בסופו של דבר הקריפטו יחליף את פיאט, אבל תוך כמה זמן ואיפה?

בנק דויטשה שנחשף לאחרונה “דמיין את 2030הדו”ח מגדיר באומץ תאריך ל”היפוך הקונצנזוס החברתי “של פיאט-קריפטו בסופו של דבר, תוך ציון יבשת אסיה ובמיוחד סין שכבר הכירה במגמה. אם נכון, אז מה שכל ספקולנט ומשקיע מטבעות קריפטו היה רוצה לדעת, מתי זה יקרה? הנוף הנוכחי הוא מנבא העתיד.

אנליסטים מדברים על הפיכת הקונצנזוס החברתי

סיווג הקריפטו על ידי דויטשה בנק כולל מטבעות דיגיטליים של בנקים מרכזיים, או CBDC, שכדאי לזכור בזמן שנדון בתוצאות. אין ספק, האנליסטים שעומדים מאחורי המחקר סבורים כי חיובית יותר לפיה פתרונות קריפטוגרפיים מרכזיים יחליפו את המטבעות הפיאטיים.

הדו”ח מסכם כי הצעד הבא להימנע מפיגור בכלכלת העולם יהיה תוצאה של הפיכת הקריפטו. הרעיון, למרות שהוא מעניין, עדיין מגיע עם פגמיו, כמו העובדה כי אימוץ עולמי, קבלה ממשלתית וקפיצות ענק בטכנולוגיית אבטחת הסייבר יצטרכו להתרחש כדי לשקול אפילו להחליף את הפיאט המסורתי בקריפטו מרכזי (או מבוזר) נכסים.

אם מטבע CBDC ממדינה גדולה מתגלה כמוצלח ואסטרטגיית הריכוזיות מיושמת על ידי מדינות אחרות, רוב המשקיעים והסוחרים הללו סביר להניח להתחיל להסתכל לכיוונו. כל התנועה הזו עשויה להשפיע באופן דרסטי על תעשיית הבלוקצ’יין, אך לא בהכרח תניע אימוץ המוני לכיוון מטבעות מבוזרים..

סין, הקדמה?

על רקע הכרזתו של נשיא סין שי ג’ינפינג בדבר התעניינות הממשלה בטכנולוגיית הבלוקצ’יין, המדינה הבהירה את מאמציה העזים ליישם תוכניות ברות ביצוע שמבטיחות אנשים פרטיים ועסקים יכולים לבצע עסקאות לאומיות ובינלאומיות באמצעות טכנולוגיה זו שצומחת במהירות..

עם זאת, הרעיון הוא לא לגרום לחובבי הקריפטו הסיניים להשקיע יותר בביטקוין ובכל מטבעות מבוזרים אחרים עם ספר חשבונות בלתי משתנה, אלא לשקף מיקוד ריכוזי יותר לכיוון בנק העם הסיני, או PBoC, שמתכנן השיק את המטבע הקריפטוגרפי הלאומי הראשון בעולם.

התוכנית פועלת כבר כמה שנים, ו- PBoC השלים את האב-טיפוס על פי גורמים מקומיים. עם תמיכת הממשלה לאורך השנים, קצב הפיתוח יכול להתגבר, ולהגדיל את היצירה והבדיקה של מטבע לאומי זה כדי להפוך לחלק מהמערכת הסינית הסגורה..

גאנטיג בייארמגני, מנכ”ל Bitmonex LLC – בורסת נכסים דיגיטלית שבסיסה במונגוליה – דן בעתיד היואן הסיני ובסיכויים להשלים עם הקונצנזוס החברתי עם Cointelegraph:

“כשהממשלה הסינית תנקוט יוזמה על ידי הצגת יואן ההצפנה שלהם בתחילת השנה הבאה, קרוב לוודאי שנראה מדינות אחרות בעקבותיהן. מדינות כמו סין, דרום קוריאה ויפן יראו ככל הנראה מעבר מהיר למערכת תשלומים מבוססת קריפטו בגלל התשתיות הקיימות שלהן והתרבות המפותחת בקבלת תשלומים דיגיטליים כרגיל, בניגוד לשימוש במזומן לתשלומים. זה גם מקנה לממשלה אוטונומיה מלאה במעקב אחר כל העסקאות בקלות. “

למרות שההידרדרות עשויה לנבוע ממטבעות ריכוזיים, מספר העסקאות הפיננסיות הפוטנציאליות שניתן לבצע באמצעות מעבר הכלכלה הסינית לבלוקצ’יין הוא חזק, עם יותר מ 775 מיליון מועסקים במדינה. אבל למה דווקא הממשלה רוצה ליצור טכנולוגיה ריכוזית?

