מכירה פומבית של MakerDAO מתרחשת, הנה למה לצפות

קהילת MakerDAO (MKR) נעלה מכירה פומבית לכיסוי חור של מיליוני דולרים בביטחונות DAI לאחר קריסת המחירים הפתאומית של את’ריום (ETH) ב- 12. במרץ. מתוכננת לקראת השעה 10:28 בבוקר EST ב -19 במרץ, המערכת תציע מכירה פומבית. MKR שהוטבע לאחרונה תמורת DAI.

התמורה מהמכירה תשמש להכנסה מחדש של המערכת ולפיצוי ההפסדים שסבלו הלווים שראו את ביטחונותיהם של Ethereum במכירה פומבית תמורת אפס DAI. מכיוון שה- stablecoin מפעיל יישומי מימון מבוזרים רבים (DeFi), היציבות של Maker היא החשובה ביותר לכל המערכת האקולוגית..

מה קרה ל- Maker?

הליך החירום הפך להיות הכרחי בעקבות שילוב של אירועים שהותירו חלק מה- DAI מבוטחים. כפי שדווח בעבר על ידי Cointelegraph, דמי הגז הגבוהים של אתריום, בשילוב עם ירידת המחירים המהירה, הרעו הרס במערכות MakerDAO..

אורקל הזנת המחירים של אתר Maker לא הצליח לעדכן כראוי, והראה מחיר גבוה יותר משיעור השוק האמיתי. א פוסט בבלוג על ידי חברת Maker Foundation גילה עוד כי עיכוב זה עזר לחלק מהמשתמשים להימלט מפירוק על ידי הזרמת ETH נוסף למצב החוב.

אָנָלִיזָה על ידי ארגון המחקר, White Rabbit, מצא כי השילוב בין הזנות אורקל לא נכונות וגודש ברשת גדול מאפשר לארבע כתובות ארנק נפרדות להציב אפס הצעות DAI בסכום של מעל 62,890 ETH (~ 7.1 מיליון דולר).

ההצעות התאפשרו ככל הנראה על ידי מה שהאנליסטים, וחלקם חברי הקהילה, מאמינים שתוכנת “Keeper” מוגדרת כראוי האחראית על המכירות הפומביות. המתמודדים “המאושרים” שינו לכאורה את יישומם כדי לא “להיחנק כשמחירי הדלק מרקיעים שחקים”, בעוד מתחריהם עם יישומי ברירת המחדל נותרו תקועים על ידי רשת את’ריום. חברים אחרים הרחיקו את הדעתם והניחו כי המתקפה תוכננה מראש.

ההפסד הוביל לדיון פעיל בפורומי הממשל ב- MakerDAO בשאלה האם צריך לפצות את הלווים בגין הפירוק הלא הוגן.

דיון פעיל בקהילת Maker

מנגנון הפירוק הוא אחת הדרכים העיקריות בהן DAI שומר על יתד עם הדולר האמריקני. תוצאה ישירה של מחזור DAI לא מגובה במחזור היא שבתחת תרחיש כיבוי חירום, חלק מבעלי DAI לא יוכלו לממש את האסימונים שלהם לביטחונות המקבילים..

קהילת Maker אינה מאוחדת לחלוטין בכך שהיא רואה באובדן נושא מרכזי. חבר קהילה אחד טוען שכל עוד DAI נסחרת מעל יתד שלה, ניתן לשמור על תת-היוון מכיוון שהיא באופן טבעי תביא ל- DAI לאבד ערך, ולא להרוויח. בעוד ש DAI נסחרה בפרמיה של 4-5% מעל דולר ארה”ב מיד לאחר 12 במרץ, היתד כבר היה הוקם מחדש נכון לזמן העיתונות.

חברי קהילה אחרים לְהֶאֱמִין כי אין לפצות את הלווים של DAI שהביטחונות שלהם חוסלו ב- 12 במרץ בגין הפסדם.

