חוב ללא הסכמה: הטרגדיה של כספי פיאט מונופולין

כאנרכו-קפיטליסט, אני קובע שזכויות הקניין הן קדושות וכי אלימות מקובלת רק כאשר זכויותינו הטבעיות, כפי שהן טבועות ומעוגנות בחוקה ובמגילת הזכויות, נמצאות באיום ישיר וקרוב ורק בהגנה עצמית . יכול להיות שאני האנרכיסט הראשון, האנרכו-קפיטליסט או המינרכיסט שפגשת אי פעם. תוויות אלה עשויות להישמע מפחידות עבור חלקן – זה בסדר.

דמוקרטים ורפובליקנים מכנים זה את זה גם שמות מפחידים כל הזמן. אבל כל המשמעות של התוויות שלי היא שאני מאמין במערכת מוניטרית שמניחה חופש בצורה עקבית יותר מזו שמומלץ על ידי ליברטריאן טיפוסי. אני מזהה ככזה בגלל שיקול דעת מוסרי שקבעתי, כזה אליו הגעתי לאחר התבוננות בתוצאות כספי הנייר הפיאטיים של ארצנו, החובות המזויפים והמערכת הבנקאית המרכזית. לאחר ניתוח אלה בהתייחס למושגי יסוד ועקרונות כלכלה, אני חושב שאחרים יראו את החלופה המקובלת בדרך כלל של סוציאליזם דמוקרטי לעומת קפיטליזם רפובליקני כפי שאני רואה..

מכיוון שהוא כבר לא מגובה בסחורה יקרת ערך כמו זהב, המטבע שלנו נתון למניפולציה והערכה על בסיס רמת ה”אמון “בערכו. זה, בעיקרו של דבר, אומר אמון בממשלה. אך על סמך איזו יושר ויושר אתה סומך על הממשלה? רוב האנשים שהיו עדים לניהול כושל של הממשלה ולשחיתות בכל העניינים – גדולים וקטנים – ספקנים בצדק. אבל הם לא רואים את הכסף בארנק שלהם באותה מידה של ספקנות. וזו טעות.

חוסר ספקנות לגבי כסף פיאט

שני מחקרים שפורסמו לאחרונה על ידי אוניברסיטת בראון לְהַעֲרִיך עלות המלחמה בטרור מאז 11 בספטמבר 2001 בסכום של 6.4 טריליון דולר ויותר מ -800,000 נפשות, מחציתם אזרחים. הוספת מקרי מוות עקיפים כתוצאה מהמלחמה, מספר ההרוגים שאבדו עולה ל -3.1 מיליון. אם הם ידעו את המספרים הללו בזמן ההחלטה לצאת למלחמה, האם הקונגרס והעם האמריקני עדיין היו מאמינים שמעשינו יניבו את התוצאות החסכוניות ביותר, הראויות לקרבן אנושי זה? בוודאי שלא. כולנו עברו מניפולציות, בתקופה בה הרגשות שלנו היו בעלי יכולת יתר והמידע היה מועט, נלחצנו על ידי פטריוטיות, והאמנו שמטבע נייר הפיאט שלנו יכול לעזור לנו להרשות זאת. אנחנו טעינו.

משטרי כספים קשים ננטשים בזמן המלחמה, משום שההשלכה בכסף היא תנאי מוקדם לרוב המלחמות. מערכת מטבעות כנה המגובה בביטקוין (BTC) או בזהב תדרוש מהאמריקאים להסכים במפורש ולאשר את נכונותם לשלם עבור תוקפנות צבאית, כמו גם את כל שאר הפונקציות השגרתיות של הממשלה והמגזר הפרטי..

מטבע ישר דורש שכאשר אנו יוצאים למלחמה, יהיה לנו עור במשחק. זו הקורבן הקטן לכתוב כתב השקעה תמורת כסף של אנשים אחרים, אך אנשים משקפים ביתר בזהירות את העלות והיתרונות של רכישה כאשר הם רואים שהתקציב שלהם מתכווץ בזמן אמת..