אמיר סוהיל, מנהל בלוקצ’יין פתרונות חכמים – ייעוץ ספרים מבוזר בינלאומי – דן בעתיד CBDC עם Cointelegraph:

“לאסימונים של הבנק המרכזי יש פוטנציאל לאימוץ המוני אם נעשה נכון. מניע לאיזון נכון בין ביזור ואמצעים אינפלציוניים הוא מרכזי עבור הבנקים המרכזיים. מטבעות קריפטוגרפיים יציבים אלה ואסימונים של הבנק המרכזי עשויים להתקיים עם פיאט עד 2030, אך אני לא חושב שאלה יחליפו לחלוטין את פיאט אך עשויים להתקיים במקביל.

במקום לאפשר התקדמות טבעית של מטבעות מבוזרים, מטבעות ריכוזיים בבלוקצ’יין מוצגים כאופציות מקובלות לאימוץ המוני. זהו צעד קטן, אך טומן בחובו סיכון משמעותי.

סימני האזהרה לעתידם של מטבעות קריפטו פסאודו אלה קיימים, שכן סגן מנהל ה- PBoC, מו צ’אנגצ’ון, אמר את ההצהרה בפורום סין פיננסים 40. הוא צוין כי המטבע הלאומי החדש שיושק יופעל במערכת דו-שכבתית, כאשר ה- PBoC בראש, ובנקים מסחריים יתאפשרו בדרג השני של המערכת הריכוזית. זה מאפשר כוח מלא של מניפולציה במטבע בין בנקים, כשהממשלה מפקחת על הכל.

קשור: קרב ארה”ב וסין על הדומיננטיות של בלוקצ’יין

במהלך שיחה עם Cointelegraph, מיקו מאטסומורה, מייסד שותף של Evercoin, הדגיש כי בהתחשב בכוח שיש לבנק העממי של סין, אומדן הדו”ח מדויק. עוד הוא מאמין שאותה תופעה עשויה להתרחש במחצית מכל המדינות עד 2025. הוא המשיך והוסיף:

“רק 20 המטבעות הראשונים הלאומיים או האזוריים (למשל, האירו) ישרדו. בכל הנוגע למטבעות אינטרנט, עקרון פארטו יאפשר למטבע הדומיננטי לקחת 80 אחוז משוק האינטרנט. הביטקוין יהיה חנות הערך הדומיננטית אך לא פרוטוקול מטבע האינטרנט הדומיננטי. לא ברור מי מנצח [בין מטבעות ריכוזיים למבוזרים]. “

נכון לעכשיו, ממשלת סין יכולה לפקח כל העסקאות והנכסים של אנשים פרטיים, בדומה למה שה- CBDC שלהם יוכל. זה עדיין שונה מאוד ממה שקורה במערכת מבוזרת, שבה כל מה שקורה בפנקס הציבורי, כמו עסקאות, יכול להישאר אנונימי..

יש המצביעים על מאזניים של פייסבוק כסיבה מאחורי הקצב הגובר של פיתוח הבלוקצ’יין בסין. המאזניים עצמם מרוכזים באמצעות פונקציית הארנק, וכפי שידוע מארק צוקרברג, הערך הוא בנתוני Know Your Customer.

קשור: ה- CBDC של סין מציג יכולת פעולה הדדית כחולשת הריכוזיות

ממשלת סין רואה כנראה את הערך של ידיעה ושליטה בנתוני עסקאות יקרי ערך שיכולים לכלול כעת את שטף הכספים לאוכלוסייה הכללית. בעניין זה אמר היזם ושותף מנהל בחברת מורגן קריק קפיטל, אנתוני פומפליאנו, באופן בלעדי לקוינטלגרף:

“מטבע הבחירה של סוחרי סמים, הלבנת הון וטרוריסטים הוא עדיין מזומן.”

עם כל זה בחשבון, אופן סיווג הקריפטו יצטרך להיות מוגדר יותר ככל שייכנסו יותר CBDCs לתמונה מכיוון שהם (מנקודת מבט מבוזרת) עדיין חדישים ומרוכזים, רק בבלוקצ’יין.

בהנחה שתאריך 2030, אימוץ המוני מבוזר פיגור

אם כן, תיאורטית, מה יצטרך לקרות כדי שה- CBDC הסיני ישתלט בתור הפיאט הלאומי ויסלק את הצורך בקיומו של היואן המקורי?

בקיצור, הממשלה תצטרך להיפטר מאומה מהיואן, ולתת לאזרחים גישה למשאבים הדרושים לשימוש במטבע הדיגיטלי החדש. לפיכך, על ידי העלאת בסופו של דבר לאזרחיהם, הבלוקצ’יין ירוויח מיליארדי משתמשים. לכן, בהנחה שדויטשה בנק צודק בכך שהוא מקרין שזה יקרה עד 2030, המעבר רק מוסיף מאגר של משתמשי בלוקצ’יין הנמצאים צעד נוסף לאימוץ מטבעות מבוזרים..

