מיליון למטה, מיליארד לסיום: איך DeFi מגיע לאימוץ המוני?

דיווח שנערך ביום שישי מאתר המדדים של Ethereum Dune Analytics הראה כי המערכת האקולוגית הפיננסית המבוזרת (DeFi) מונה כיום למעלה ממיליון כתובות אתריום ייחודיות כמשתתפות – עלייה של פי עשרה לעומת 91,000 הכתובות ב- 6 בדצמבר, 2019. 

אך בעוד שלא ניתן להכחיש את הצמיחה, ישנם מומחים המזהירים שלא לפרש את ציון הדרך כסימן לאימוץ נרחב. למעשה, על מנת ש- DeFi באמת ישבור את המיינסטרים, רבים מתומכיו של האנכית המתהווה עשויים להיות צריכים לחשוב מחדש על אסטרטגיות התקשורת וההסברה שלהם..

ה- Dune Analytics להגיש תלונה, הורכב על ידי צבירת המספר הכולל של כתובות אשר השתמשו אי פעם בפרוטוקולי DeFi פופולריים כגון Uniswap, Compound ו- Aave, ציינו כי חישוביהם מפרשים “משתמשים” כ”כתובות ייחודיות “, כלומר סימן הכתובת המיליוני לא יכול להיות שורי כמו זה נראה בהתחלה מסמיק.

מיליון מיליון דיפי משתמשים https://t.co/H11HBUIrOe pic.twitter.com/daqRpBGfbF

– ריצ’רד חן (@ richardchen39) 4 בדצמבר 2020

משתמשי DeFi רבים נוהגים לפרוס כתובות מרובות על מנת להגן על פרטיותם בזמן שהם מבצעים רשת ציבורית של את’ריום ומתמזגים "כתובות" עם "משתמשים" עשוי להוביל את האנליסטים לכמה דמויות מפוקפקות. 

בריאן פלין, מייסד שותף של סטארט-אפ המסייע לתמרץ השתתפות ב- DeFi, Rabbithole, מציע כי מספר המשתתפים בפועל נמוך בהרבה.

“המציאות היא שמספר המשתמשים הייחודיים הוא רק 10-15% מזה. זה המדד האמיתי שחשוב, “אמר פלין לקוינטלגרף.

‘ספקולנטים למשתתפים’

אז איך DeFi יגיע באמת למיליון משתמשים ואילך? פלין הסביר כי הצעד הראשון במשיכת מספר גדול יותר של משתמשים ייחודיים יהיה “יישום רוצח הממוקד סביב ספקולציות” בדומה לפלטפורמת המסחר CeFi Robinhood, שנהנתה מפריחה יוצאת דופן בהשתתפות במהלך נעילת קובי. 

לטווח הארוך, לעומת זאת, מציאת דרכים לתמרץ את המשתמשים להשתתף באלמנטים של ממשל ובתשתית של DeFi היא זו שתוביל להצלחה ברת קיימא.. 

“משתמשים רבים מבינים כיצד לסחור באסימונים ב- Uniswap או באגרגטור, אך אינם מבינים כיצד פרוטוקולים אלה פועלים מתחת למכסה המנוע”, אמר. “לדוגמה, מכל הכתובות שנסחרו ב- Uniswap, רק חלק קטן אי פעם סיפק נזילות. לכל אלה שסיפקו נכסים במתחם כדי להרוויח ריבית, רק חלק קטן לווה בכדי לקחת הלוואה. “

“אנו זקוקים למשתמשים שירדו בהמשך חור הארנב ויעברו מספקולנטים למשתתפים בכלכלה פתוחה. כך אנו מניעים אימוץ אמיתי. “

לשם כך, פלין גילה כי ל- Rabbithole תוכננו “מספר” קמפיינים עם פלטפורמות DeFi מובילות כדי לתמרץ השתתפות עשירה יותר בפרוטוקולים מהמשתמשים בתמורה לאסימוני ממשל.. 

“השינוי הזה לא יקרה בן לילה, אבל הדבר החשוב ביותר שאנחנו יכולים לעשות הוא לחנך עם השתתפות אמיתית בפועל ברשתות האלה”, הוסיף..

‘פרופיל משתמש אחר’

עידוד המשתמשים להפוך לשחקנים פעילים יותר בנוף DeFi הוא צעד מבטיח לקראת אימוץ, אך אחר עשוי למשוך סוגים שונים של משתמשים לחלוטין.. 

פטריק ראוזון, מייסד שותף ב- DAO הנדסה וביצוע ניסויים בבלוקצ’יין Curve Labs, אומר כי חוויית המשתמש הנוכחית ב- DeFi מותאמת לדמוגרפיה מאוד ספציפית..

“האנשים שמשתמשים במנגנונים האלה, הם מעקמים גברים, הם מעקמים צעירים יותר, הם מעקמים רוצים להרוויח רווח […], הם מעקמים לעבר יכולת טכנית”, אמר רוזון. “פרופיל המשתמש הזה ידרוש את כל מה שמביא להם את הרווח הגדול ביותר.”

אם DeFi באמת רוצה “לבנק את הלא בנקים” ולהגיע ל”קילומטר האחרון “של המשתמשים, יתכן שהם יצטרכו לשקול אסטרטגיות הסברה חדשות, טוען ראוסון – כזה שמספק טוב יותר את המשתמשים לחפש את התוצאות הרצויות להם..

“בואו נסתכל על פרופיל משתמש אחר לרגע. מבוגר יותר, מגיע מאפריקה שמדרום לסהרה, נקבה, יש לו משפחה, לא פיקח טכנית. האם משתמש זה ירצה רווחים על חשבון כל השאר? לא – היא כנראה מתעניינת יותר בסביבה סביבה, היא מעוניינת שמשפחתה תהיה בריאה וטובת. […] היא רוצה DeFi שמועיל לקהילה המקומית שלה, ולא DeFi שמייעל רווח בכל מחיר. ” 

רוזון אומר שכדי להשיג שינוי זה, DeFi יצטרך להתאים את עצמו ל”מבנים מוסדיים מקומיים המשקפים ערכים מקומיים “. אחת הדוגמאות שהוא הציע היא אשראי סאראפו, ניסוי “מטבע קהילתי” בקניה, שהיה שותף בעבר עם בנקור. 

פלין מסכים כי התמקדות ברווחים מעל לכל דבר אחר עשויה להיות דרך מגבילה להטיף את הבשורה של DeFi. האופן שבו המשתתפים הנוכחיים במערכת האקולוגית דנים ב- DeFi עם חברים ובני משפחה ישחק תפקיד חשוב בבניית העתיד:

“עלינו להפסיק להתמקד במחיר, ועוד על האופן שבו קריפטונרט וביזור הם דרך חדשה לבניית ארגונים.”

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map