הביטקוין מתפקד כמטבע מילואים, מונשל, ולכן מנותק ממניפולציה ממשלתית. כשהוא הופיע לראשונה במהלך המשבר הפיננסי העולמי ב -2008, הבנקים לא סמכו על מאזן זה של זה ולא היו מלווים זה לזה, מה שחשף את שבריריות השווקים למטבע פיאט מסורתי. אם השווקים שלנו לא היו מתנהלים על ידי הבנק המרכזי, העדפת הזמן של כסף לא הייתה מעוותת, והעדפותינו לצריכה היום לעומת חיסכון למחר יבואו לידי ביטוי בריבית..

לפני הקמת הפדרל ריזרב הממשלה לא הוציאה הרבה כחלק מהתוצר המקומי הגולמי ושיעורי החיסכון הפרטי היו גבוהים. אנשים השקיעו, קנו נדל”ן והפקידו כסף בבנק, וצברו עושר באמצעות הכוח של ריבית דריבית. האינפלציה והעניין היו בשליטה. עם זאת, מאז 1971, נטשנו את כל תחושת המשמעת בשוק והחליפו את שיקול הדעת של הבנק המרכזי במקומו. והמדיניות הפיסקלית, שכבר לא הוטעה על ידי קשריה לאספקת זהב פיזי, נעשתה התערבותית יותר: ממשלות לוו יותר, חברות לוו יותר. כתוצאה מכך, כולנו חייבים יותר מכיוון שבסופו של דבר כל החוב זורם ליחיד. אנחנו אולי לא מרגישים את זה, אבל אנחנו משלמים את זה.

מה כלכלנים אומרים על כסף

ג’ון אקסטר, סגן נשיא לשעבר של הפדרל ריזרב בניו יורק, כתבתי בשנת 1971:

“היום אין כסף בעולם שמבצע באופן מלא את כל שלושת השירותים. מטבעות לאומיים משמשים כאמצעי תשלום וככסף סטנדרטי של ערך, אך אף אחד בעידן אינפלציוני זה אינו כסף מאובטח. […] סחורות כמו זהב וכסף, המשמשות כסף לאחסון ערך, אינן משמשות כאמצעי תשלום או כספי ערך תקני. “

כלכלנים אחרים מסכימים. אדם סמית ‘, אבי הכלכלה הפוליטית המודרנית, אמר:

“כל הכסף הוא עניין של אמונה.”

כשהיה חבר קונגרס של נברסקה, הווארד באפט, אביו של וורן באפט, טען כי “מערכות כספי נייר תמיד נקלעו לקריסה ולכאוס כלכלי.” יתר על כן, דו”ח לאחרונה של הבנק להסדרים בינלאומיים סיכם כי לצמיחה חסרת התקדים במאזני הבנקים המרכזיים הייתה השפעה שלילית על תפקוד שוקי ההון.

במילים אחרות: השווקים הפיננסיים אינם מתפקדים, הם כבר אינם מתמחרים את הסיכון כראוי, והם סוטים את הקצאת ההון. הם מחמירים את אי השוויון ובמקביל הופכים את כולנו לעניים יותר.

מדוע להשתמש בביטקוין?

אם כל האמריקנים היו משתמשים בביטקוין בשנת 2001, היינו צריכים להסכים למיסוי על מנת לממן את המלחמה בטרור, ולכן אנו מרגישים מיד את ההשפעה של החלטה זו. מהצד השני, ערך החיסכון יתממש גם, ויאפשר לנו להעריך טוב יותר את ההשפעה של אימוץ מדיניות אנרגיה הגיונית יחד עם הקצאה יעילה יותר של משאבים אחרים. המחירים יתפקדו שוב כמייצג את העדפותינו האישיות ולא כהבטחות ממשלתיות.

והכי חשוב, השימוש בביטקוין מאלץ אותנו לשקול את אפשרויות המלחמה והרווחה. בעזרת הנתונים שצוינו לעיל, למשל, היינו צריכים להחליט אם כדאי להוציא 800,000 $ לאדם שנהרג.