בניתוח הפוטנציאל ל- CBDC, נשאלת השאלה, האם גורמים מרכזיים יאפשרו למשתמשים לעלות ולהשקיע במטבעות מבוזרים? בכך שיאפשר העלאת פיאט למרכזי CBDC, יופיע שוק חדש לחלוטין של משתמשי בלוקצ’יין. לכן, אם התחזית של דויטשה בנק מדויקת, אימוץ למטבע מבוזר אמיתי עשוי עדיין להימשך זמן מעבר ל -2030, מכיוון של- CBDC עדיין יש הגנה על פיאט שבו מטבעות מבוזרים אינם.

בדיון בלעדי של Cointelegraph עם אולפן המיזם פינטק, דרייפר גורן הולם, מייסד אלון גורן, הוא דן בתחזית דוח דויטשה בנק:

“מכיוון שמטבעות הבנקים המרכזיים נספרים בחיזוי [דויטשה בנק 2020], אז אני מסכים לחלוטין [עם הפיכת הקונצנזוס החברתי בסופו של דבר לפיאט – קריפטו]. כמו שמוסדות פיננסיים גדולים מתנסים בדיגיטציה של ניירות ערך ויצירת אסימונים ומטבעות משלהם, אני חושב שממשלות מתקדמות יתחילו לעשות זאת יותר ויותר. זו התקדמות טבעית שהכל יעבור דיגיטציה ואני חושב שהחתול עכשיו מחוץ לתיק והם יצטרכו ליצור אסימונים משלהם כדי (לנסות ולשמור) על השליטה במערכות פיננסיות. “

לכן, מכיוון שמשתמשי הבלוקצ’יין מובנים למטבעות מרכזיים הם מתקרבים צעד נוסף למטבעות מבוזרים, אך עדיין אינם מעורבים ישירות. על ידי צמצום מחסומי הגישה לשוק ההון כולו (כולל מטבעות ריכוזיים), עשויה להיווצר מערכת שבמקום לסחור במטבעות ריכוזיים שונים, המשתמשים יתחילו להשתמש במטבעות מבוזרים יותר..

במצב כזה, החלפת מטבע בין מטבעות ריכוזיים שיכולה גם לספק גישה למערכת האקולוגית של המטבע המבוזר בבלוקצ’יין תוסיף את הערך הרב ביותר. פתרונות ארגוניים כמו XRP או פתרונות צרכניים כמו Element Zero Network משמשים דרך הביניים בין מטבעות בעלות נמוכה ללא מרווחים, בניגוד למודל המסחר הנוכחי במט”ח..

שמירה על הערך בין שתי מערכות המטבע – ריכוזיות ומבוזרות – חשובה להבטחת הצלחת המשתמשים המעברים מפיאט (או מטבעות ריכוזיים). טכנולוגיות העוקבות אחר גישה מבוזרת הוגנת וחופשית למטבעות פיאט של בלוקצ’יין ומטבעות מבוזרים, יוסיפו את הערך הגדול ביותר להשגת אימוץ המונים לאחר התחזית של דויטשה בנק בשנת 2030..

בעניין שוחח קונטלגרף עם מייקל קרדון, ראש המכירות המוסדיות בהלוואות DrawBridge. קרדון מאמין כי, “ביזור הוא מטרה נעלה, אך יש לו גבולות.” הוא המשיך והבהיר שאם רוצים לעסוק בביטקוין בארצות הברית, הם יצטרכו להתמודד עם מספר סוכנויות ממשלתיות וכלבי שמירה. הוא המשיך:

“זה לא דבר טוב או רע. זו המציאות. אתה יכול לראות את המטוטלת מתנדנדת חזרה מביזור לקראת ריכוזיות במהירות מסנוורת. תסתכל על מאזניים; איך הביזור עובד עבורם? אבל כמו כל דבר, התשובה כנראה קרובה יותר לאמצע. “

מלבד זאת, ה- CBDC לא נועד להיות מטבע שקט, כמנהל PBoC טען; זה כזה שבשנים הבאות, קריפטוגרפיה ריכוזית זו יכולה להיעשות באופן מלא מחליף פיאט.

PBoC מעולם לא הזכירה בשום שלב שהיא תאסור על פעולות מטבעות קריפטוגרפיים אחרים במדינה לאחר השקת המטבע החדש שלה. זהו סימן חיובי אם עתיד מבוזר נשען על התקדמות הפיאט למטבע ריכוזי ואז על מטבע מבוזר. מטבעות ריכוזיים יהיו קיימים, אך מקווים שלא יהיו אסורים במטבעות מבוזרים, וישאירו את הבחירה לעם.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map