להשתחרר מממגורות נזילות גלובליות: טכנולוגיה חדשה משנה את המשחק

כלכלנים, מומחים, מוסדות ומשקיעים מרבים לדבר על המערכת הפיננסית העולמית. כאשר המניות עולות והסחר משגשג, הן מברכות על תרומותיה לשגשוג; כאשר השווקים קורסים והמניות צונחות, הם מאשימים את קנה המידה הלא אנושי שלו או את המניפולטורים הלא מהימנים שלו. אך כל מי שניסה לגוון את הפורטפוליו שלו עם מניות זרות או לרכוש איגרות חוב של מדינה אחרת מגיע במהירות לאותה מסקנה: המערכת הפיננסית העולמית איננה ישות אחת. “המערכת”, יחיד, היא באמת “המערכות”, ברבים.

כיצד מתקשרים החלקים של המערכת הפיננסית העולמית? לא תמיד טוב כפי שניתן לקוות, כפי שמדגים את אי הוודאות הכלכלית שמביאה מגפת ה- COVID-19. בעיתות שטף, משקיעים מגוונים את תיקיהם על פני סוגי הנכסים השונים כדי להגן על השקעותיהם. עם זאת, הגישה למחלקות הנכסים המגוונות הללו נובעת לעתים קרובות מהחסמים הקיימים בשווקים.

רגולציה מורכבת היא נושא קבוע וכתוצאה מכך, השוק העולמי הוא באמת פסיפס מקוטע של שווקים שונים. המורכבות, הזמן והעלויות הכרוכים בעסקאות בתחומי שיפוט שונים אלה הם מקורות החיכוך המשמעותיים ביותר בשווקים הגלובליים..

חלק ניכר מתשתית המסחר של ימינו היא בת עשרות שנים, עם רבים מהחוקים, המנהגים והתהליכים המתוארכים לתקופה האנלוגית. בשנות השבעים והשמונים השווקים הלאומיים היו הכרח ובלתי נמנע. תשתית התקשורת התומכת ברשת מקוטעת של מתווכים, שכל אחד מהם כפוף לחוקי הרגולטור השיפוטי שלו, הייתה האמצעי היחיד לקשר בין משקיעים רחוקים בעולם פחות מחובר..

אולם כיום, העולם התרגל לקישוריות בזמן אמת – אנו מתקשרים על פני יבשות ומעל לאוקיינוסים כהרף עין. אבל כשמדובר בתנועת ערך חוצה גבולות, קיומם של שווקים מקובלים ומושתקים מייצר נטל מנהלי, עלויות מיותרות ועיכובים מטרידים..

יותר ויותר ישנן עדויות לכך שמוסדות מכהנים ושחקנים מרכזיים בכלכלה העולמית מפרקים את המחסומים הללו. לדוגמא, WisdomTree, אחת מחברות ניהול הנכסים המסורתיות הגדולות ונותנות קרנות הנסחרות בבורסה בארצות הברית, הבהירה את כוונותיה להפוך את הנכסים הדיגיטליים לחלק מרכזי בהיצע השירותים שלה. החברה מתכננת להשיק סדרת תעודות סל המותאמות לבלוקצ’יין שיהיו, בצורתם המסומנת, נגישה יותר למשקיעים וניתנים להחלפה. באופן משמעותי, WisdomTree הבהירה כי היא רואה באוטומציה של עמידה ברגולציה כאחד האמצעים המרכזיים להבטחת הצלחתם של נכסים דיגיטליים אלה..

ספקי תשתית שוק מובילים לענף השירותים הפיננסיים, כגון נאמנות הפקדה & תאגיד סליקה, או DTCC, גם כן הוכרז תוכניות לבדיקת הפוטנציאל הטמון בטכנולוגיות חדשות ובדיגיטליזציה במהפכה בשווקים ציבוריים ופרטיים. פרויקט מקרה הוויטני של ה- DTCC מביא גישה חדשה לייצוג הערך בשוקי ההון באמצעות אסימון נכסים, ומדגיש את השימוש בתשתית מבוססת בלוקצ’ין אינטראופרטיבית להגברת היעילות בשווקים הפרטיים..

עם זאת, כדי להגשים חזון שכזה, חדשנים יצטרכו קודם להתייחס לנושא הליבה של הבטחת עמידה בדרישות רגולטוריות מורכבות במספר תחומי שיפוט – גורם תורם משמעותי להיווצרות ממגורות נזילות. פלטפורמות שמייעלות את תהליך הציות לרגולציה בתחומי שיפוט מרובים יהיו המפתח לדור הבא של התשתית.

לא סביר שבלוקצ’יין או רשת מסוימים ישלטו בדור הבא של תשתיות המסחר. יכולת פעולה הדדית בין מספר חסימות ותשתית מדור קודם, במסגרת תאימות וביטחון משותפת, תהיה המפתח להצלחת מערכת המסחר החדשה הזו. בינתיים, פלטפורמות המספקות כלים עוצמתיים וגמישים על מנת להבטיח כי עמידה בתקנות רב-שיפוטיות וביכולת פעולה הדדית ברשת יפתחו עידן חדש של איחוי שוק וגישה רחבה יותר לנזילות גלובלית.

מעבר מתשתית מורשת עכשווית לשוק פיננסי עולמי חדש לא יתקיים בן לילה. מעבר שכזה הוא המפתח לשמירה על הבריאות החזקה של המערכת הפיננסית העולמית שלנו במשך העשורים הבאים ולצייד אותה בכלים להתמודד עם האתגרים הכלכליים והפיננסיים העומדים לפנינו..

הדעות, המחשבות והדעות המובעות כאן הן של המחבר בלבד ואינן בהכרח משקפות או מייצגות את דעותיו ודעותיו של Cointelegraph..

ג’ון הנזל הוא מנהל התפעול הראשי של Securrency, המפתח המוביל של טכנולוגיות פיננסיות ורגולציות מבוססות בלוקצ’יין ממוסדות. הוא מוביל את הפעילות העסקית העולמית של הצוות הבינלאומי של Securrency שבסיסו באבו דאבי, איחוד האמירויות הערביות. ג’ון שירת בצי האמריקני במשך למעלה מ- 25 שנה כטייס ומנהל תוכנית רכישת הגנה גדולה. הוא קיבל תואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת ג’ונס הופקינס, תואר שני באמנויות, אסטרטגיה ומדיניות ממכללת ים המלחמה ותואר ראשון במדעים מהאקדמיה הימית האמריקאית..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map