ג’יי קיי רולינג היקר: ביטקוין הוא קסם

ב- 15 במאי צייץ סופר הארי פוטר האהוב ג’יי קיי רולינג בטוויטר לעיתונאי הקריפטו, לי קואן, על הבנתה של הביטקוין.

"אני לא מבין ביטקוין," רולינג אמר, מוֹסִיף, "בבקשה תסביר לי את זה."

נשמח לחייב.

ג’יי קיי רולינג היקר:

הדבר הראשון שאתה צריך להבין הוא שביטקוין הוא קסם. זה מאפשר לך להחליף כסף עם כל אדם באופן מיידי, זול ובטוח, ללא צורך ברשות בנקאית ריכוזית ומבוססת על גובלין..

פרק 1: הספר הלבן מאיש

הביטקוין הומצא על ידי מתכנת מחשבים מסתורי בשם סאטושי נקאמוטו – כמעט בטוח שם בדוי. בהיסטוריה של 10 השנים של ביטקוין מעולם לא נחשפה זהותו של היוצר של ביטקוין. אנו יכולים להתייחס אליו כאן כאל מי-שלא-שם.

פרק 2: ספר הכתיבה העצמית

הבעלות על כל מטבע מאושרת ונרשמת באופן מיידי בספר ספרים דיגיטלי, הנקרא בלוקצ’יין – בדומה לאופן שבו קלימת הקבלה מתעדת את שמו של כל סטודנט פוטנציאלי חדש בהוגוורטס בספר הכניסה. אלא במקום לרשום לידות קסומות, אנו רושמים מי עושה ולא מחזיק מטבע מסוים.

ספר חשבונות זה ציבורי ומאפשר לכל אחד לראות מי היה בעל מטבע נתון לאורך ההיסטוריה שלו. ייצוג חזותי טוב לתהליך זה הוא כרטיס קופה בספר ספרייה.

בניגוד לברינגוטטס (כמו גם לבנקים מוגלים), לביטקוין אין שעות פעילות מוגדרות. אתה יכול לשלוח את הביטקוין שלך לכל מקום בעולם – יום או לילה, 365 יום בשנה – והנמען יקבל אותו תוך שניות ספורות. זה גם די מאובטח, אין צורך בדרקונים.

פרק 3: המטבע הבלתי ניתן לפגיעה

בעקבות אחד מחמשת החריגים המשוערים לחוק ההשתנות האלמנטית של גאמפ, אי אפשר להעלות כסף מאין. ביטקוין מכבד את החוק המסוים הזה הרבה יותר טוב מכל מטבע שהונפק על ידי הממשלה. רק 21 מיליון מטבעות יתקיימו אי פעם ברשת הביטקוין, ושום דבר לא יוכל לשנות זאת לעולם. על ידי הגבלת מספר הביטקוין לסכום סופי זה, המחסור מעניק לכל מטבע רמה מסוימת של ערך מהותי.

זה גם מגן על הביטקוין מפני מצוקות ההיפר-אינפלציה הקיצוניות שנראות במטבעות שהונפקו על ידי הממשלה.

פרק 4: המכרה הקסום

יש לאמת עסקאות ביטקוין על מנת להוסיף אותן לפנקס הבלוקצ’יין. כל אחד בעולם מסוגל לתרום לתהליך כרייה זה באמצעות כוח עיבוד מחשב.

הכורה הראשון שאישר כל אצווה חדשה של עסקאות, המכונה חסימה, מקבל הנפקה חדשה של ביטקוין חדש, שטרם הוצא לפני כן. ככלל, תהליך זה יהפוך מועמד משובח למשרד הפטנטים הלודיקרוס.

פרק 5: המפתח הסודי

משתמשים מאחסנים את הביטקוין שלהם בחשבון דיגיטלי שנקרא ארנק. כל ארנק מוגן על ידי מפתח פרטי ייחודי, המוקלט לעיתים כסדרה של מילים הניתנות לקריאה אנושית. בדומה לקוד או כישוף, ידיעת שילוב המילים הנכון מאפשרת לכל אחד לגשת למטבעות המאוחסנים בארנק מסוים. מצד שני, אובדן מפתח זה פירושו שלעולם לא ניתן יהיה לפתוח את הארנק המתאים לו. לכן חשוב לשמור על המפתח הפרטי של הארנק שלך בסוד, תוך שמירה על גיבויים נאותים בכמה שיותר מקומות. שבע הוא מספר נהדר – ואפילו לא צריך להרוג מישהו כדי להכין אותם.

שלא כמו שליחת חוטי בנק, צ’קים או תשלומים מקוונים אחרים, שליחת וקבלת ביטקוין אינה חושפת באופן ישיר את המידע הפרטי של אף צד. כדי לקבל ביטקוין, פשוט חולקים את כתובת הארנק הציבורי שלהם – מחרוזת אותיות ומספרים, אשר כשלעצמה אינה מהווה סיכון פריצה. קצת כמו אימייל, אבל בשביל כסף.

פרק 6: חילופי הפנים ללא פנים

ניתן לקנות ולמכור ביטקוין באמצעות מספר שווקים מקוון כלשהו – הנקרא חילופי. ניתן לסחור במטבעות כמעט בכל מטבע עולמי (שמור אולי גלונים) במחירים משתנים כל הזמן. ניתן לסחור בהם גם עבור מטבעות אחרים מבוססי בלוקצ’יין.

אתה גם לא צריך לקנות מטבע שלם. אתה יכול לקנות כל חלק מביטקוין, המתחלק עד 100,000,000 חלקים בודדים. לדוגמא, 0.01 BTC מוערך כיום בכ- $ 92 (או 72 GBP).

פרק 7: ביטול ערפול של העתיד

ההיסטוריה של ביטקוין בת 10 השנים ראתה את שינוי הקהילה שלנו בדרכים רבות ושונות. למרות שהטכנולוגיה החלה כדרך לאפשר לאנשים לשלוח כסף באופן מאובטח באינטרנט ללא פיקוח על בנקים או ממשלות, עכשיו זה הרבה יותר.

נעשה שימוש בבלוקצ’יין ליצירת יישומים הפועלים עצמית, שבמובנים מסוימים חושבים בעצמם. מפתחים משתמשים בטכנולוגיה כדי ליצור פלטפורמות הצבעה בלתי-ניתנות לפיצוח, שיטות אחסון קבצים ענקיות ככל הנראה, מערכות הימורים הוגנות ככל הנראה (ודאי יעוררו אפילו את זעמו של לודו בגמן), ואף לאמת ולהפיץ אמנות בכל מדיום לאנשים ברחבי העולם.

איננו יכולים לחזות את כל הדרכים הקסומות שהטכנולוגיה הבסיסית של ביטקוין תשפיע על חיינו בעתיד. ניחוש קדוש הוא אחרי הכל תחום צמרני. מה שאנחנו יכולים לומר בוודאות הוא שכוחו של בלוקצ’יין הוא בחלוקה מחדש של הכוח. זה מסיר את הצורך בגופי שלטון ומחזיר לאנשים את הכוח לחלוק ידע, עושר ואפילו שליטה בפרטיות הפרט..

בנימין פירוס תרם למאמר זה.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map