מאזניים עשויים להיות בלתי מזוהים על ידי ניווט בדאגות הרגולציה

על רקע הסערה הרגולטורית העומדת בפני מאזניים, היררכיית הפרויקט מבקשת לשנות פרט אחד חשוב במערכת התשלומים: שימוש במטבעות יציבה מקושרים פיאט ולא באסימון הנתמך בסל של מטבעות לאומיים. איגוד המאזניים אומר כי שיקולים כאלה הם חלק מהמאמצים ליצור פלטפורמת תשלומים זריזה יותר.

בינתיים, הזעם על מאזניים השנוי במחלוקת החל לתפוס נימה פוליטית יותר, בתוך ארצות הברית ומחוצה לה. נראה כי הטיעונים בעד ונגד הפרויקט כוללים נושאים סביב מלחמת הסחר בין ארה”ב לסין.

באירופה, תגובת סין לפרויקט הקריפטו של פייסבוק (יצירת מטבע דיגיטלי צמוד ליואן) ומאזניים עצמה, עוררו כמה פרשנים שקראו לבנק המרכזי באירופה לאמץ מטבע דיגיטלי עבור האיחוד האירופי. במובנים מסוימים נראה שמאזניים הציתו מלחמת מטבעות חדשה, כזו שעשויה להתרחש בתחום הדיגיטלי, עם כמה מחוזות שמציפים מטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי שלהם (CBDC).

מבחינת מאזניים, הטרחה הרגולטורית עשויה להוות רק חלק מהבעיות שלה, מכיוון שהפרויקט עלול להתמודד עם תחרות קשה מצד ענקיות התשלומים, במיוחד בסין ובאזורים אחרים באסיה. חלק מחברות התשלומים הללו כבר מזהות את מאזניים כמתחרה פוטנציאלי לקראת השקתו.

אסימון מאזניים יחיד או מטבעות יציבה בודדים?

כפי שדווח בעבר על ידי קוינטלגרף, דייויד מרקוס, היוצר המשותף של מאזניים וראש ארנק הקליברה, אמר כי הפרויקט פתוח לשימוש במטבעות יציבה שונים מחוברים לפיאט ולא ברעיון המקורי שלו ליצור אסימון. במאמר הלבן שלה, מאזניים הציע כי האסימון שלו יתמך בסל של מטבעות לאומיים שונים. בהצהרה ששותפה עם Cointelegraph, דנטה דיספארט, ראש המדיניות והתקשורת של איגוד המאזניים, העיר:

“עמותת מאזניים מחויבת לחפש חדשנות אחראית בשיתוף פעולה גלוי עם רגולטורים ובעלי עניין רלוונטיים, כדי להבטיח שהאינטרס הציבורי מוגן תמיד ונשאר בלב הפרויקט הזה. יש לנו מסלול שיגור ארוך בתכנון ועוסק באופן פעיל ברגולטורים וקובעי מדיניות ברחבי העולם. “

צעד כזה יכול לשנות את אופי הפרויקט באופן דרסטי, מכיוון שמאזניים תציג את עצמה כשער תשלומים המשתמש בגירסאות דיגיטליות של פיאט לאומי ולא כמטבע חדש הנתמך בסל פיקדונות פיאט. ראשית, ככל הנראה, הרעיון המקורי שלו היה אומר קיומו של מנגנון שער חליפין פרטי השולט היטב באיגוד מאזניים..

בשיחה עם Cointelegraph, רנדולף ג’או, סגן נשיא לפעילות בפלטפורמת המסחר בנגזרות קריפטוגרפיים, BaseFEX, ציין כי המהלך מאותת על כוונת מאזניים להחליק חלק מהקמטים הרגולטוריים המעכבים את הפרויקט:

“אם אתה קושר את המטבע היוקרתי שלך לדולר, כמו למשל Tether, אתה לא מערער את הדומיננטיות של הדולר כי אנשים עדיין רואים בו גרסה וירטואלית של USD שמגובה על ידי חברות עתודות דולר כמו Tether. אבל אם המטבע שלך מגובה בסל של מטבעות פיאט, אתה מציג משהו שאחוז התלות שלו בדולר הוא הרבה פחות מטבע דולר מגובה דולר, שהוא, למעשה, מאתגר את הדומיננטיות של הדולר. “

מבחינת ג’או, ממשלות ברחבי העולם יתקשו לאפשר פרויקט כמו מאזניים לפעול, בהתחשב בבסיס המשתמשים העצום שמצווה פייסבוק המונה יותר מ -2 מיליארד משתמשים ברחבי העולם..

