על סין וארה”ב ללמוד זה מזה ולשתף פעולה על CBDC

כיום היחסים בין סין לארצות הברית הם של תחרות גוברת. ב- 23 באוקטובר 2019 העיד מנכ”ל פייסבוק מארק צוקרברג בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית ארה”ב בנושא מאזניים. לצוקרברג ולחברי הקונגרס היה הרבה על מה לחלוק. קונצנזוס אחד שהתגלה, עם זאת, היה החשש בנוגע לפרויקט המטבע הדיגיטלי של סין. צוקרברג ציינתי:

“בזמן שאנחנו מתדיינים בנושאים אלה, שאר העולם לא מחכה. סין עוברת במהירות להשיק רעיונות דומים בחודשים הקרובים. “

בהסתמך על כך, ועדת המשנה לבנקאות, שיכון וערים עירוניות בסנאט האמריקנית דנה לאחרונה בצורך בדולר דיגיטלי כתגובה להשפעה הכלכלית הגוברת של סין. באופן דומה, הואנג צ’יפן, סגן יו”ר המרכז הסיני לבורסות כלכליות בינלאומיות – צוות חשיבה מוביל הנתמך על ידי ממשלת סין – טען חמישה ימים לאחר מכן כי פרויקט ה- CBDC בהובלת ממשלת סין, המכונה התשלום האלקטרוני של המטבע הדיגיטלי, או DCEP. , יחליף את מערכת העברת המסרים והתשלומים הפיננסיים הבינלאומית SWIFT, ותאר אותה ככלי לארה”ב לממש את ההגמוניה העולמית שלה..

סין התחייבה לקידום טכנולוגיית הבלוקצ’יין ו- CBDC. מטבעות דיגיטליים נכנסים לתחרות הגיאופוליטית הרחבה יותר בין ארה”ב לסין – וזה הגיוני. לשתי המדינות יש הרבה על מה לחלוק, במיוחד בהתחשב בהקשר של אינטרסים צבאיים וכלכליים, בריתות פוליטיות וגישות לנושאים כמו זכויות אדם ופרטיות. זה הוביל לחוסר אמון בין שתי המדינות. עם זאת, שתי המדינות אינן צריכות להגביל את אחריותן לחדש על רקע תחרות הכוח הגדול שלהן. טכנולוגית מטבע דיגיטלי מציעה הזדמנות להפוך את המערכת הפיננסית למערכת יעילה וכוללת יותר, תוצאה קריטית לשתי המדינות ולעולם משגשג יותר.

האטה כלכלית ואי שוויון מאיימים על יציבות פנים. צמיחה כלכלית בת קיימא תהיה הכרחית הן עבור ארה”ב והן של סין כדי לסייע להנהיג עולם משולב יותר. על כן, יש לחדש את חדשנות המטבע הדיגיטלי כדרך לפתור את הבעיות הקריטיות של מערכות תשלומים לא יעילות, הדרה פיננסית ואי שוויון כלכלי, ולא ככלי גיאופוליטי להשגת השפעה. יש לראות בטכנולוגיה כוח לטוב ולא ככלי לתחרות גיאופוליטית. מגפת ה- COVID-19 הוכיחה עד כמה העולם מחובר ביניהם. באופן דומה, עתיד התשלומים יחייב לדמיין מסגרת אינטראופרטיבית ומשולבת יותר. כתוצאה מכך, שתי המדינות הגדולות במזרח ובמערב צריכות לחפש דרכים ללמוד זו מזו ולשתף פעולה למען שגשוג עולמי..

קריסת משולש החדשנות בארה”ב

לדברי אחד הפרשנים, החדשנות בארה”ב הייתה מבחינה היסטורית היה קיים באמצעות “הברית המשולשת של הממשלה, האקדמיה והעסקים הפרטיים”. הקשר הזה, לעומת זאת, נשבר, מכיוון שמענקי המחקר הפדרליים הולכים וגוברים הוחלף על ידי מימון ארגוני. מה התוצאה עבור מטבעות דיגיטליים? מאזניים של פייסבוק ביקשו להרחיב את מערכת התשלומים שלה מבלי לשתף פעולה עם ממשלת ארה”ב.

