחזורי הפריחה והחזה שהם יצרו.”

בנוסף, כמה ימים לפני שהתביעה התפרסמה, נציגי Tether ו- Bitfinex פרסמו הצהרות נפרדות בטענה שהם קיבלו רוח של נייר שלא פורסם שהאשים אותם באופן שקרי במניפולציה בשוק הקריפטו. בתגובה טענו החברות כי ההאשמות חסרות בסיס לחלוטין וכי הן הולכות להגן על עצמן, אם אכן ישמש מסמך כזה נגדן בבית המשפט..

החוקיות בעניין

כדי להשיג הבנה טובה יותר של כל המצב הזה, קואינטלגרף פנה לבראדן פרי, עורך דין לדין, רגולטורים וממשל בחקירות קנז’רץ פרי, LLC שבקנזס סיטי. בנושא האם לטענות האחרונות הללו יש בסיס אמיתי כלשהו או לא, הוא ציין כי טענות לא מראות שום דבר חדש בהתחשב בכך שמשרד המשפטים והוועדה לסחר בחוזים עתידיים לסחורות (CFTC) בוחנים את שתי הפירמות מזה זמן:

“הם חקרו טענות לפיהן בשנת 2018 סוחרי פנים עשויים להשתמש ב- stablecoin של Tether, USDT, בכדי לקנות ולמכור ביטקוין בזמנים נוחים על סמך מידע פנימי, ובכך העבירו את מחירי המטבעות באופן לא חוקי. יתר על כן, יש טענות כי USDT אינו מגובה 1: 1 על ידי הדולר האמריקני, אך כעת הוא אינו מגובה ב- $ 1 כל אחד. תביעות אלה בדרך כלל עוקבות אחר פעולות רגולטוריות, ואין זה מפתיע שהוגשה תביעה ייצוגית. “

פרי הדגיש עוד כי בתרחישים מסוג זה, המניע המרכזי של התובעים הוא רכישת מידע – למשל, במקרה זה, יתבקשו מסמכי נישה מסוימים ומידע מבית פינקס / Tether. זו משמשת דרך עבור כל רשויות הרגולציה המעורבות לקבוע אם ניתן לאשש את הטענות הכלליות בתלונה ובכך ככל הנראה לבעוט דיוני הסדר שעלולים להיות יקרים..

קשור: מקרה התובע הכללי של Bitfinex-NY: צומת מורחבת – מה הלאה?

בנוסף, אם קיימות תקשורת (למשל, מיילים או טקסטים) בין הצדדים הכוללים מידע על התנהגות מניפולטיבית או מזויפת, חומר כזה יכול להוביל לדרישות לחבות פוטנציאלית. דיקסון גרדנר, עורך דין בחברת APC של מדיסון, אמר לקוינטלגרף:

“בתביעה ההנחות הטענות בתלונה הן נכונות לצורכי התביעה עד אשר מותר להציג ראיות בפני בית המשפט במסגרת בקשה לפסק דין מקוצר או למשפט. עד שזה יקרה, מפלגות ההתדיינות מתמקדות בכדי להשיג את יעדיהן באמצעות הסדר מבלי לעבור התדיינות משפטית. “

האם לרוש פרידמן יש מניעים נסתרים?

מבחינה טכנית, מניפולציה בשוק היא בעצם עילת תביעה שרק רשות ניירות ערך בארה”ב (SEC) ו- CFTC יכולים לאכוף. בהקשר זה, בעל דין פרטי אינו יכול לאכוף תביעת מניפולציה בשוק כנגד צד פרטי אחר אלא אם כן המניפולציה היא חלק מהונאה מצד בעל הדין הפרטי הפוגעת בצד הפרטי האחר. גרדנר הדגיש את הדברים הבאים לגבי ההגשה האחרונה:

“לבתי המשפט הפדרליים בארה”ב ישנה תקנה 11 בסדר הדין האזרחי המחייב את הגשת כל התביעות לבית משפט יש בסיס סביר בחוק ובעובדה. אם לא, מי שהגיש את כתב התביעה כפוף לסנקציות מצד בית המשפט ו / או הצד השני הנתון לטענות כוזבות אלה. כך שהגשת תביעה בגין נראות תהיה תעלול שיווקי יקר מאוד אם אין בסיס לטענות שהגיש תובע, כמו רוש פרידמן. “

עם זאת, כשדיבר עם קוינטלגרף על המקרה שהגיש רוש פרידמן, אמר סטיוארט הוגנר, היועץ המשפטי של ביטפינקס וטיתר:

“מדובר בתביעה אופורטוניסטית בלבד ואנו מצפים לטפל בטענותיה חסרות הבסיס.”

בכל הנוגע לפרסום, סבור פרי כי התיק יקבל לא מעט משיכה רק בגלל המספר העצום של הדולרים שלטענת התובעים מעורבים – מה שמוערך כשווה טריליונים. עם זאת, הוא גם ציין כי נכון לעכשיו אלה רק טענות וכי טרם הוצעה הגנה.

