IOTA מתמקדת באימוץ מיידי עם שדרוג כריסאליס

פרויקט IOTA נחשף ב -3 בפברואר סדרת שדרוגים שזכתה לכינוי קרייסליס, שלב ביניים מעכשיו לסילוק הרכז. השדרוג מציג כמה תכונות חשובות, חלקן משנות את עקרונות ה- IOTA הוותיקים.

כריסאליס, או IOTA 1.5, לוקח את שמו מהשלב השני במטמורפוזה של זחל לפרפר. הוא תוכנן במיוחד כצעד ביניים לפני “קואורדינציד”, יוזמה שתוכננה מזמן להוצאת המתאם מרשת IOTA. המתאם הוא, למעשה, שרת מרכזי המנוהל על ידי מפתחי IOTA היוצר נקודות מחסום בהיסטוריית העסקאות שלו. זהו הכרח בשל המבנה הייחודי חסר הבלוקצ’יין המשמש את הפרויקט.

בדומה לשלווה של את’ריום, קואורדיציד הוא יוזמה ארוכת טווח שדורשת השלמת תמיכה אקדמית בשפע. Cointelegraph פנה למייסד IOTA, דומיניק שינר, כדי לגלות כיצד קרייסליס משתלב בתוכניות אלה. הוא הסביר:

“כריסאליס הוא שלב הביניים לפני שממצים את מלוא הפוטנציאל של ה- IOTA באמצעות קואורדינציה. רבות מהתכונות דיונו זמן רב ולבסוף הגענו להסכמה פנימית על איזו אסטרטגיה ננקוט עם פרוטוקול הליבה של IOTA. חלק מהשינויים הם קיצוניים יותר, אך הם מהווים הזדמנות מצוינת עבור IOTA מכיוון שהם התבקשו בעקביות מהקהילה והשותפים הארגוניים שלנו. “

תכונות של כריסאליס

הצוות ישלב תכנית חתימה קריפטוגרפית חדשה בשם Ed25519, במקביל לתכנית ה- WOTS הקיימת. השיטה החדשה מקריבה את ההתנגדות למחשבים קוונטיים בשם הפרקטיות, מכיוון שהיא מאפשרת למשתמשים לעשות שימוש חוזר באותה כתובת. עסקאות גם יהיו קטנות בהרבה, מה שמגדיל כתוצאה מכך את שיעור העסקאות לשנייה (TPS) של IOTA.

שיינר ציין כי זו אחת התכונות שהתבקשו לעתים קרובות על ידי הקהילה והשותפים הארגוניים של IOTA.

הצוות מתכנן גם להפוך את IOTA לפלטפורמה להנפקת אסימונים. שני שינויים מרכזיים מאפשרים זאת: עסקאות אטומיות והמעבר למודל UTXO. כפי שהסביר שיינר:

“UTXO מאפשר ייצוג בטוח יותר, מהיר וברור יותר של ספר החשבונות. על ידי שילוב של UTXO עם Atomic Transactions ניפטר גם מבניות חבילות, מה שבתורו מקל על פיתוח תוכנות הליבה (ובטוחות יותר) ומגדיל משמעותית את ביצועי IOTA. היתרון הגדול ביותר של UTXO הוא מובן מאליו: מטבעות צבעוניות. “

“מטבעות צבעוניים” הוא מונח המשמש בדרך כלל לְתַאֵר אסימונים מבוססי ביטקוין, כמו הגרסה הראשונית של Tether.

אף על פי שלעתים קרובות קשורה אתריום להיות פלטפורמת האסימונים הראשית, שיינר רואה פוטנציאל גדול לאסימונים מבוססי IOTA:

“זה פותח עתיד חדש ומלהיב של IOTA שבו אסימונים כגון נכסים דיגיטליים ופיזיים, מניות, מטבעות בנקים מרכזיים וכו ‘יכולים להפיק תועלת מפנקס IOTA ויש להם סביבה בטוחה להעברת האסימונים שלהם.”

השינוי הגדול האחרון של כריסאליס נוגע בארכיטקטורת יסודות ה- IOTA. עסקאות מקודדות כרגע כ- trytes, מראה של “בתים שלישיים”. כפי שהשם מרמז, trytes משתמשים בחשבון בסיס 3 במקום במבנה הבינארי שאומץ על ידי כמעט כל המחשבים.

שיינר הסביר כי הדבר מיושם בתחילה כהכנה לעתיד:

“במהלך השנים האחרונות כל תעשיית החומרה הבינה שחוק מור מסתיים […] ולכן עלינו לבחון דרכי חישוב חדשות וארכיטקטורות שבבים. חומרה מבוססת Ternary ו- Ternary היא ניסיון נהדר לכך שכעת כבר נחקר על ידי מוליכים למחצה אחרים. “

אולם עד שהעולם יתפוס, שימוש בייצוגים שלישיים במחשבים בינאריים הוא מקור לחוסר יעילות משמעותי, בשל שלבי ההמרה הרבים..

IOTA החליטה לחזור לייצוג בינארי סטנדרטי עבור כריסאליס, שאותו הניח שינר כהחלטה מעשית:

“אנו ב- IOTA פשוט הגענו להחלטה קשה לעת עתה במקום להתמקד ב- 3 – 5 השנים הבאות, אשר חיוניות לאימוץ IOTA מכיוון שאנו מתכוונים לעבוד מקרוב עם חומרה קונבנציונאלית.”

“כשיגיע הזמן עם חומרת Ternary / חומרה אחרת, נוכל להסתגל אליה,” סיכם.

תכונות אחרות הן מעטות יחסית, ומוסיפות שיפורי ביצועים ואבטחה מסוימים. הרכז עצמו יראה גם כמה שיפורים לפני פטירתו בסופו של דבר.

מפת דרכים של קרייליס

שיינר הדגיש כי קרייסליס אינו מהווה עיכוב במפת הדרכים של ה- IOTA, כיוון שהיא מתמקדת בעיקר בשיפור ביצועי העסקאות של רשת הפרויקט. “ברור שכל זה נועד במטרה להפוך את IOTA למוכנות ארגוניות”, הוסיף.

הנוכחי מפת דרכים מראה כי כריסאליס יושלם בסוף הרבעון השלישי, אם כי שינר אמר כי גם בסוף הרבעון השני אפשרי.

הוא גם גילה מידע על לוח זמנים אפשרי לקואורדינציה:

“קואורדינציה מתנהלת כבר בעיצומה, עם אלפאנת הקואורדינטים הראשונה שהושקה אתמול. אנו עובדים כעת עם יותר משלוש אוניברסיטאות בנושא קואורדידיזציה והם מסייעים לנו להאיץ את אופטימיזציה של היבטים מסוימים של קואורדידיסציה ותיקוף כל העבודה עצמה.

אף על פי שעדיין אין תאריכים ספציפיים זמינים, השקת רשת הבדיקות המעודדת בקיץ תסייע בהגדרת ציר זמן קונקרטי, הוסיף..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map