מאזניים הציעו בתחילה מטבע מטבע עולמי, אשר מיד נתקל בדאגה מצד הרגולטורים, הבנקים המרכזיים ובעלי עניין אחרים שחששו מהשפעותיו על מטבע הפיאט. בתגובה, פייסבוק מְשׁוּחרָר גרסה שנייה של הנייר הלבן מאזניים באפריל. שינויים אלה גרמו לשאיפה של פייסבוק למטבע עולמי. חשוב לציין שהעיצוב החדש נועד לקדם תשלומים דיגיטליים במדינות ובבסיסו עדיפות לבלוקצ’יין על פני קריפטו.

מאזניים נתקלו בהתנגדות עזה מצד ממשלת ארה”ב, לא רק מטעמי הגנה על הצרכן ויציבות פיננסית, אלא גם בשל ביטחון לאומי רחב יותר ואינטרסים גיאופוליטיים. מאזניים איימה לתמוך במערכת התשלומים הנתמכת על ידי ארה”ב מְבוּסָס בברטון וודס בשנת 1944 מאת:

  1. צמצום השימוש והאחזקות הדולר באופן מקומי ובינלאומי.
  2. ערעור יכולתו של הפדרל ריזרב לנהל מדיניות מוניטרית ומהווה סיכונים מערכתיים בלתי צפויים.
  3. הגבלת יכולת ממשלת ארה”ב להטיל סנקציות כלכליות נגד יריבים כמו איראן וצפון קוריאה.

מאזניים בודקים את היקף החדשנות במגזר הפרטי. טרנספורמציה רחבה יותר של מערכת התשלומים מחייבת ממשלה אמריקאית פעילה ומעורבת יותר. המדינה, לעומת זאת, לא עסקה רבות בשיחות CBDC מעבר לביטוי פתיחות מסוימת לטכנולוגיה בדיונים שהתקיימו לאחרונה בוועדת הבנקאות של הסנאט ובוועדת השירותים הפיננסיים של הבית, והיא גם לא יכולה לאפשר לשחקנים במגזר הפרטי – כמו מאזניים – להוביל חדשנות בתחום. המרחב הזה, מכיוון שממשלת ארה”ב לא נותנת אמון בפרויקטים מהמגזר הפרטי שמערערים או עוקפים את המערכת הדולרית.

יתר על כן, הרגולטורים בארה”ב חייבים להשתפר לְהַגדִיר התפקיד של מטבעות קריפטוגרפיים ופרויקטים במגזר הפרטי, וכיצד הם עשויים להשתלב במערכת תשלומים דיגיטלית יותר ויותר. דולר דיגיטלי לבדו אינו יכול לקדם את מערכת התשלומים. יהיה צורך במטבעות קריפטוגרפיים בכדי לפעול לצד דולר דיגיטלי ולנהל אינטראקציה לפתרונות פיננסיים כגון העברות כספים חוצי גבולות ומימון מבוזר. היעדר מנהיגות ממשלתית, לעומת זאת, הביא לחולשות במערכת התשלומים, שהוכיחו על ידי הממשלה חוסר יכולת להפיץ במהירות בדיקות גירוי של COVID-19 לאמריקאים.

המודל הסיני הריכוזי לחדשנות במטבע דיגיטלי

עבור סין, טכנולוגיית הבלוקצ’יין והמטבע הדיגיטלי היא חלק קריטי בקידום השאיפות העולמיות במדינה. בשנת 2017 אסרה סין על כל סחר וגיוס מטבעות במגזר הפרטי באמצעות הצעות מטבע ראשוניות. המטרה הייתה – כפי שברור כעת – לפנות מקום לפיתוח ה- DCEP. זמן קצר לאחר הדיון של צוקרברג עם הקונגרס, נשא הנשיא שי ג’ינפינג נאום באומרו כי טכנולוגיית הבלוקצ’יין תהיה פן מרכזי בחזונה של סין לחדשנות עתידית..

במקום להסתמך על חדשנות במגזר הפרטי, בנק העם הסיני – הבנק המרכזי של המדינה – לקח על עצמו את תפקיד החידוש. גישה מרכזית זו נועדה לטפח חדשנות שתואמת את צרכי התשלום והמטרות הפוליטיות של ממשלת סין. בשנת 2014 הקים ה- PBoC צוות מחקר למציאת פתרונות למטבע פיאט דיגיטלי. לאחר ההכרזה על מאזניים, סין האיצה את המחקר והפיתוח של ה- DCEP.