חשוב לציין כי פירוק MakerDAO אינו גורר אובדן של כל הון המשתמש. בעת פתיחת עמדת חוב עם ETH כבטוחה, על הלווה לספק ולשמור על 150% לפחות משווי החוב כ- ETH. לאסימונים אחרים כמו BAT ו- USDC דרישות ביטחוניות שונות.

אם שווי הביטחונות של Ethereum יורד מתחת ל -150%, “שומרים” יכולים לעורר מכירה פומבית של שווי החוב העולה, בתוספת עמלת פירוק של 13%. מכיוון שהלווה זוכה להחזיק את ה- DAI, הוא היה מאבד רק את 13% באמצעות הפרוטוקול, בעוד שאר ההפסדים הפוטנציאליים נובעים מחשיפה לתנודתיות המחירים של את’ריום..

אולם באמצעות מכירות המכרז DAI אפסו המשתמשים תוספת של 21% מההון שאמור היה להיות מוחזר. חלק מחברי הקהילה טענו שההפסד אינו חמור דיו כדי להצדיק החזר כספי, וכי המשתמשים היו מודעים לסיכונים בהשתתפות במערכת Maker..

בכל זאת נראה שרוב הקהילה אוהדת את הלווים, וציינה כי הסיכונים האמיתיים נחשפו באופן חלקי רק בתיעוד המפתחים – אך לא באפליקציות הפונות למשתמש. “השפעת יחסי הציבור” של חיסולי אפס DAI הוזכרה גם כסיבה לפיצוי המשתמשים של MakeDAO.

מכירה פומבית להעברת ההפסדים לבעלי העניין

בעקבות הדיון, קהילת היצרנים נעלה הצעה למכירה פומבית של MKR שהוטבע לאחרונה תמורת DAI, שאמורה לכסות את החור בביטחונות.

ה- MakerDAO נייר לבן מציע זאת כתוכנית מגירה סטנדרטית למקרה שהמערכת תישאר נמוכה מבטוחות מכיוון שהמנגנונים הרגילים נכשלים.

בעלות על אסימון ה- MKR מגדירה בעל עניין ב- Maker, מכיוון שהוא מאפשר להם להשתתף בתהליך הממשל ולקצור את הפירות מהצלחת המערכת. מכירת MKR עבור DAI תפצה בכך את המשתמשים, תוך דילול בעלי העניין הקיימים – ויעילה חברתית של הפסדי הפרט.

בזמן שהקהילה עדיין התלבטות בפרמטרים הספציפיים של המכירה הפומבית, מחיר ההצעה הראשוני נקבע על 200 DAI, לעומת מחיר שוק של 199 $ בזמן העיתונות. במידה ולא יהיו לוקחים לאחר שלושה ימים, המכרז יתאפס במחיר נמוך ב -20%.

עם זאת, נראה כי התרחיש אינו סביר ביותר. חברת השקעות נכסי קריפטו פרדיגמה התחייב כדי לכסות את כל המחסור, עם דומה הצהרות מגיע מסטארט אפ ההצפנה Dharma. הפרויקט דגל בימים אלה ב”סינדיקט backstop ” סְפִירָה מעל 100 חתמים שהתחייבו לכסות את המחסור “כך או אחרת”.

בשיחה עם Cointelegraph, COO Dharma, ברנדן פורסטר, הדגיש את חשיבות שלמותו של Maker. הוא אמר:

“אנו מאמינים ש- MakerDAO ו- Dai הם חשובים ביותר למערכת האקולוגית של DeFi. לפיכך, ההבטחה כי מכרז MKR תצליח היא קריטית. לאור ציר הזמן הקצר, היינו צריכים לתעדף את המאמצים שלנו, והחלטנו שזה בראש סדר העדיפויות. “

כל המערכת האקולוגית של DeFi – כמו גם Cointelegraph – יצפו במכירה הפומבית של מחר. אף על פי שהצלחתה כמעט מובטחת, היא נותרה אות חשוב לכדאיות ולתמיכה במימון מבוזר.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map