מה קורה אם ארה”ב מאבדת את מלחמת הבלוקצ’יין?

בזמן שמארק צוקרברג נאבק עם קונגרס ארצות הברית על מאזניים של פייסבוק, סין עשתה צעד נוסף קדימה במרוץ הטכנולוגיה העולמי. הנשיא שי ג’ינפינג קרא למדינתו “לנצל את ההזדמנות” כדי להפוך למובילה בטכנולוגיית הבלוקצ’יין כפי שהיא מנסה לעשות זאת גם עם בינה מלאכותית.

זו יכולה להיות הזדמנות עבור סין, שכבר הפכה לאומת הסחר המובילה בעולם, לעמוד מול המעצמה הכלכלית הראשונה ולהגמיש את שריריה. אבל עד כמה המהלך הזה משמעותי, ומה קורה אם סין באמת תזכה במירוץ הבלוקצ’יין? “עבור הסינים, דיגיטציה של הרנמינבי היא דרך לצאת מתחת לאגודל של ארה”ב,” אמר אסוואר פרסאד, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת קורנל וראש אגף סין בקרן המטבע. המטרה של סין היא לאו דווקא להפיל את הדולר. פרסאד הוסיף, “אבל הם רוצים לתת לבני בריתם אלטרנטיבה לדולר וליצור מערכת שלא יכולה להיות משובשת על ידי ארה”ב.

בלוקצ’יין: הדמוקרטיה הטכנולוגית

סאטושי נקאמוטו הציג את הביטקוין באוקטובר 2008 בתגובה למשבר הפיננסי ואלטרנטיבה לבנקים. כאשר המטבע צבר פופולריות, הטכנולוגיה הבסיסית הפכה במהרה למודל ליצירת מה שמכונה מערכות חסרות אמון. “בלוקצ’יין מאפשר מעקב אחר עסקאות שונות המבטיחות חוסר שינויים וחוסר פגיעה של רשומות כאלה”, הסביר ראג’ה שריף, עורך דין מוסמך בבריטניה ומנכ”ל חברת FarmaTrust, העוקבת אחר ציוד רפואי באמצעות בלוקצ’יין, בראיון פרטי. הוא המשיך:

“ניתן להשתמש בבלוקצ’יין למטבעות קריפטוגרפיים כגון ביטקוין אך ניתן להשתמש בו גם למטרות אחרות למשל. ניהול שרשרת האספקה, רישומי קרקעות, ניהול רשומות וניהול עסקאות אחר. “

העסקאות חסרות האמון, כמעט חסינות הזיהוי שמספק הבלוקצ’יין גרמו לרבים לקרוא לזה אינטרנט 3.0 או “האינטרנט הבא.”שריף הוסיף:

“סין החליטה בבירור שטכנולוגיות בלוקצ’יין ובינה מלאכותית חשובות כדי לעזור לה להגיע למעמד מסחרי דומיננטי עולמי. קל להבין מדוע הם ירצו להתמקד בטכנולוגיות אלה … ברגע שאפשר להבטיח שלמות נתונים, יכולות ותוצאות AI יכולות להיות הרבה יותר טובות ומהימנות. שני יתרונות אלה יכולים לעזור לסין להאיץ את הצורך האסטרטגי שלה לדומיננטיות בסחר. “

כמובן, סין עדיין רחוקה ממערכות ציבוריות וחסרות אמון. המדינה רק קיבלה בברכה חסימות פרטיות ומגבילות הרבה יותר, תוך שהיא עומדת בסתירה עם מטבעות קריפטוגרפיים. אך מהלך זה עשוי להפוך את הרמינבי של סין למטבע המועדף למסחר ー חוצה גבולות, מקוון ובסופו של דבר, במצב לא מקוון. מכיוון שהמשטר המדומה-קומוניסטי, למעשה הקפיטליסטי, עדיין מקפיד על שיטות שליטה מרכזיות, כמו דיכוי ברזל של מתנגדים וצנזורה טהורה, הובלת מהפכה מבוזרת נותרה שאלה פילוסופית.

קשורים: 2019 עד 2020: גורמים חיצוניים, אנשים מבחוץ וניסויים בוויסות הקריפטו, חלק 2

מה מונח על כף המאזניים

פרויקטים של בלוקצ’יין נאבקו לשימוש בחיים האמיתיים. פרט לייצור “מיליונרים בין לילה” חדשים, הם לא הציעו שירות שהעולם לא יכול היה לחיות בלעדיו. ביטקוין נותר הטכנולוגיה הפופולארית ביותר בבלוקצ’יין לפי שווי שוק, בעוד שפרויקטים מסוימים טוענים שהם מתקדמים יותר בשני דורות, ומציגים תכונות כמו חוזים חכמים ומדרגיות. זה מדגיש את חשיבות האימוץ: לא בהכרח הטכנולוגיה המתקדמת יותר מנצחת, אלא כמה אנשים מאמינים בפרויקט ומשתמשים בו בפועל..