המטבע הדיגיטלי הסיני מגובה על ידי עתודה של יואן אחד לאחד בבנק המרכזי. מטבע דיגיטלי זה ישולב ככל הנראה עם ספקי תשלומים פרטיים כמו Alipay ו- WeChat Pay. בשנת 2020, סין נקטה בצעדים גדולים לקראת שאיפה זו, והשלימה את התכנון ברמה העליונה של CBDC חדש, פיילוט להפצתו והחל בבדיקות עם חברות פרטיות..

בהתאם לגישתה של סין לחדשנות, ספר הליבה יהיה ריכוזי, מה שיאפשר היקף עסקאות גבוה. ה- DCEP נועד גם לקידום האינטרסים הגיאופוליטיים של סין, מכיוון שהיא מציעה מערכת חדשה לניקוי והסדרה של תשלומים חוצי גבולות שיכולה לעקוף את מערכת העברת המסרים המסורתית SWIFT, המאפשרת תשלומים בינלאומיים סיניים לפעול באופן עצמאי מהדולר האמריקאי ולעקוף כל פוטנציאל. סנקציות.

הלקחים של סין לארה”ב על פעולות ממשלתיות

ארה”ב לא צריכה לאמץ גישה מרכזית לחדשנות, כמו זו של סין, מכיוון שהדבר מערער את המגזר הפרטי ונוגד את צורת הממשל של ארה”ב. ארה”ב, לעומת זאת, יכולה ללמוד מסין לקדם חדשנות במערכות תשלומים.

במקום להגיב להתפתחות המגזר הפרטי לאחר מעשה, הפדרל ריזרב האמריקאי צריך לתכנן CBDC, או לכל הפחות לקחת על עצמו תפקיד מנהיגותי יזום יותר בעיצובו החורג מעבר לדיונים בסנאט ברמה גבוהה. זה כולל פיתוח מסגרות טכנולוגיות – כגון ספרים, הצפנה, ממשקי API, יכולת פעולה הדדית וכו ‘- וקביעת אופן ההגנה על הצרכנים, הבטחת אבטחת סייבר, הבטחת יציבות פיננסית וקידום הכללה..

על קובעי המדיניות והרגולטורים – כולל הקונגרס, הפדרל ריזרב, הרשות הרגולטורית בענף הפיננסי, רשות ניירות ערך ומשרד האוצר – להגדיר טוב יותר את תפקיד המעורבות במגזר הפרטי. פיתוח מערכת התשלומים הגלובלית נתמך היסטורית על ידי ממשלת ארה”ב באמצעות הנפקת הדולר וניהולו ומסגרת רגולטורית היוצרת מקום למערכת אקולוגית של מוסדות פיננסיים. באופן דומה, התפתחות מערכת התשלומים הדיגיטליים תדרוש קרן דיגיטלית שתוקם על ידי ממשלת ארה”ב.

הלקחים של ארה”ב לסין בנושא ביזור והגנת הצרכן

ה- PBoC פרסם עד כה מעט מידע על ה- DCEP. עיצוב פתוח יותר, בהשראת הגישה של ארה”ב לחדשנות, נדרש לבדיקה, הכללה וחדשנות.

על ה- PBoC לפתוח את תהליך המחקר והפיתוח של ה- DCEP, ולאפשר למומחים במגזר הפרטי והאקדמי להשתתף באופן ציבורי ביצירת קוד פתוח יותר של מערכות תשלומים מבוססות מטבע דיגיטלי. זה יאפשר לרגולטורים לבדוק טוב יותר את ה- DCEP ולזהות בעיות, וכן לקדם באופן יזום חדשנות לפלטפורמות תשלום שיתממשקו עם DCEP..

על הממשלה לפתוח בדיון ציבורי על הגדרת תפקידם של מטבעות קריפטוגרפיים – כסחורות או ניירות ערך – וקביעת מדיניות הגנת הצרכן המגנה על משקיעים קמעונאיים. למרות האיסור הממשלתי על הנפקה וסחר של מטבעות קריפטוגרפיים מקומיים, מספר גדול של בורסות קריפטוגרפיות רשומות כיום בחו”ל ומחזיקות כסף ממשקיעים סינים שלא ניתן להבטיח את זכויותיהם.