בין היעדר ממצאים פומביים של משרד המשפטים, CFTC וכעת רק טענות טהורות של תביעה ייצוגית של התובע, פרי סבור כי לא צריך לנזק ממשי מהגשת התביעה הזו. עם זאת, אם מידע כלשהו המאשש טענות אלה יתפרסם בעתיד הקרוב, סביר להניח כי Bitfinex ו- Tether יחוו נזק מוניטין אמיתי..

האם התביעה תשפיע על מוניטין השוק של Bitfinex ו- Tether?

שאלה רלוונטית שמתעוררת באופן טבעי כתוצאה מהתפתחויות אחרונות אלה היא האם התביעה האחרונה של רוש פרידמן תפגע באופן בלתי הפיך באופן בלתי הפיך במוניטין השוק של ביטפינקס ושל Tether..

כדי לשפוך מעט אור על המצב, הגיע קוינטלגרף לדניאל אמדורי, מחבר הספר “אל תשמור לפנסיה: מדריך של אלף שנים לחופש כלכלי”, שמאמין שהמקרה ככל הנראה יתפוגג בגלל היעדר מהותו בהירות אמיתית. לדוגמא, הוא ציין כי התביעה אינה דומה לאימות שיחזיק מעמד בבית משפט – וכתוצאה מכך הוא אינו צופה ששתי החברות נפגעות קשות. אמדורי הדגיש עוד:

“ההשלכה היחידה שאני צופה היא העברת כספים לקטריה של חשבונות בנק של עורכי דין במחירים גבוהים; המסחר ב- Bitfinex ימשיך ללא הפסקה ו- Tether ימשיך להיות תנודתי, עם או בלי עזרתו של רוש פרידמן. כאשר התביעה תידחה או תאבד וכל זה יתפוגג, זה יהיה חסר תועלת כמו “החשיפה” האומללה של הארי מרקופולוס של ג’נרל אלקטריק: סיפור המסופר על ידי אידיוט, מלא צליל וזעם, שאינו מסמל דבר. “

דעה דומה, אך פחות אינטנסיבית, חולקת גם על ידי פליקס שיפקביץ ‘מ- Shipkevich PLLC, עורך דין המתמחה בענייני משפט ורגולציה הקשורים בקריפטוגרפים. הוא אמר לקוינטלגרף כי הוא בכלל לא מופתע מכך שהוגשה תביעה ייצוגית נגד טתר ונגד ביטפינקס – במיוחד בהתחשב במרדף המשפטי שעליו התמודד היועץ המשפטי לממשלה בניו יורק בשנה האחרונה בערך..

לא זו בלבד, פליקס סבור גם כי יהיה די קשה לעותרים לגבות את טענותיהם בדבר מניפולציה בשוק הקריפטוגרפי מכיוון שהם יצטרכו להוכיח כוונה לתמרן ולהפיק תועלת מהנזקים – דבר שלפי הערכתו אינו מהווה נטל קל. להתגבר. עוד ציין שיפקביץ ‘:

“כל התדיינות משפטית או תביעה ייצוגית עלולה לשפוך אור שלילי על חברה ללא קשר לענף. אני לא חושב שלפעולה ייצוגית אחת תהיה השפעה מהותית על תפיסת הציבור בנושא Tether או Bitfinex. חברות בארה”ב נתבעות לעיתים קרובות, אנו חיים בחברה מתדיינת, אך אלא אם כן הן יצליחו במקרה שלהן עם התובע הכללי של ניו יורק, לא ברור אם הן יצליחו להתאושש. “

בתגובה לחלק משאלותינו אמר הוגנר לקוינטלגרף כי בעבר, Tether הכפיפה את עצמה למספר ביקורות, אף אחד מהם לא גילה עוולות, והוסיף כי “עבדנו עם FSS במשך חודשים ונתנו להם גישה לכל דוחות הבנק שלנו.” הוגנר סיכם:

“אף אדם רציני לא חושב שהמילואים לא היו שם או שאנחנו לא עומדים בהתחייבויות המילואים שלנו בתנאי השירות הנוכחיים שלנו. אנו ממשיכים לחפש דרכים מועילות להגברת השקיפות בנושא קשירה. “

מים נותרים עכורים

בעוד שנותר לקבוע את התוצאה של כל המצב הזה, כעת ברור למדי ששוק המטבעות הזקוקים זקוק מאוד לתקנות מסוימות שיכולות למנוע מאירועים כאלה לעלות שוב בעתיד..

קשור: המועצה לדירוג קריפטו עוזרת לשנות את הנוף הרגולטורי של ארה”ב

סידהארט סוגאני, המייסד והמנכ”ל Crebaco Global – חברת דירוג אשראי, מחקר ומודיעין – סבור כי קדימה, מגזר stablecoin יתייצב יותר. להערכתו, קיימים שורה של ליקויים חמורים עם קשירה, מה שגרם להופעת מטבעות יציבים אחרים – כגון PAX, DAI, TUSD, DUSD, GUSD וכו ‘- שטוענים שהם טובים ומווסתים יותר. עם זאת, סוגאני הוסיף:

“לדעתי אף אחד לא. זה כאילו מטבע מבוזר נסחר תמורת מטבע ריכוזי מניפולטיבי. זו אינפלציה רצינית, וזה יהיה דבר לטווח קצר. בועת האינפלציה תצטרך להתפוצץ מתישהו! “

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map