ביחס למניפולציות בחובות, שים לב שלא כל החובות זהים. חלק מהחובות מניחים את הבסיס לתשואות עתידיות שיעלו מעלות התשתית. חובות אחרים לעולם לא יוחזרו, המכונים חוב סוער.

כל החובות שהונפקו על ידי ממשלת ארה”ב הם חובות מזיקים. לפי לאלכסנדר נחום שק בשנת 1927, המדינה מוציאה חוב זועף בכדי לחזק את כוחה ולדחוק את האוכלוסייה. הבנק המרכזי מודע, כמו גם בנקים בוול סטריט, כי ההוצאות בזויות, במיוחד חובות עוינים שנוצרו לדין מלחמות. מעטים מאמינים שנוכל לצמוח את עצמנו מתוך החור הזה, ויש שרוצים לגלגל אותו לנצח. תומכים רבים של ארוחת צהריים חינם כלכלה מאמינה שהמדינה יכולה להנפיק חובות ללא הגבלה, משום שאין מגבלה לתזרים המזומנים העתידי שייגבה באמצעות מיסים מוגדלים.

בזמן שהוויכוח נמשך, כך גם החוב. ועבור אנשים רבים אין משמעות לגודל החוב. המספרים גדולים מכדי שאפשר להבין אותם. הם מעולם לא התבקשו להקריב דבר כתוצאה מכך, והם אינם יכולים לדמיין מה תהיה איכות חייהם, לחיות במדינה בלעדיה..

איך כל כך הרבה דמוקרטים ורפובליקנים יכולים להאמין שאין גבול לחובות? אין גבול לצמיחת המאזנים של הבנקים המרכזיים? איכשהו, ריכוז שוק מוגבר וריכוז נוסף של כוח כלכלי ופוליטי בשילוב עם מעט מאוד השקעות וצמיחה נמוכה בפריון, יהפכו אותנו לעשירים?

כספי נייר פיאט קיימים רק באמצעות הכוח המונופוליסטי של המדינה. כספי נייר הם לא ישרים, מושחתים, רמאים ומנוהלים על ידי קרטל. חוסר אמון וכוח הם המטבע שלו. השימוש בכסף פיאט דורש אישור. זה תמיד נתון להחרמה וכניעה.

ביטקוין אינו מאפשר חוב זועף וחובות שלא מוסכם עליהם במפורש. יש לו גם תכונות אטרקטיביות אחרות: אי-שינוי, ביזור, פרטיות ומחסור; קל לחלוקה וקל להעברה; אין צורך במתווך, אין צורך באישור; איש אינו יכול להתעלם ממנו ואף סמכות אינה שולטת בו; ולבסוף, ספר החשבונות אינו משקר.

אני מאמין שאנחנו בשלבים הראשונים של גיבוש קונצנזוס חברתי חדש – מהפכת אמון. זה יהיה גלובלי, ללא תלות בגאוגרפיה, דת, לאום, תרבות, אתניות או מגדר.

כסף מונשל כמו ביטקוין הוא השקעה בתודעה חברתית. זה מטפח סחר וולונטרי, מכריח את השוק לחגוג זכיות ולהודות בהפסדים, ומביא יותר שליטה פרטנית על האופן שבו אנו מקצים מחירים לדברים שאנו מעריכים – כולל חיינו.

מאמר זה אינו מכיל ייעוץ השקעות או המלצות. כל מהלך השקעה וסחר כרוך בסיכון, על הקוראים לבצע מחקר משלהם בעת קבלת ההחלטה.

הדעות, המחשבות והדעות המובעות כאן הן של המחבר בלבד ואינן בהכרח משקפות או מייצגות את דעותיו ודעותיו של Cointelegraph..

ג’פרי ורניק הוא מנהל התפעול הראשי של פלטפורמת המדיה החברתית פארלר ומשקיע אסטרטגי. הוא היה משקיע מוקדם הן ב- Uber והן ב- Airbnb.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map