בדיקה רגולטורית ואובדן מערכות יחסים בנקאיות

מוקדם יותר באוקטובר שלחו כמה סנאטורים אמריקאים מכתבי אזהרה לסטריפ, מסטרקארד, ויזה ותומכים מוקדמים אחרים של מאזניים בארה”ב. קטע מאחד מאותם מכתבים קורא:

“אם אתה לוקח את זה [להיות חבר בהתאחדות מאזניים], אתה יכול לצפות לרמה גבוהה של פיקוח על הרגולטורים לא רק על פעילויות תשלום הקשורות למאזניים אלא על כל פעילויות התשלום.”

כפי שדווח בעבר על ידי Cointelegraph, PayPal פרשה מאיגוד מאזניים בתחילת אוקטובר. תומכים מוקדמים אחרים כמו ויזה, איביי, מאסטרקארד וסטריפ הודיעו גם הם על יציאתם מהפרויקט. בינתיים, אף אחד מהתומכים במאזניים הנוכחי טרם התחייב כלכלית לעמותה.

קשור: מאזניים מאבד חברים מרכזיים, שנמזג פוטנציאלי – עדיין נראה בטוח

מנכ”ל פייסבוק, מארק צוקרברג, בילה יותר משש שעות ב- 23 באוקטובר בתגובה למספר שאלות של חברי הקונגרס האמריקני. הצלייה הייתה האחרונה בסדרת הופעות של פייסבוק ומאזניים בפני מחוקקים אמריקאים הנוגעים לנושאים רגולטוריים סביב הפרויקט.

כפי שדווח על ידי Cointelegraph, תפקידה של פייסבוק במסגרת איגוד מאזניים היה אחד מנקודות השיחה העיקריות בשימוע. בתוך מטח השאלות הצהיר צוקרברג כי פייסבוק תצטרך לעזוב את התאחדות מאזניים אם היא לא תצליח להבטיח את האור הירוק לפרויקט מצד הרגולטורים האמריקניים..

לאחר שאישר את מחויבותו לעמוד בהוראות הרגולציה, אמר דיספארט של מאזניים לקוינטלגרף, “מההתחלה אמרנו שאנחנו מחויבים להקדיש את הזמן בכדי להשיג את זה,” והמשיך ואמר כי פרסום נייר לבן היה התכוונה לפתוח בשיח עם הרגולטורים וקובעי המדיניות והוסיפה כי:

“כחבר באיגוד מאזניים, נמשיך להיות חלק מהדיאלוג הזה כדי להבטיח שהתשתית הפיננסית העולמית הזו תנוהל באופן המשקף את האנשים שהיא משרתת. פייסבוק לא תציע את מאזניים דרך ארנק הקליברה שלה עד שההתאחדות תתייחס באופן מלא לחששות הרגולטורים ותקבל אישורים מתאימים. “

עבור Disparte, איגוד מאזניים פועל להבטיח שהפרויקט יעמוד בשיטות העבודה המומלצות העולמיות בענף התשלומים. כחלק מההצהרה לקוינטלגרף אמר דיספרט:

“מטרתנו היא מערכת תשלומים דיגיטלית המשכפלת או חורגת מהסטנדרטים הנוכחיים להגנה על הצרכן, ליציבות פיננסית ולמניעת הלבנת הון ומימון בלתי חוקי – תוך שמירה על ריבונות לאומית על מדיניות מוניטרית.”

לשם כך, אמר דיספרטה כי איגוד המאזניים ימשיך לקיים קשר עם גורמי הרגולציה מרחבי העולם והוסיף: “אנו מצפים לשיתוף פעולה עם קובעי המדיניות הרלוונטיים בדרך קדימה העוסקת בשאלותיהם ובדאגותיהם.”