זה מה שעשה מאזניים התפתחות מדאיגה, ומדינות רבות התנגדו לכך באופן פעיל. יש לו פוטנציאל לעלות על מיליארדי אנשים ולהפוך את המיינסטרים של הקריפטו בין לילה לחלום שחובבי קריפטו רבים חיכו לו. כעת, סין נמצאת בעמדה דומה, אך הפעם זה יהיה היואן והבלוקצ’יין של סין.

כאשר סין תוביל, הדולר האמריקני יתערער. זה לא יהיה קל כל כך עבור הרגולטורים בארה”ב לעצור בלוקצ’יין סיני כמו שהיה להם לחסום את מאזניים או ICO של טלגרם. בדיוק כפי שראינו בזמן מלחמת הסחר, חסימת Huawei משווקי ארה”ב לא עצרה את המירוץ של סין לעליונות 5G. אבל חשוב יותר מאשר לאבד את ההגמוניה של הדולר הוא לאבד את שליטת הערכים שלנו.

כשמדובר בקרבות טכנולוגיים בינלאומיים, המלחמה הקרה לימדה אותנו לקח רב ערך. מרוץ החלל בין ארה”ב לברית המועצות לא היה על מי ינחת קודם על הירח. במקום זאת, זה היה מאבק ערכים עמוק בלב ליבם של אנשים.

ריקבון

האינטרנט נבנה בעיקר על ערכים מערביים: פתיחות ודמוקרטיה. זה איפשר לארה”ב לקפוץ על המתחרות ולשלוט בשוק העולמי. ככל שסין הופכת למעצמת תעשייה וטכנולוגית יותר, השפעתה מכריחה חברות מערביות לפעול לפי כלליה.

גוגל, שבעבר אהבה על דגלה בגישה פתוחה ונלחמת בצנזורה, עבדה בחשאי על גרסה סינית של מנוע החיפוש שלה שַׁפִּירִית, וכך הפך לכלי של ממשלת סין לסנן תוצאות חיפוש ואתרי אינטרנט הקשורים לזכויות אדם. Activision-Blizzard, חברה פופולרית לפיתוח משחקים, העניש גיימר שהביעו תמיכה במחאות פרו-דמוקרטיות בהונג קונג. זה הגיוני, מכיוון שהענקית הסינית טנסנט מחזיקה בנתח של Activision-Blizzard.

בעוד ששתי הדוגמאות שהוזכרו לעיל היו משך חזור במידה מסוימת לאחר שהתמודד עם תגובת נגד חזקה, המגמה המדאיגה נמשכת. ה- NBA חש את הכאב לאחר שמנכ”ל יוסטון רוקטס, דריל מורי, צייץ לטובת ההפגנות בהונג קונג, שהביאו לכך שכל 11 השותפות הסיניות הרשמיות של ה- NBA השעו את הקשר, ואיימו על הליגה לאבד לפחות 10% מהכנסותיה. לאחר מכן, לברון ג’יימס, שזכה לשבחים על שלו סנגור לעניין החיים השחורים תנועה, שנקראה מורי מידע מוטעה, עמדה שהחזירה את כוכב ה- NBA. כל עוד רווחים לטווח הקצר מועדפים על פני יתרונות אסטרטגיים, אנו יכולים לצפות ליותר ריקבון בערכים המערביים. לכן, עדיין נותרה השאלה: האם אנו עוסקים במירוץ טכנולוגי או במאזן הכוחות?

למען החירות

זה לא מציאותי לצפות מחברות, באופן כללי, להפחית רווחים עצומים. עם זאת, שיתוף פעולה טוב יותר בין המגזר הציבורי והפרטי יכול להיות התחלה טובה. חוסר המעש של הממשל והספקנות המתמשכת של הרגולטורים ללא שום נחישות לטפל בבלתי נמנע אינם מונעים מהשחקנים הרעים או מיריבינו לנצל את הבלתי מוסדרים. כישלון לעשות זאת, במיוחד בכל מה שקשור לטכנולוגיית בלוקצ’יין, ישאיר את הדלתות פתוחות לסין לנצח במירוץ ולא רק להשפיע על הכלכלה אלא גם על העקרונות שלנו..

הדעות, המחשבות והדעות המובעות כאן הן של המחבר בלבד ואינן בהכרח משקפות או מייצגות את דעותיו ודעותיו של Cointelegraph..

פול מקניל הוא אנליסט טכנולוגי המתמחה בפרספקטיבות הפוליטיות והמוסריות של העולם החדשני של ימינו. המאמרים שלו הופיעו באתרים שונים, כולל בהפינגטון פוסט. נכון לעכשיו, הוא מתמקד בבניית מוצר דגל תחת ההפעלה שלו במצב התגנבות, Blue AI.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map