על ה- PBoC לבנות ולתחזק מערכת יחסים שיתופית עם בנקים מרכזיים אחרים ומוסדות רב לאומיים – למשל בנק אנגליה, קרן המטבע הבינלאומית והבנק להסדרים בינלאומיים – כדי לפתח במשותף תקני CBDC בינלאומיים ולחקור תשלומים רוחביים. מערכת.

עליה לקבוע תקנים מחמירים יותר להגנה על נתונים כך שתשלומים מבוססי CBDC יהיו מאובטחים ויגנו על אנונימיות. הגלובלי התנגדות נגד שירות הרשתות החברתיות TikTok מדגים תנועה לפרטיות נתונים, במיוחד בכל הנוגע למעקב הממשלתי. ממשלת סין יכולה לשפר את האמון הבינלאומי ולהשיג הכרה אם היא מתכננת באופן יזום מערכת CBDC המגנה על הפרטיות ומגבילה את חדירת הממשלה..

שגשוג עולמי דורש שיתוף פעולה

מערכת התשלומים הנוכחית איטית, יקרה ומקוטעת, ומונעת ממיליארדי אנשים להשתמש בשוק הפיננסי העולמי. כתוצאה מכך, מיליארדי אנשים, כולל תושבים אמריקאים וסינים, אינם מסוגלים לייצר עושר. עם זאת, שגשוג של אנשים בשטח בעולם הולך וגובר, מחייב שיתוף פעולה בין ארה”ב לסין בעיצומה של התחרות. לשם כך, שיתוף הפעולה צריך להתחיל בין הבנקים המרכזיים ולקבל צורה של:

  1. עובדים יחד לתכנון מסגרות CBDC וסטנדרטים לאבטחת סייבר השומרים על יציבות פיננסית.
  2. תכנון מבחנים עם חברות במגזר הפרטי שמבטיחות הגנה על נתונים בעולם שמתחיל לִדחוֹת טכנולוגיה לא מווסתת, פולשנית.
  3. שילוב מערכות תשלומים בין שחקנים גדולים במגזר הפרטי.
  4. הערכת הזדמנויות הכללה פיננסית על ידי עבודה ישירה עם אנשים וארגונים מקהילות שוליות.
  5. קביעה כיצד להגן על פרטיות הצרכנים בהקשר של אינטרסים לביטחון לאומי.

מלחמת מטבעות דיגיטלית בין סין לארה”ב לא תשפר את חיי העם הסיני או האמריקאי, ועוד פחות מכך את העולם. במקום זאת היא מסתכנת ביצירת שתי מערכות תשלומים נפרדות שישמשו רק לקידום תחרות עולמית נוספת וחוסר אמון. אנשים בשטח אשר פשוט זקוקים למערכת כוללת, יעילה ובעלות נמוכה, יישארו מאחור ונשכחו שוב בעולם דיגיטלי המונע על ידי אגו ותחרות כוח רב.

טכנולוגיית מטבע דיגיטלי מציעה הזדמנות ליצור מערכת תשלומים משגשגת יותר. על ידי עבודה משותפת לקידום מערכות תשלומים, ארה”ב וסין יכולות להכניס עידן חדש של צמיחה כלכלית כוללנית לעולם מקושר יותר..

ההשקפות, המחשבות והדעות המובאות כאן הן של המחברים בלבד ואינן בהכרח משקפות או מייצגות את דעותיו ודעותיו של Cointelegraph..

מאמר זה נכתב יחד עם ניקהיל רג’וברה ו ויקטור ג’י.

הכותבים מודים לדיוויד צ’ואנווי זוא, כלכלן ראשי ב- Wanxiang Blockchain, ולג’ניפר הונגבו ג’יאנג, לשעבר ראש גלובל פתרונות RMB ב- JPMorgan Chase, על הערות ותובנות..

ניקהיל רג’ווארה הוא עמית במרכז הגיאוטק של המועצה האטלנטית. בעבר עבד בייעוץ כלכלי, ייעוץ ללא מטרות רווח, קריפטוגרפי והון סיכון.

ויקטור ג’י הוא עוזר מחקר במרכז בלפר לעניינים מדעיים ובינלאומיים וסטודנט לתואר שני בבית הספר הרווארד קנדי. הוא לשעבר שותף בכיר ב- BitBlock Capital.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map