“אין סימן לפטרו כאן”: מסתורין ובלבול מכה במהפכת הקריפטו של ונצואלה

לרויטרס יש היום, 30 באוגוסט, יצא לאור דוח חקירה בנושא המטבע הלאומי שמגובה נפט בוונצואלה, פטרו (PTR), המנסה לרבוע טענות ממשלתיות עם עובדות בשטח וראיות להיסטוריית העסקאות של פטרו עד כה.

רויטרס שלחה עיתונאים אל הכפר האטאפירייר הוונצואלי המרכזי, היושב בלב השטח בגודל 380 קמ”ר שהנשיא אמר כי יכול לספק את חמש מיליארד חביות הנפט הדרושות לגיבוי הקריפטו החדש..

על רקע היפר-אינפלציה משתוללת בכלכלת ונצואלה, הנשיא מדורו הציג בשבוע שעבר מטבע פיאט ממותג מחדש – הבוליברי הריבוני, שיהיה לו חמישה אפסים פחות מקודמו החולה, הבוליבר פוארטה (VEF). המטבע החדש נקשר בתורו לפטרו החדש, ששוויו נע סביב 66 $ – מחיר חבית אחת של נפט בוונצואלה..

המומחה למדיניות אנרגיה ילידת ונצואלה, פרנסיסקו מונאלדי, אמר לרויטרס כי השטח העשיר לכאורה בנפט “חסר [תשתיות מכריעות” – כולל כבישים, צינורות ומתקני ייצור חשמל – לחילוץ העתודות. מונלדי ציין כי “אין תוכנית השקעה באזור זה ואין סיבה לחשוב שהיא תפותח לפני תחומים אחרים עם תנאים טובים יותר.”

חוקרי רויטרס טוענים כי השטח בשטח לא הראה סימן קטן לפעילות בתעשיית הנפט, כאשר ניתן לראות רק אסדות מפוזרות ומבולגות..

המאמר מתייחס גם למאמר דעה שפורסם לאחרונה של שר הנפט לשעבר, רפאל רמירז, שהעריך כי החייאת האזור תעלה לפחות 20 מיליארד דולר – סכום אסטרונומי עבור חברת הנפט הממשלתית PDVSA המונפת על חוב. על פי הדיווחים, רמירז כתב כי “הפטרו נקבע לערך שרירותי, שקיים רק בדמיון הממשלה.”

כפי שרויטרס מציין, פטרו לא נסחרת כיום באף אחת מהבורסות הקריפטו הבינלאומיות הגדולות. Bitfinex שבסיסה בהונג קונג אמרה לסוכנות הידיעות רויטרס כי היא אסרה רשמית על אסימון הפלטפורמה שלה בעקבות הסנקציות האמריקניות. על פי הדיווחים, בורסות אחרות – כולל Coinbase, Bittrex ו- Kraken – סירבו להגיב מדוע בחרו שלא לרשום את פטרו..

מתוך 16 הבורסות הזעירות שאמורות לתמוך בסחר בפטרו, רויטרס לא יכלה להבחין בשום נוכחות באינטרנט. על פי הדיווחים, שבעה אחרים לא הגיבו לבקשות לתגובה. רק Coinsecure שבסיסה בהודו התחייב בפומבי לתמוך בפטרו, בתמורה לתמלוגים מוונצואלה..

רויטרס ביצעה עוד מאמץ לבדוק את ההצהרות הרשמיות של הנשיא מאדורו כי מכירות הפטרו גייסה עד היום 3.3 מיליארד דולר. על פי הנייר הלבן של פטרו, אסימוני NEM שפותחו בסינגפור משמשים האסימון “המקדים” ליוזמה, שהוחלפו מאוחר יותר עבור פטרוס..

על פי רויטרס, רשומות מחודש מרץ מראות כי חשבון NEM שהופעל לכאורה על ידי ממשלת ונצואלה הוציא 82.4 מיליון אסימונים במסגרת ICO שהוכרז לראשונה בסוף פברואר. בסביבות 2,300 מאותם אסימונים נמצא כי הועברו ל -200 חשבונות אנונימיים בתחילת מאי, לפי שווי כולל של כ -150,000 דולר, בהתבסס על חישובי רויטרס..

באפריל, על פי הדיווחים, רשומות מראות כי חשבון NEM יחיד הוציא בסך הכל כ -13 מיליון אסימונים לכדי תריסר חשבונות, אשר רויטרס חושבת שיכול היה לגייס כ -850 מיליון דולר. בעוד שההנפקה המדוברת מכוונת ל”משקיעים גדולים “, על פי הדיווחים אף אחד לא אישר עד כה בפומבי שהשקיע בסדר גודל כזה בפטרו..

טום רובינסון מחברת נתוני הבלוקצ’יין בבריטניה אליפטיק אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי:

“זה בהחלט לא נראה כמו ICO טיפוסי, בהתחשב ברמת הפעילות הנמוכה של העסקאות. לא מצאנו שום ראיות לכך שמישהו הונפק פטרו וגם לא נסחר באופן פעיל בבורסה כלשהי. “

על פי הדיווחים, שר הקבינט הוגבל רואה אמר לרויטרס בשבוע שעבר כי הטכנולוגיה שעומדת מאחורי המטבע עדיין בפיתוח וכי “איש לא הצליח לעשות שימוש בפטרו … ואף לא התקבלו שום משאבים.”

לקראת חקירות סוכנות הידיעות רויטרס, קולות משמעותיים מקהילת הקריפטו בוונצואלה הכחישו באופן חריף באופן דומה את הפטרו כמעט “פעלול” אטום המגובה על ידי ישות מרוכזת ונכהת חובות..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map