קשור: זאק הגבעה: אחרי 6 שעות צליית מאזניים, הקונגרס לא משוכנע

בינתיים, חששות רגולטוריים עשויים להיות לא הבעיה היחידה עבור מאזניים ושותפיה. לדברי ראלף האמרס, ראש מערך הכספים העולמי ההולנדי ING, פייסבוק עלולה לאבד מערכות יחסים בנקאיות בעלות ערך עקב מעורבותה במאזניים..

כפי שדווח על ידי Cointelegraph, האמרס הצביע על כך שבנקים יכולים לשקול לקצץ שירותים לפייסבוק אם היא תשיק את פרויקט מאזניים. ראש ה- ING העיר כי בנקים עשויים לבחור שלא להיות קשורים לפייסבוק ברגע שמאזניים יגיע לרשת בגלל חששות להלבנת הון.

פוטנציאל לאימוץ מאזניים עולמי

גם אם מאזניים יקבלו אישור רגולטורי, הפרויקט עדיין צריך להתמודד עם השגת אימוץ נרחב בשוק התשלומים האלקטרוניים. עבור ויקרם ר. סינג, מנכ”ל חברת הבלוקצ’יין הארגונית אנטייר פתרונות, מאזניים יכולה לתבוע נתח שוק משמעותי בזירת ההעברה הבינלאומית. בהודעת דוא”ל ל- Cointelegraph, סינג הבחין כי כיום חסר חד קרן בנקאי, והוסיף כי:

“בסך הכל זה [מאזניים] יהווה שיבוש גדול והאתגר לסטטוס קוו של סמכות המדינה על כספה, שיאלץ אותם להגדיר את עצמם מחדש על ידי קבלת השינוי. הצרכנים ינצחו בכל דרך שהיא תלך; זה בטוח. “

בשווקים גדולים כמו סין, מאזניים עשויים למצוא פריצה לשוק התשלומים כמשימה מרתיעה בשל מעורבותה של פייסבוק בפרויקט. ג’או של BaseFEX, שהגיב על סיכויי מאזניים בסין, העיר:

“Alipay ו- WeChat Pay השיגו אימוץ רחב באמצעות מאמצי הקידום המסיביים של חברת האם שלהם וחדירתם לשירותים האחרים של התאגיד הקיימת – עבור Alipay זה טאובאו ו- TMall, עבור WeChat Pay זה WeChat. לכן, אלא אם כן פייסבוק תוכל להשיק משהו בסין ולהפוך אותה ליישום רוצח כאן לפני ההשקה של מאזניים, אני באמת לא רואה הצלחה דומה מגיעה למאזניים. “

ג’או מאמין שהבעיה של מאזניים בסין קשורה גם הרבה לקשר שלה עם פייסבוק. בתגובה לעניין אמר בכיר BaseFEX: “פייסבוק כבר מחוץ לתמונה בסין זמן רב. רק תעשיית הטכנולוגיה והאינטרנט של סין מדברת על פייסבוק ועבור אוכלוסיית 99.9% זה לא רלוונטי. “

כמה בעלי עניין במגזר הבנקאי יצאו גם הם לפטר את פרויקט מאזניים. מנכ”ל ג’יי.פי מורגן צ’ייס, ג’יימי דימון, תיאר לאחרונה את מאזניים כ”רעיון מסודר שלעולם לא יקרה. “

פרלוד למלחמות ה- CBDC?

על רקע השיחה המתמשכת סביב פרויקט מאזניים, הרעיון של ממשלות ליצור מטבעות דיגיטליים משלהם ממשיך להיות שיחה חוזרת. בדיון שהתקיים ב23- באוקטובר לפני הקונגרס, הצהיר צוקרברג כי סין גנבה את ההובלה מארה”ב בחדשנות במטבע דיגיטלי. בקטע מתוך הצהרה רשמית שהוציא צוקרברג לקונגרס נכתב:

“סין עוברת במהירות להשיק רעיון דומה בחודשים הקרובים. אנחנו לא יכולים לשבת כאן ולהניח שבגלל שאמריקה היא היום המנהיגה שהיא תמיד תזכה להיות המנהיגה אם לא נחדש. “

ואכן, היו דיווחים כי בייג’ינג מחפשת לשחרר את ה- CBDC שלה – מטבע דיגיטלי צמוד ליואן – כאשר כמה פרשנים משערים כי המהלך הוא חלק ממאמצי המדינה לחסום את מאזניים. עם זאת, היו הצהרות סותרות בנוגע לרמת העבודה שכבר הושלמה בפרויקט.

קשור: יואן דיגיטלי: נשק במלחמת הסחר בארה”ב או ניסיון לתמרן ביטקוין?

ב -24 באוקטובר אכן נרשמה זרם חדשות מסין, כאשר נשיא המדינה, שי ג’ינפינג, קרא לאימוץ מואץ של טכנולוגיית הבלוקצ’יין. סין העבירה גם את “חוק ההצפנה” הראשון שלה, שלפי הדיווחים ייכנס לתוקף בתחילת שנת 2020. יש פרשנים, כולל דובי וואן מ- Primitive Ventures, טוענים כי מהלכים אלה הם חלק מהאופנים להופעתם של הדיגיטל הלאומי של סין. מַטְבֵּעַ. ג’או מ- BaseFEX אמר ל- Cointelegraph כי יואן הדיגיטלי המוצע הוא עדיין עבודה בתהליך:

“הכוח המניע העיקרי כרגע הוא קבוצת עבודה בתוך בנק העם הסיני (PBoC). זה יותר כמו צוות חשיבה פנימי, בתוך הבנק המרכזי. מה שקבוצה זו אומרת מייצג רק את מה שהם חושבים, ולא את מה שכל העם העממי של סין חושב. אך מתן אפשרות לקבוצת עבודה קטנה זו לומר דברים בפומבי על בסיס קבוע, מעיד על עמדתה החיובית של PBoC כלפי הקריפטו הסיני הזה. “

עם זאת, ג’או טען כי יידרשו יותר מההמלצות של קבוצת עבודה של PBoC להנדס משהו כמו מטבע דיגיטלי לאומי בסין. לדברי ג’או, הכנסת מטבע קריפטוגרפי לאומי תהיה עניין גדול מאוד עבור האומה כולה, ולכן ה- PBoC בשום פנים ואופן לא יחליט על מהלך כזה בפני עצמו. ג’או הוסיף:

“אנשים שלא יודעים כיצד מחלקות ממשל סיניות מתפקדות ועובדות זו עם זו נוטות להגיב יתר על המידה לחדשות כאלה, מה שלמרבה הצער מאוד המקרה לקהילת הקריפטו דוברת האנגלית.”

CBDC לכולם, כולל מאזניים

עם זאת, נראה כי דיווחים אלה הספיקו כדי להפחיד כמה בעלי אינטרסים באיחוד האירופי. ברונו לה מאיר, שר האוצר של צרפת, קרא לאחרונה לבנק המרכזי האירופי להתחיל לעבוד על יצירת מטבע דיגיטלי משלו בתגובה למאמצי סין..

למרות שזיהו את האיום לכאורה של מאמצי ה- CBDC של סין, לה מאיר ובעלי עניין אחרים במדיניות האיחוד האירופי אינם מעוניינים במאזניים, ומתייגים את הפרויקט כמשמעות חמורה על הריבונות המוניטרית של מדינות באיחוד. גם צרפת וגם גרמניה הביעו רצון למנוע ממאזניים לפעול באירופה.

אולם עבור חלק מחברי הקונגרס האמריקני, החששות סביב פרויקט המטבע הדיגיטלי המדווח בסין דומים מאוד. לאחר הדיון ב23 באוקטובר, דחתה הנשיאה מקסין ווטרס, שהיא יו”ר הוועדה לשירותים פיננסיים בבית, את המשמעות של צוקרברג כי ארה”ב בפיגור מאחור מבחינת חדשנות דיגיטלית.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map